Voiko Linux Mintiin asentaa Python 3:n?

uskaltaako.päivittää

Linux Mintiin on valmiiksi asennettu versio 2.7. Voiko sen poistaa ja asentaa päälle uudemman kolmosversion? Jossain varoiteltiin Linux Mintin muka toimivan osittain tuon 2.7 Pythonin avulla, jolloin kone saattaisi halvaantua poistamisen vuoksi.

6

140

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mahdollisesti löytyy Mintistä se Python 3 asennettavaksi rinnalle.

      Python 3.x ei ole suoraan yhteensopiva Python 2.x:lle tehdyn koodin kanssa. Siksi se Python 2.x on roikkunut rinnalla vuosikausia ja on varmaan pitkälle tulevaisuuteen. Ohjelmat jotka ovat riippuvaisia Python 2.x:stä varmaan poistuvat suoraan kun paketinhallinta merkkaa ne samalla poistettavaksi.

    • Ainahan tietysti voit siirtää ne Python 2.x:stä riippuvaiset ohjelmat Python 3.x:lle ja lähettää diffit ohjelmien kehittäjille ja ylläpitäjille jos haluat päästä siitä Python 2.x:stä eroon.

      • uskaltaako.päivittää

        Tarkoitus on siis vaan alkaa tekemään 3-versiolla ohjelmia. Saa se vanha roikkua mukana, jos se ei häiritse uudemman koodin tekoa.


    • Affiliate-Julkaisia

      Minulla on:

      Python 2.7.12
      python -V (version kysely)

      ja

      Python 3.5.2
      python3 -V (version kysely)


      Voit asentaa molemmat, ne sijoittuvat eri hakemistopolkuun. Kääntäjää ohjaat sijoittamalla tiedoston ensimmäiseksi koodiriviksi:

      #!/usr/bin/env python3

      Kun teet koodia kaverille laita ensimmäiseksi riviksi:

      #!/usr/bin/env python

      • uskaltaako.päivittää

        Kiitos tiedosta! Nuo samat näköjään löytyi itseltänikin. Ei tarvinnut asentaa kuin Idle-python3.5, niin pääsi kokeilemaan.


      • Affiliate-Julkaisia

        Hieno juttu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      149
      13416
    2. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      72
      9731
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      96
      9148
    4. Suomen velka kasvoi ennätysvauhtia - Mäkynen repostelee

      – Velka kasvoi eniten tilaston historiassa, Mäkynen kirjoittaa. – Vuoden 2025 toisella neljänneksellä selvästi eniten k
      Maailman menoa
      20
      8046
    5. Giorgia Meloni vs Riikka Purra

      Kyllä Italian pääministeri on kauniimpi ja seksikkäämpi, kuin Suomen valtiovarainministeri Riikka Purra. Mitä jotkut näk
      Maailman menoa
      39
      6770
    6. 148
      6178
    7. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      24
      3335
    8. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      21
      1635
    9. En lähde armeijaan enkä siviilipalvelukseen

      Maanantaina telkan uutisissa toistamiseen kerrottiin tästä luuserista, joka kärsii muka "masennuksesta", mutta nauraa rä
      Maailman menoa
      397
      1265
    10. Aikuisten säälittävä käytös

      Mikä mahtaa aikuisia hiertää ja mistä näin kovaa että alaikäisen pahoinpitelyn jälkeen vielä kirjotellaan täällä. Sana v
      Hyrynsalmi
      7
      1184
    Aihe