AVUSTAJAT tekopyhiä varkaita, MOT paljasti taas

Aikaisemmin SPRn johtajien rahanahneus ja nyt,
tänään MOT ohjelmassa kerrottiin karmeasta rahojen väärinkäytöstä,
Suomen ja ruotsin lähettämät rahat Sambian kehitykseen ja sivistyksen edistämiseen on kavallettu vain johtajain yksityiseen taskuun,
siis kymmeniä mijoonia kadonnu
taivaan tuuliin ja sambian asukaat on edelleen yhtä surkeita ja köyhiä kuin sata vuotta sitten!
Aivan hullua tommonen hyväntekeväisyys, varsinki kun sitä EI EDES TARKKAILLA kunnolla mihin rahat käytetään!
Myös suomalaisen ja ruotsalaisen " välikäden " siis niiden, jotka vastaavat rahojen tarkailusta seurannasta ja toimittamisesta, siinä on myös jotain pahasti vialla!
Voi olla että ovat samassa kavallusketjussa mukana, ovat myös hyötyneet sinisilmäisestä hyväntekeväisyys toiminnasta.
Heidänkin toimintaansa on syytä tutkia.
11<50
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

älä anna rahojasi varkaille ja väärinkäyttäjille.

1Äänestä

jokainen 'säälikuva' TVssä, ja ennen kaikkea nuo "nenäpäiväkeräykset" sun muut!

1Äänestä

Hyvätekeväisyyttä ei ole olemassakaan vaan joku rikastuu aina kun tällä pallolla tulee luonnonmullistus tai soditaan.
Se tuntuu pahalta kun ei voi auttaa hädässä olevia sen vuoksi ettei apu mene oikeasti perille saakka,tai perille menevä osio on mitätön ja riittämätön kun organisaatio tai ahne vetää välistä kaiken mitä voi..Ja miksi hän/he vetävät omaan taskuun.Se on heidän ammattinsa.Hyötyä hädässä olevien kustannuksella.
En nukkuisi öitäni painajaisitta jos olisin ko.avustusjärjestön johtavassa asemassa.
Paljolti kaikessa muussakin bisneksessä,toisen kuolema on toisen "leipä" Jos kuolet,joku saa töitä,jos jokin menee rikki niin korjautetaan tai kauppias myy uuden ja yleensä kauppias tai korjaamo saa voittoa tekemisistään,eikä koskaan ei asiakas ja ensimmäisessä esimerkissä mainittu ei tarvitse maallista hyötyä.

1Äänestä

EU-komissaari varoittaa: Euroopan on valmistauduttava Mosulista pakenevien jihadistien tuloon!

Tiistai 18.10.2016 klo 09.59

EU:n turvallisuusasioista vastaava komissaari Julian King varoittaa, että Euroopan on valmistauduttava Irakin Mosulista pakenevien jihadistien tuloon.

1Äänestä

Eilenhän SDP:stä erosi yksi Suomeen jo tunkeutuneista jihadisteista.

1Äänestä
  • STT:n UUTISIA:

    Rami Adham tuomittu pahoinpitelyistä ja dopingrikoksista!

    Julkaistu 17.10.2016 | STT

    FacebookTwitterWhatsAppGoogle EmailShare

    Jihadisteihin yhdistetyllä ja SDP:stä kohun vuoksi eronneella syyrialaistaustaisella Rami Adhamilla on taustallaan lukuisia rikostuomioita.

    STT:n eri tuomioistuimista hankkimien tietojen mukaan Adham on syyllistynyt vuosien varrella useampaan pahoinpitelyyn, joista hän on saanut sakkoja.

    Lisäksi Adham on saanut ehdollista vankeutta ainakin parissa dopingrikosjutussa.

    Helsingin käräjäoikeudessa on parhaillaan vireillä myös yksi pahoinpitely- ja yksi dopingrikosjuttu, jossa Adham on syytettynä.

    Adham kertoo eronneensa SDP:stä. Hän kertoo asiasta Facebook-päivityksessään.
    Adham perustelee eroaan sillä, että politiikkaan lähteminen näyttää kääntyneen avustustyötä vastaan, jota hän luonnehtii tärkeimmäksi tehtäväkseen. Adham on kolmisenkymmentä kertaa vieraillut Syyrian Aleppossa viemässä sodan jaloissa eläville lapsille leluja.
    Helsingin Sanomat kertoi viikonvaihteessa, että Adhamilla olisi yhteyksiä jihadisteihin. Adham muun muassa poseeraa Facebook-sivullaan Abdullah al-Muheisnin kanssa, joka on HS:n haastatteleman Helsingin yliopiston Lähi-idän tutkimuksen professorin Hannu Juusolan mukaan tunnettu jihadistisaarnaaja.
    Juusola ei pidä ongelmallisena niinkään Adhamin yhteyksiä islamisteihin, koska järjestöt ovat ainoa väylä Aleppoon. Sen sijaan Adhamin kommentit ovat Juusolan mukaan ”jyrkän uskonnollisen ääri-ihmisen kommentteja” ja ”hyvin voimakkaasti shiiamuslimien vastaisia”. Samaa mieltä on HS:n haastattelema Ulkopoliittisen instituutin vanhempi tutkija Toni Alaranta.

    https://www.facebook.com/thetoysmugglerofaleppo?fref=ts

    STT

    Kuvat:

    1Äänestä

  • On siittä ollu kirijotuksia MV-lehesäki. Aika palijoki.

    Äänestä

  • Lujeppa.sieltä kirjoitti:

    On siittä ollu kirijotuksia MV-lehesäki. Aika palijoki.

    Vieläkö se roskalehti ilmestyy.

    Äänestä

Siinä sulle päänvaivaa.

Äänestä

Jos organisaatio on liian suuri, niin varojen väärinkäyttö on varmaa. On mahdoton valvoa toimintaa. Sama ongelma on myös liian pienissä muutaman henkilön yhdistyksissä, joiden toimintaa ei julkisesti tarkkailla.

Äänestä

Vaikka väärinkäytöksiä ilmenee ei pidä unohtaa PR toimintaa eri aikakausina riisitilanteissa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Älkää.antako kirjoitti:

Aikaisemmin SPRn johtajien rahanahneus ja nyt,
tänään MOT ohjelmassa kerrottiin karmeasta rahojen väärinkäytöstä,
Suomen ja ruotsin lähettämät rahat Sambian kehitykseen ja sivistyksen edistämiseen on kavallettu vain johtajain yksityiseen taskuun,
siis kymmeniä mijoonia kadonnu
taivaan tuuliin ja sambian asukaat on edelleen yhtä surkeita ja köyhiä kuin sata vuotta sitten!
Aivan hullua tommonen hyväntekeväisyys, varsinki kun sitä EI EDES TARKKAILLA kunnolla mihin rahat käytetään!
Myös suomalaisen ja ruotsalaisen " välikäden " siis niiden, jotka vastaavat rahojen tarkailusta seurannasta ja toimittamisesta, siinä on myös jotain pahasti vialla!
Voi olla että ovat samassa kavallusketjussa mukana, ovat myös hyötyneet sinisilmäisestä hyväntekeväisyys toiminnasta.
Heidänkin toimintaansa on syytä tutkia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu