Minulla on todettu nämä sairaudet. Lääkitys Tyrazol 5mg 1 tabl 2 kertaa päivässä. Lisäksi Seleeni 200mikrog päivässä. Mitä luontaistuotetta tai vitamiinia tms. lisäravinnetta olisi hyvä käyttää silmien hyvinvoinnille ja tasapainottamaan kilpirauhasta seleenin lisäksi vai saanko kaiken myös monivitamiinitableteista, joita jo käytänkin.
Entä olisiko joku yksittäinen ruoka hyväksi tässä tai joku ruokavalio?
Kilpirauhasen liikatoiminta ja Basedowin tauti
2
709
Vastaukset
- vajaatoimintainen
Olen itsekin kiinnostunut löytämään tietoa luontaistuotteiden mahdollisesta vaikutuksesta.Minulla tosin on vajaatoiminta.Merilevätablettipurkissa lukee että ei niille joilla on kilpirauhassairaus mutta jostain olen lukenut että jodista voisi olla hyötyä vajaatoimintaan ja kokeilen ottamalla päivittäin pienen palasen 150 mikrogramman merilevätabletista.
Muutkin vitamiinit ja mineraalit kiinnostaa jos niistä voisi olla hyötyä.
Toivottavasti tähän aiheeseen tulee vastauksia. - neuvoaaa
Kilpirauaisen lääkityksen kanssa ei ole hyvä otta lisäravinteita ilman lääkärin kanssa neuvotteluja.
Monivitamiinia on turha ottaa. Mukana voi olla ravintoaineita, jotka estävät toistensa imeytymisen. Ihminen, kenellä ei ole ruuansulatushäiriöitä, ei ole jättänyt mitään ruoka-aineryhmää pois ruokavaliostaan, ei ole dieetillä saa kaikki ruuasta.
Lisääksi voi D-vitamiini öljykapseleissä 100 mikrogramma/p.
jos elimistössä on puutosta jostakin ravinto-aineesta, selvittää se laboratoriossa ennen.
Onko olemassa FB-käyttäjätili? Siellä omat rühmät:
Kilpirauhasen liikatoiminta
https://www.facebook.com/groups/538398219565949/?ref=ts&fref=ts
Kilpirauhainen
https://www.facebook.com/groups/321309862507/?ref=nf_target&fref=nf
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1124727Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1834469Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.1141895- 4031691
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331462Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann61179Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3671172- 731087
- 721039
- 92978