YT:tä tiedossa katsastusalalle

eksanelee

K1 Katsastus aloittaa yt-neuvottelut. Katsastusasemat omistava Applus Finland kertoo, että irtisanottavien enimmäismäärä olisi 40 työntekijää. Applusin maajohtajan Petri Haikolan mukaan luku jää todennäköisesti selvästi pienemmäksi muuttamalla työtehtäviä, joustavoittamalla toimintaa ja lomauttamalla.

K1:llä on Haikolan mukaan tällä haavaa 245 työntekijää.

Katsastusasemien välinen kilpailu on kiristynyt sen jälkeen, kun lakimuutos vuonna 2014 salli sellaiset asemat, joilla ei tarvitse tehdä raskaan kaluston katsastuksia. Markkinoille tuli paljon henkilö- ja pakettiautoihin keskittyviä uusia tulokkaita.

– Neljässä vuodessa katsastusasemien määrä on tuplaantunut. Nyt niitä on 485 ja aiemmin parisataa, Petri Haikola sanoo.

Kilpailu on hänen mukaansa syönyt K1:n liikevaihtoa selvästi. Myös vuoden tulos jää edellisestä, mutta pysyy voitollisena.

Yt-neuvottelut koskevat K1:n eri henkilöstöryhmiä, joista ylivoimaisesti suurin on katsastajat. Neuvotteluissa työnantaja pyrkii ratkaisuun, joka joustavoittaisi henkilöstön kokoa sesonkipiikeissä ja hiljaisina aikoina. Suomalaiset katsastuttavat autojaan keväällä ja syksyllä, kun taas helmi- ja joulukuu ovat kuukausista väljimpiä, maajohtaja Haikola sanoo.

K1 Katsastus pyörittää 50:tä asemaa. Se on alan suurin toimija A-Katsastuksen jälkeen. A-katsastus on käynyt viime vuosina isoja yt-kierroksia.

0

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ikävöin sinua kokoyön!

        En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
        Ikävä
        51
        3675
      2. Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia

        jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si
        Maailman menoa
        115
        2641
      3. Kova karman laki

        Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko
        Hindulaisuus
        607
        2331
      4. Päivieni piristys, missä olet?

        Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei
        Ikävä
        19
        2056
      5. KALAJOEN UIMAVALVONTA

        https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
        Kalajoki
        80
        1886
      6. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

        Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
        Tunteet
        43
        1698
      7. Älä mahdollisesti ota itseesi

        En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
        Ikävä
        20
        1668
      8. Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.

        Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.
        Kotimaiset julkkisjuorut
        142
        1612
      9. Millainen kaivattusi luonne on?

        Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?
        Ikävä
        96
        1477
      10. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

        Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
        Ikävä
        28
        1466
      Aihe