Virtain päättäjät vaativat tulosvastuuta esim Marttisen osalta tuottavauutta/sopeuttamista tuloihin nähden. Mutta mitä itse tehdään hyvän tuloksen eteen?
Järjestetään seminaareja ulkopaikkakunnilla ja viedään nekin veronmaksajien rahat pois omalta paikkakunnalta. Onko piikki auki, myös kuntalaisille?
Seteliselkärankaiset
15
401
Vastaukset
- Teitäihaillen
Ylväät päättäjämme,ihailtavan suoraselkäisiä miehiä ja naisia,kun vaan omanapa on turvattu.
- paskaratailla
Ei muuta kun kaikki mukaan ehtivät kuntalaiset samaan kyytiin. Toivottavasti edes vanhempainyhdistys on kutsuttu. Ihmeellistä, että salassa, oman pitäjän ulkopuolella täytyy Virtain kouluasiaa ym kuntalaista koskevaa asiaa puida.
- Lapsiaon
Ryhdikkäiltä ihmisiä,koittakaa nyt saatana ees koulu saada kylään.
- Pooooooki
Ulkoistamaan koulun teko vaikka ruoveelle niinkuin kuljetuksetkin
- Wirtanenwat
Myykää koillissatakunnan sähkö ja tehkää koulu.
- uxstaööääo
Mitä se mökkinen horisee?
Pitkät lotinat vaan ei mitään sanottavaa sössötisössön sanomissa. - maksaja
Mitä Virtain seminaari maksaa? Ruovedellä ainakin yksi valtuutettu uskaltanut kyseenalaistaa em toimintaa:
Valtuutettu Anita Viljanmaa ottanut Ruovedellä asian esille. Kunnanjohtaja kertoi Sastamalan seminaarin maksaneen 7000 euroa. Anita on tutkinut nekin kuitit ja tulos on että pelkästään konsulttipalkkioon meni tuo 7000 ja tämänhetkinen lasku yli 12 000 euroa ja kaikki laskut eivät ole saapuneetkaan vielä. Miksi valehdella kun totuus tulee kuitenkin ilmi?? - lisäätukiaisia
ei päättäjät kuluista mitään ymmärrä, ne on ittekin tottunut saamaan kaiken tukiaisina omassa elämässään
- Kuntavaalit
Hyvä,että nämä kaksi taksimiestä perustavat oman puolueen virroille,ei äänet valu enään persuille,toivottavasti myös järkevä nainen lähtee mukaan.
- gubbfan
Vaikeeta on löytää semmosta tältä paikkakunnalta.
- Kengurunloikka
Persut hajoaa diktatuuri ja viineri kahvit on mennyttä,loikkia loikkia nyt ja nopsaan.
- Jukiaa23
Wiener kahvit juotu
- Hpankki
Kukahan on vastuussa tuosta kuljetusten jaosta vastoin tarjouskilpailua. Pääpoliitikoilla lienee osansa - samoin viranhaltijoilla. Ei taida hartiat kestää...
- mitäpaskaavittu
vittumitäpaskaa
- ruohonjuuritasolta
Marttinen pyörii tyhjäkäynnillä. Valtavasti anotaan ja saadaan valtiolta kaikkeen humppaan, mutta ei ymmärretä kohdentaa TV-mainokseksi, että muutkin tietäis olemassaolosta. Sellasta se on kun on korkeakoulutettuja asiantuntijoita ruorissa: valtavaa osaamista. Missä bisnesihmiset?
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois
Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie1243853Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia
Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta213603Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!
Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut1202536Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten802460Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää532432Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat
Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom82390Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?
Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole212357Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1592259Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki
Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin632255HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a364382024