Pyöräilijä väistää AINA pyörätien jatkeella!

qw3ttw35t34

Koskahan pyöräilijät oppisivat tämän liikennesäännön joka on ollut voimassa jo lähes 20 vuotta: Pyöräilijä väistää AINA pöyrätien jatkeella!

"Pyörätieltä tuleva pyöräilijä saa ajaa tien yli pyörätien jatketta pitkin, mutta hänen on väistettävä sekä oikealta että vasemmalta tulevaa ajoradan muuta liikennettä."

https://www.liikenneturva.fi/fi/ajankohtaista/liikennevinkki/pyoratien-jatke-ei-ole-suojatie

Taas tänään joku pitkähiuksinen ukkeli yritti pyörällä tunkea autoni eteen pyörätienjatkeella. En hidastantu ja siellä se näytteli nyrkkiä vaikke sillä itsellä ole mitään hajua liikennesäännöistä.

21

327

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älkää.tarttuko.täkyyn
      • Astralspirit

        Siinä on kolmio joka oikeuttaa nyrkinpuimisen.


    • A_pu_va

      Ei taas!

      Liikennesurman propagandakoneisto on pelottavan tehokkaasti saanut tämän väärän viestin läpi. Ja poliisi vielä auttaa.

    • 23425

      Nyt toki puhutaan tilanteista missä autoille ei ole kolmiota kuten aloituksen linkin kuvassa. Suurin osa idioottipyöräilijöistä kuitenkin kuvittelee että tuo suojatien katkoviiva oikeuttaisi etuajo-oikeuteen vaikkei autoilijalla ole kolmiota. Sellaiset pyöräilijät pääsevät helposti hengestään kun keksivät liikennesääntöjä itse eikä liikennesäännöt tunteva autoilija hidasta.

      Jos autolle ei ole kolmiota, pyöräilijä väistää AINA pyörätien jatkeella.

      • A_pu_va

        "Jos autolle ei ole kolmiota, pyöräilijä väistää AINA pyörätien jatkeella. "

        EI EI EI

        Suurin osa pyöräilijöiden autokolareista syntyy kun autoilija on ollut kääntymässä kulkusuunnassaan vasemmalle tai oikealle ja tätä tehdessään ajanut etuajo-oikeutetun pyöräilijän päälle tai eteen. Katso tieliikennelaki 12§1 ja 14§2.

        Mitä mä just sanoin Liikennesurman propagandasta..?


      • tyhmävaisokea
        A_pu_va kirjoitti:

        "Jos autolle ei ole kolmiota, pyöräilijä väistää AINA pyörätien jatkeella. "

        EI EI EI

        Suurin osa pyöräilijöiden autokolareista syntyy kun autoilija on ollut kääntymässä kulkusuunnassaan vasemmalle tai oikealle ja tätä tehdessään ajanut etuajo-oikeutetun pyöräilijän päälle tai eteen. Katso tieliikennelaki 12§1 ja 14§2.

        Mitä mä just sanoin Liikennesurman propagandasta..?

        Kokeile katsoa tuota linkin kuvaa, missä näet sellaisen kuvan missä auto on kääntymässä?

        Suoraan ajavan auton ei koskan tarvi väistää pyörätienjatkeella pyöräilevää ellei autolle ole kolmiota.


      • ei_pidä_paikkansa

        "Risteyksessä kääntyvän ajoneuvon kuljettajan on väistettävä risteävää tietä ylittävää polkupyöräilijää, mopoilijaa ja jalankulkijaa."

        Lähde: http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1981/19810267#L2P14

        Kuten näkyy niin puhut pehmosia. Kääntyvällä ajoneuvolla ei ole kärkikolmiota mutta on silti 14 § mukaan väistettävä risteävää tietä ylittäviä.


    • sietämättömän.vaikeaa

      Käsitykseni pyöräilijöistä ei muuttunut.

    • 37ma

      Vaarallinen aloitus.
      Joku autoilija saattaa luulla, että se on totta.

    • EiVoiMuutaKuinIhmetellä

      Poliisi saisi alkaa sakottamaan huonosti käyttäytyviä pyöräilijöitä. En kyllä ymmärrä yhtään, että mikä hulluus saa pyöräilijät syöksymään aina auton eteen.

      Päässä pitää oikeasti olla jotain vialla ja pahasti, jos ajaa polkupyörällä liikennesääntöjen vastaisesti auton eteen. Jos auto törmää pyöräilijään, niin ei ole kovin vaikea päätellä, että kummalle osapuolelle käy huonosti.

      Näiden pyörätien jatke sekoilijoiden lisäksi pitäisi puuttua näihin trikoopelleihin, jotka ajavat yleensä keskellä autotietä vaikka vieressä olisi pyörätie.

      Kaikenlaisia sekopäitä tähänkin maailmaan vaan valitettavasti mahtuu ja heidän toimintaansa pitää sääntöjä noudattavien ihmisten tottua. Asian pitäisi olla mielestäni toisin päin.

      • trikoopelle

        Pahoititko mielesi? Hyvä! buahahahaa!!!


      • trikoopelle kirjoitti:

        Pahoititko mielesi? Hyvä! buahahahaa!!!

        En pahoittanut mieltäni. Ihmettelin vain, että mikä saa ihmisen toimimaan kaiken järjen vastaisesti polkupyörän satulaan nousun jälkeen.


    • autoilijatvieläväistää

      Yleistä, että pyöräilijät paahtaa suojatielle luullen olevansa oikeassa..

      • vaatii.jatkeen

        Suojatiellä ei koskaan saa pyöräillä.

        Tieliikennelainsäädännössä tarkoitetaan: 5) suojatiellä jalankulkijoiden käytettäväksi ajoradan, pyörätien tai raitiotien ylittämiseen tarkoitettua, liikennemerkillä tai tiemerkinnöin osoitettua tien osaa;

        Suojatie on siis jalankulkijoiden, ei pyöräilijöiden käyttöön tarkoitettu tien osa. Jos samassa kohtaa on myös pyörätien jatke, saa pyöräillä yli. Pyörätien jatke ei kuitenkaan vaikuta väistämissääntöihin mitenkään.


    • Log_

      Pyöräilijä väistää kyllä aina aloituksen linkin tilanteessa, mutta ei aina pyörätien jatkeella. Aloittaja saattaa tämän jo tietää, mutta valitettavasti eivät kaikki autoilijat. Parempi olisi olla vahvistamatta näitä sitkeästi eläviä vaarallisia harhaluuloja.

      Ehkä tässä olikin vain tarkoitus muistuttaa tuosta aloituksen linkin tilanteesta. Siinä on tosiaan monella pyöräilijällä opittavaa. Itse aktiivisena työmatkapyöräilijänä tämän huomaa lähes päivittäin.

    • Santtu666

      Pyöräilijä väistää aina, koska haluaa ehkä pysyä hengissä! Lain mukaan autoilija väistää kääntyessään risteyksessä, tai jos se on osoitettu liikennemerkillä. Eilen Are Oy:n kuljettaja ei välittänyt noudattaa väistämisvelvollisuusmerkkiä ja ilmeisesti katsoin häntä liian vihaisesti, (en näyttänyt kansainvälisiä sormimerkkejä)koska hän teki ristyksessä U-käännöksen ja pysähtyi eteeni keskelle suojatietä. Tämän jälkeen hän kertoi, että jalkakäytävällä pitää taluttaa pyörää. Näinhän se onkin, mutta lähin jalkakäytävä taitaa löytyä kymmenen kilometrin päästä Hyvikäältä. Kysyin onko hänellä todella ajokortti ja mistä hän on sen löytänyt. Vastausta en saanut. Ihmettelen miten liikennesääntöjen tietäminen ja noudattaminen on päässyt tälle tasolle, ja onko näinkin suuren yrityksen aiheellista kouluttaa henkilökuntaansa, sekä liikennesääntöjen, että asiakkaiden kohtaamisen suhteen!

      • Epäolennaista

        Tietenkään et voinut kertoa tuota salaista paikkaa.


      • 37mäni

        Santtu666:n tarina tuntuu tutulta.
        Minäkin olen kokenut usein, että kaikki autoilijat eivät tiedä liikennesääntöjä ainakaan niiltä osin, kun ne koskevat autoilijan väistämisvelvollisuutta pyöräilijään nähden.
        Ehkä autokoulujen ohjelmasta on joku osa jäänyt pois, tai ehkä autokoulujen opettajatkaan eivät tiedä kaikkea. Pitäisiköhän ne laittaa pyöräkouluun.


      • trading-places
        37mäni kirjoitti:

        Santtu666:n tarina tuntuu tutulta.
        Minäkin olen kokenut usein, että kaikki autoilijat eivät tiedä liikennesääntöjä ainakaan niiltä osin, kun ne koskevat autoilijan väistämisvelvollisuutta pyöräilijään nähden.
        Ehkä autokoulujen ohjelmasta on joku osa jäänyt pois, tai ehkä autokoulujen opettajatkaan eivät tiedä kaikkea. Pitäisiköhän ne laittaa pyöräkouluun.

        Monelle autoilijalle tekisi varmasti hyvää pyöräillä joskus sillöin tällöin että näksi asiat toisen kantilta.


      • Pyöräilyn-iloa

        Kyllä! Liikenne näyttää kovin erilaiselta ratin tai tangon takaa, juu.
        Oon sen käytännössä havainnut, kun oon jättämässä autoilua ja siirtymässä pyöräilyyn ja jalankulkuun ...näistä paukkupakkasista huolimatta.
        Mutt ilokseni oon huomannut myös, että täällä meidän pikkukaupungissa autoilijat ovat pääsääntöisesti hyvin huomaavia muuta liikennettä kohtaan ja antavat esim pyöräilijöidenkin ajaa suojatiellä ensin, kun ovat kääntymässä, myös noissa useammassa liikenneympyrässä, joita täällä on. ...eikä meikäläisen ukon tarvi kiivetä pyörän päältä pois taluttaakseni ja hidastaakseni silläkin liikennettä ja omaa kulkuani... Liikenne on yhteispeliä.
        Kiitos Naantalin autoilijat!


    • valetta_on

      Eihän väistä aina.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      143
      3958
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      359
      3064
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      2008
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1705
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1139
    6. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      69
      975
    7. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      974
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      851
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      71
      839
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      794
    Aihe