Millainen rangaistus on odotettavissa petoksen yrityksestä? Petoksella tavoiteltu taloudellinen hyöty tuhansia euroja.
Petoksen yritys, millainen rangaistus?
7
3663
Vastaukset
- 14-13
Petoksen yrityksessä tai valmistelussa ei ole mitään rangaistavaa.
Törkeän petoksen tunnusmerkistö ei myöskään summan pienuuden takia täyty.- 5433446
Kyllä petoksen yritys on rangaistavaa.
- KorjataanVirheetPois
Väärin ja oikein. Petoksen yritys on rikoslain mukaan rangaistava, petoksen valmistelu sen sijaan ei ole. KKO:n ennakkotapauksista löytyy esimerkki, jossa vastaaja on tuomittu kolmen kuukauden vankeusrangaistukseen pelkästään petoksen yrityksestä. (KKO:1995:84)
Jutussa on huomioitava ainakin syyksi luetun teon laatu, lukuisuus sekä suunnitelmallisuus ja jatkuvuus sekä tavoitellun hyödyn määrä. Lähtökohtaisesti, jos teko jää vain yrityksen asteelle, tekijä tuomitaan rangaistukseen, joka on 3/4 vastaavasta rikoksen tunnusmerkit täyttäneestä rikoksesta.
Voitaneen ajatella, että lievässä petoksessa hyöty on vähäinen, satoja tai korkeintaan tuhat euroa, ja aiheutetun vahingon määrä myös vähäinen. Lievästä petoksesta tuomitaan sakkoa. Virallinen syyttäjä ei saa nostaa syytettä lievästä petoksesta ellei asianomistaja ilmoita sitä syytteeseen pantavaksi. - 9-6
Jos rikos jää yritykseen, niin rangaistus on 3/4 täytetystä teosta.
- Tarkennus
KorjataanVirheetPois kirjoitti:
Väärin ja oikein. Petoksen yritys on rikoslain mukaan rangaistava, petoksen valmistelu sen sijaan ei ole. KKO:n ennakkotapauksista löytyy esimerkki, jossa vastaaja on tuomittu kolmen kuukauden vankeusrangaistukseen pelkästään petoksen yrityksestä. (KKO:1995:84)
Jutussa on huomioitava ainakin syyksi luetun teon laatu, lukuisuus sekä suunnitelmallisuus ja jatkuvuus sekä tavoitellun hyödyn määrä. Lähtökohtaisesti, jos teko jää vain yrityksen asteelle, tekijä tuomitaan rangaistukseen, joka on 3/4 vastaavasta rikoksen tunnusmerkit täyttäneestä rikoksesta.
Voitaneen ajatella, että lievässä petoksessa hyöty on vähäinen, satoja tai korkeintaan tuhat euroa, ja aiheutetun vahingon määrä myös vähäinen. Lievästä petoksesta tuomitaan sakkoa. Virallinen syyttäjä ei saa nostaa syytettä lievästä petoksesta ellei asianomistaja ilmoita sitä syytteeseen pantavaksi.Petoksen yritys:
RL 6:8: 14 vrk - (3/4 x 4 v=) 3 v vankeutta.
Erityisen painavista syistä myös sakkoa 1 - 120 päiväsakkoa.
Lievä petos RL 36:3: 1 - 120 päiväsakkoa.
- 34232534
Voiko vaatia vahingonkorvauksia jos joutuu petoksen yrityksen kohteeksi?
- VoiVaatiaEIVoiVaaatia
Petoksen yrityksessä asianomistajalle ei oletusarvoisesti synny vahinkoa. Jos asianomistajalle syntyy vahinkoa, kyseessä ei voi olla petoksen yritys vaan petos.
Tilannetta voi ajatella myös taloudellisen vahingon vaaran kannalta. Konkreettinen vahingon vaara on voitava näyttää toteen.
Edellisten kohtien välillä on ilmeinen ristiriita: petos jää yritykseksi mutta konkreettinen vahinko tai vahingon vaara siitä huolimatta aiheutuisi. Vahingon vaaraa on kuitenkin pidettävä petoksen tunnusmerkistön tarkoittamana taloudellisena vahinkona vaikka lopullista tappiota ei todellisuudessa syntyisi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka672395- 661377
Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin
Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww741185EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje41107- 79835
Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä
Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi19780- 43678
Ratikka Turkuun
Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta82660Miehet trikoissaan
On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe24638- 30626