Miksi pakit hautovat?

Synergia_A3-katsomo

Käyn säännöllisesti katsomassa JYPin kotiottelut ja satunnaisesti vierasottelut. Silmiin pistävää on ollut se, että JYPin pakit tai alas tulleet hyökkääjät ennättävät ensimmäisenä omaan päähän tulleeseen kiekkoon. Sen jälkeen odotetaan, että vastustaja tulee selkään kiinni ja sitten yritetään ottaa kiekko sieltä jaloista pois. Miksi pitää odottaa niin kauan, että vastustaja ennättää blokkaamaan tämän yrityksen ja sitten viemään kiekon ja se voi yrittää maalintekoa? Mielestäni kiekko pitäisi siirtää sivummalle ennen kuin vastustaja ennättää tulla selkään ja blokkaamaan kiekon. Tämä on aivan yleistä JYPin peliessä. Vastustajatkin jo tietävät, että kiekkoa ei siirretä, joten mennäämpä blokkaaman kiekko ja ottamaan se omalle joukkueelle. Toivon mukaan käytte näitä läpi videon kanssa. Eihän tässä ole mitään järkeä menetellä näin.
KooKoota vastaan oli yksi kaunis maali poikittaissyötöstä. Sillehän maalivahti ei mahda mitään. Miksi näitä ei tehdä näin enemmän? Voisitte saada joskus kolmen pisteen ottelun, kun ette hölmöilisi niin paljon. Kaikein hölmöimmät pitäsi laittaa Akatemian puolelle oppia hakemaan muutaman pelin ajaksi.

5

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • JääkiekkoaYritetänPelata

      Oliskos valmentaja käskenyt että pysytään kiekossa ja turhia purkuja ja rännikiekkoja pitää välttää? Jonkinlainen pelisysteemi oman pään lähtöihin puuttuu.

    • Synergia_A3-katsomo

      Täytyy vain ihmetellä, miten JYPin pakit ja osa hyökkääjistäkin antavat niin pelsuja syöttöjä, että vastustaja saa mailan väliin ja otettua kiekon itselleen. Näin peli kääntyy nopeasti toiseen suuntaan. Silloin hitaat pakit, eli siis JYPin pakit ovat jo auttamattomasti myöhässä. Eilen TPSää vastaan taas JYPin pakit hautoivat omassa päässä kiekkoa aivan liian kauan ja vastustaja vei sen kuin karkin lapselta. En ymmärrä, miksi esimerkiksi Nikun pitää pyöriä omalla alueella kiekon kanssa niin kauan, että joku kerkiää se ottaa pois. Ei kannattaisi, koska Nimu ei kuitenkaan ole mikään Vatanen eikä selaiseksi tällä menolla kasva. No ei Niku ainoa heikko lenkki ole, on niitä paljon muitakin.
      Olen sitä mieltä, että Tuokkolan hölmöily maalin sivulla ja syöttä maalin sivuraudan kautta vastustajalle, josta oli helppo työ iskeä maali aivan tyhjään pömpeliin, ei ratkaisut yksin peliä. En ymmärrä, miksi puolustajat niin niin usein laukovat kiekon joko vastustajan luistimiin tai mailaan yrittäessään tehdä maalia. Napakka poikittaissyöttö olisi ainakin turvallisempi, siitä ei ehkä pääse niin hyvin vastustaja läpi tekemään maalia toiseen päähän.
      Maalivahdit ovat hyviä, mutta eivät yksin voi pelastaa joukkuetta!

    • Bullshark

      On tietenkin turvallisempaa pitää kiekko hallussa ja hautoa sitä päädyssä kuin heittää epävarma avaussyöttö tai purku laidan kautta. Katkot näistä aiheuttavat usein vaaratilanteen kun puolustus ei ole ehtinyt ryhmittyä. Samoin hyökkäyksiin lähdöissä tulee usein viivettä koska aika moni joukkue harrastaa nykyään keskialueen träppiä - siihen ei kannata suinpäin puskea tai omissa soi nopeasti.

      • tyhjätpenkit

        Valmentajat vaihtoon koko organisaatiossa.Yleisö ei jaksa katsoa tota paskaa.Ja Akatemian peleissähän ei edes käy ketään.


      • exkausikorttilainen

        Samaa mieltä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      139
      7648
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      423
      7091
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      69
      3623
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      138
      3256
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2784
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      44
      2318
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      1926
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1793
    9. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      26
      1566
    10. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1457
    Aihe