Hampulle ihan oma osastonsa. Jotenkin tuntuu että tämä on hamppupalsta jolla puhutaan joskus myös muista huumeista.
Pitäisikö palsta jakaa?
Tarkoituksellinen
7696
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Muut huumeet pysykööt pois suomen kamaralta. Kannabis on vaarattomampi päihde kuin alkoholi. Ja koska toivomme kannabiksen kotikasvattelulle parempaa asemaa, esimerkiksi depenalisointi, nykyään se ei toteudu, vaikka rikoslaissa näin todetaan:
" § (13.7.2001/654) Toimenpiteistä luopuminen. Huumausaineen käytöstä ja huumausaineen käyttöön liittyvästä muusta tässä luvussa mainitusta rikoksesta voidaan, sen lisäksi mitä oikeudenkäynnistä rikosasioissa annetussa laissa (689/1997) tai tässä laissa säädetään, jättää syyte nostamatta tai rangaistus tuomitsematta, jos rikosta on huumausaineen määrä ja laatu, käyttötilanne sekä olosuhteet muutoinkin huomioon ottaen pidettävä kokonaisuutena arvostellen vähäisenä. Syyte voidaan myös jättää nostamatta tai rangaistus tuomitsematta, jos tekijä on hakeutunut sosiaali- ja terveysministeriön hyväksymään hoitoon."
Kannabiksen vähäinen kotikasvatus omaan täyttää mielestäni edellämainitut olosuhteet.
Mutta mitä olette mieltä tästä räikeästi ympäri Suomea rikotusta laista:
"Päihtynyttä ei saa päästää anniskelupaikkaan. Asiakas, joka käyttäytyy häiritsevästi tai jonka päihtymys on selvästi havaittavissa, on poistettava anniskelupaikasta (AlkoL 23 § 1 mom.).
Alkoholijuomaa ei saa anniskella:
1) kahdeksaatoista vuotta nuoremmalle;
2) häiritsevästi käyttäytyvälle tai selvästi päihtyneelle; tai
3) jos on aihetta olettaa alkoholijuoman väärinkäyttöä (AlkoL 24 § 1 mom.)."
Nii-in, mitäköhän se ois se alkoholijuoman oikeinkäyttö? Liuottimena, pöydän puhdistukseen, säilöntäaineena. Niin varmaan.
Tai korkeintaan yks tujaus murheeseen ja sitte pullo visusti kaappiin.
Ei hamppu kuulu tälle osastolle. Sehän on maustekasvi ja siitä tehdään muunmuassa mattoja.
Tää palsta on huumeille, eikä kengän pyyhkimiseen tai teen juomiseen.
sano
Oon funtsaillu ihan samaa. Kannatan, että höpöheinäläisille perustetaan oma palsta, missä ne voi keskustella kasvatuksesta ja lajikkeista sekä minkä taudin tai sairauden tämä kyseinen taikapilvi poistaa. Ehdotan palstan presidentiksi naapurin äijää tai Narc:ia..
sellaisia foorumeita on jo olemassa, täällä on mukava katsella näköalattomien päihderasistejen viestejä - mielenkiintoista kun muutamien kymmenien pointti on se että kannabis on laitonta koska se on laitonta.
kenenkä tahansa täällä lueskelevan/kirjoittelevan täytyy olla tyytyväinen, että täällä on ihmisiä, jotka osaavat asiallisesti keskustella vaikka välillä viestit ovat solvaavia ja alatyylisiä.
kannabismyönteiset ihmiset eivät vaadi kuuta taivaalta. täällä kyseisen kannan omaavat ovat myös hyvin altruistisia - jos päihdepolitiikkaa uusittaisiin tavoilla, mitä viesteissä on väläytelty, moni asia saisi paremman käänteen, katumyynti ja kovat huumeet hyvin todennäköisesti vähentyisivät.
poliittisesti päihdepolitiikka on todella vaikea asia, on hyvin vaikeaa kollektiivis-krapulaisessa suomessa ehdottaa mitään sellaista kannabiksen kotikäyttöä koskevaa lakiehdotusta, joka soisi hieman enemmän päätäntävaltaa kansalaiselle. suomi on hyvinvointivaltio, mutta samaaan aikaan se ei luota kansalaiseensa, vaan holhoaa, se saattaa olla yksi syy miksi nämä päihdepoliittiset kysymykset ja niistä puhuminen ovat niin helvetin vaikeita asioita.
ja mitä siinä pilven polttelussa niin kauheaa on, perusteluksi ei riitä että se on laitonta, sitä se ei an sich ole.
p.s. kotiviiniäkin saa valmistaa - mielenkiintoinen analogia kotikasvatukseen.
kannattaa muistaa että me jotka kannatamme kotikasvatuksen sallimista täysikäisille Suomalaisille olemme osa tätä yhteiskuntaa siinä missä muutkin. tai no, Narc taitaa olla vähän erityis tapaus mutta mutta...
me elämme samassa yhteiskunnassa ja kärsimme samoista asioista teidän kanssanne. ei ole meidän etumme valita huono päihdepolitiikka, miksi siis sellaista tarjoaisimme?
Kannabisko irti huumeista?
Jaetaan tämä palsta sitten kun valtiovalta on tullut saman ajatuksen eteen kuin sinäkin.
Kannabbis irti huumeista kun kannabis on irti huumeista.
Sitähän tässä on yritetty jo pidemmän aikaa