Todellista kaupungistumista ja elinkeinorakenteen muutosta. Tämä johtaa gettoontumiseen mikä on vain hyvä asia toimivien halpatyömarkkinoiden kannalta. Halpatyömarkkinoita edistettäisiin parhaiten työehtosopimusten yleissitovuuden ja minimipalkan poistolla. Myös Ay-liikkeen vaikutusvaltaa tulisi rajoittaa.
Tämän lisäksi Suomi tarvitsee lisää työperäistä maahanmuuttoa.
Eläköön EU:n liittovaltio!
Tämän lisäksi Suomi tarvitsee lisää työperäistä maahanmuuttoa.
Eläköön EU:n liittovaltio!
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kaupungistuminen ja heikko elintasohan juuri tukee sitä gettoontumista.
Getoissa ei todellaakaan ole halpatyöntekijöitä, he työskentelevät "omaan piikkiinsä", eli rikollisuus kasvaa ja gettossa pyörii oma talouselämänsä.
Ainoa mitä edistettäisiin minimipalkan poistoilla ja työntekijöiden heitteille jättämisellä on gettoontuminen.
Toki getoissa on sitä ainesta josta ei minkäänlaiseen työelämään ole. Mutta on myös ihan kunnollista ainesta joka elättäisi itsenä 2-3 halpatyöpaikalla.
Tämä vain on yhteiskunnan normaali kehityskulku jota Maalaisliitto/Keskusta on Suomessa jarruttanut vuosikymmeniä. Myös maatalouden ylimääräinen väki olisi tuota gettojen halpatyöreserviä.
Helpottaisin myös irtisanomismenettelyä.
Tuo kehityskulku on länsimaissa nähty mm. USA;ssa, eikä hyvältä näytä ihmisten ja pienyritysten kannalta.
Sehän vain todistaa markkinatalouden toimivuuden.
Toimivuuden ? Maa sisällisodan partaalla ja kurjuus lisääntyy.
Suomeenkin tarvittaisiin kansalliskaartit pitämään "demokratian vääristymät" kurissa.
Ns. hikipajat kolmannessa maailmassa ovat välttämätön edellytys vaurauden syntymiselle. Thaimaalaiset marjanpoimijat ovat kotimaassaan onnistuneet ostamaan taloja ym. ahkeran työntekonsa ansiosta.
Tappamassa omaa eritavalla ajattelevaa, sitä tiukimmilla olevaa kansanosaa. Etkö sinä juuri huutele ja hehkuta vuosia 1917-1918 silloinhan oli tuollaista haluamaasi aikaa.
Alkaa mennä taas sen luokan jutuksi, että saapi olla.
Siitä vaan.