SDP ja uskonto?

dgdgdgdgdgdg

Jos liittyy tai äänestä demareita niin onko pakko hyväksyä Islamin nuolenta? Onko demareiden sisällä voimia jotka eivät tykkää nykyisestä linjasta tuollaisten asioiden suhteen?

Ennen olivat demaritkin uskontoja vastaan, mutta nykyään ovat ilmeisesti rähmällään varsinkin mulimien suuntaan joten heidän äänestäminen epäilyttää.

11

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Näino

      Anttia hävetti kun Suomi ei jaa tarpeeksi rahaa ulkomaille.

    • minä.en.ole.jape

      Onhan siellä SDP:ssä niin kuin monessa muussakin puolueessa tuota vikaa, edelleenkin roikutaan kiinni uskonnollisen vakaumuksen suosimisessa, se kun on ollut maan tapana sen jälkeen kun vieraslaji kristinusko tänne tuotiin - väkivalloin.

      Ja kun kristityillä, ev.luteilla on ollut vuosisatainen suosituimmuusasema suhteessa valtioon, niin on vaikea olla antamasta suosituimmuusasemaa myös muille Suomessa kasvaville uskonnoille.

      Kun esim. Helsinki antoi evlut. kappelille tontin lähes ilmeiseksi, kirkkohan ensin esitti nollavuokraa tontista, mutta kun siitä nostettiin meteli niin päädyttiin n. 5000e:n vuosivuokraan joka on käytännössä ilmainen.

      Ja kun ihmeteltiin miksi kaupunki maksaisi puolet tuon kappelin vartioinnin, suntioiden, eli kirkon palkkalistoilla olevien vahtimestareiden palkkakustannuksista, niin päätettiinkin ostaa vartiointi Palmialta - ja kas sen maksaakin kokonaan Helsinki! Sellaista on kirkon vaalima yhteisöllisyys, kumppani maksaa kirkon puolesta sen kappelin vartioinnin!

      Lisäksi Hki sijoitti muutaman sos tt:nsä kappeliin vaikka siellä ei ole työskentelytiloja luottamuksellisten keskustelujen käymiseksi muiden kuulematta, ja vaikka potentiaaliset asiakkaat vain ohjataan oikeisiin Hgin sos.toimistoihin palveltaviksi.

      Kaupungin kannalta siis aivan turhaa, ja silti Hki maksaa 40 000e vuodessa vuokraa Kappelille. Kyllä pitäisi saada nollavuokralla, vastapalveluksena "ilmaiselle" tonttivuokralle.

      Sitä paitsi aivan vieressä, n. 50 m. päässä, on LAITURI, jossa on Hki:n kaupunkisuunnitteluosaston näyttelytila. Siellä olisi enemmän tilaa muutamalle sos.tt:lle , ja ihan ilmaiseksi, ilman lisäkustannuksia kaupungille.

      Kun valtio ja kunnat tällä tavoin ovat kautta aikojen suosineet evl.kirkkoa, niin nyt on vaikea evätä vastaavaa esim. muslimeilta. Muita uskontoja ei saa syrjiä, vain uskonnottomia, ateisteja, vapaa-ajattelijoita.

      Muslimeillekin on annettava oikeus tuputtaa uskomuksiaan kouluissa, saada Hgiltä ilmainen tontti moskeijalleen, kohta muslimit vaativat verotusoikeutta.

      Ja evlut. kirkko kannattaa kaikkea tätä, koska se haluaa että uskontojen väliseen tasa-arvoon mennään antamalla muille samoja etuoikeuksia kun evluteilla on, eikä niin että evluttien perusteettomia etuoikeuksia karsittaisiin.

      Moskeijaa puuhaavilla on sentään jo rahoitus katsottuna, joten kenties Hki ei joutuisi muuten maksumieheksi kun jättitontti lahjoittamalla, mutta se rahaoitus on tulossa Bahrainilta ja taustalla uskoakseni häärää S-Arabia, Bahrain kenties vain sen bulvaani.

      Eli siitä ei tule kaikkien muslimeiden moskeija vaan sunnien, ja sunneistakin lähinnä äärivanhoillisten wahabistien moskeija. Ei nuo öljyvaltiotkaan 100:aa miljoonaa euroa noin vain anna - haluavat takuuvarmasti varmistaa että moskeijan linja on heidän mielensä mukainen.

      Evl. kirkko on muuten antanut 7000e järjestölle, joka on tätä moskeijahanketta Hkiin edistänyt.

      Juttahan on ihan himokristitty, hyvä kun siitä päästiin puolueen pj:nä. Vaikka kaipa Anttikin ministerinvalansa sormet RAAMATULLA vannoi, sellainen muistikuva minulla on. Ja vielä lakimies, mutta silti mieluummin vannoo jumalan nimeen kuin sormet lakikirjalla.

      Jos Helsingissä olette äänioikeutettuja, ja demareiden sisäistä tasapainoa haluatte muuttaa akselilla uskovaisuus-uskonnottomuus niin pienenä mainoksena sanon että vapaa-ajattelija Jape Loven (sd) ei mitään uskontoja kumartele eikä niiden etuoikeuksia kannata.

      • Intti_Ranne_10010

        "Jos Helsingissä olette äänioikeutettuja, ja demareiden sisäistä tasapainoa haluatte muuttaa akselilla uskovaisuus-uskonnottomuus niin pienenä mainoksena sanon että vapaa-ajattelija Jape Loven (sd) ei mitään uskontoja kumartele eikä niiden etuoikeuksia kannata. "

        Siis toisin sanoen ei ennen kuin pääsee päättämään uskonnoista ja niiden etuoikeuksista. Demarit ovat periaatteettomia juonittelijoita. Kommari-perillisiä jotka nyt edistävät uskonnollisia asioita viimeisenä valtaanpääsyn keinona.


    • RuplanippuPunalippu

      Jos joku ylipalkattu lakkoileva trukkikuski ei ole Islamin uskoinen niin ei se poista Demareiden kehitysmaamuslimi siipeä sitä aitoa työväenaatetta ajava kehitysmaamuslimeita.

    • EiköTotta

      Kullä Islam on osa sosiaalidemokraattista ideologiaa nykyään, lisätietoja voi kysellä Natsimalta ja muulta kehitysmaamuslimi siiveltä.

    • Intti_Ranne_10010

      "os liittyy tai äänestä demareita niin onko pakko hyväksyä Islamin nuolenta?"

      Kysymys sarjassa: Jos liityn paikalliseen ompeluseuraan niin joudunko käyttämään neulaa ja lankaa.

      "Ennen olivat demaritkin uskontoja vastaan, mutta nykyään ovat ilmeisesti rähmällään varsinkin mulimien suuntaan joten heidän äänestäminen epäilyttää."

      Demarit havittelevat muslimeista lisää äänestäjiä eikä se itse asiassa muslimeilta mitenkään hölmöä olisi. Demareiden kritiikitön suhtautuminen ja kantaväestön vainoaminen tasoittavat kivasti tietä.

      • Intti_Ranne_10010

        Mutta pointti siis on, että demarit ovat täysin periaatteettomia juonittelijoita. Jos muslimit näyttävät avaimelta poliittiseen voittoon (ja juuri nyt he näyttävät) niin sitten demari kosiskelee muslimia. Jos Suuri Saatana näyttää avaimelta, demari ryhtyy saatananpalvojaksi. Jos perverssiys kuten seksuaaliset poikkeavuudet näyttävät olevan nopea tie voittoon, niin sitten demari pervoilee.

        Se on kuitenkin varmaa että aina kun demari juhlii, rehellinen suomalainen häviää.


    • kidutettua

      Demarit ei tuomitse Halal-lihaa.

    • sfsfsfsffsfsfs

      Löytyykö demareista poppamiehiä?

    • Kaksi uskonto sotivat Intian ja pakistanin raja-alueilla, Hindut ja muslimit. Pakistanin sisällä sotivat sunni- ja shia-islam. Ku Klux Klan jylläsi USA:ssa kunnes se poistettiin. Pastori Jim Jonesin perustama Kansan Temppeli uskonlahkon joukkoitsemurha vuonna 1978 Guyanassa on käsittämätön. Yli sadan ihmisyksilön ainoa perus pyhän, oman biologisen kehon (ei mikään pili-pali juttu) heitteillejättö aivoihin ujutetun haitta-aatten rikoskohteena. Sekin oli uskonto. Jos uskonto on vahva on se samalla ase vapautta vasten. Luonnon kansoilla palvonta kohdistuu pysyvään vaikuttajaan, aurinkoon.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      60
      7492
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      123
      2916
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      142
      1766
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1649
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      115
      1458
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      167
      1394
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      130
      1134
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      73
      827
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      802
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      51
      707
    Aihe