Juu siis en ole 5 ja 1,5 vuotiaiden kanssa juuri kotimettiä pidemmällä käynyt, mutta kiinnostaisi kovasti tehdä jonkin sortin vaellus keväällä tai kesällä...
Kertokaa kokeneemmat retkistänne lasten kanssa. Missä, millaisin varustein? Ongelmia?
Kertokaa kokeneemmat retkistänne lasten kanssa. Missä, millaisin varustein? Ongelmia?
Vastaukset 5
Vanhimmat
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=500000000000002&conference=664&posting=22000000006316844
Amerikkalaiset ystäväni retkeilevät koko ajan pienten lastensa kanssa. Pikkuinen on rinkassa ja isompi kävelee. Paikkojen vaan pitää olla soveliaita ja riittävän kiinnostavia pikkuisille. Retket enimmäkseen päiväretkiä.
retket, matkat niin kuin muutenkin noin ihanan ikäisten kera. He ottavat kaiken vanhempien kanssa elelyn itsestään selvänä. Tarkkailevat kyllä kuin porkkanat pienet padat omaa suhtautumistanne vastaan tuleviin jutskoihin.
Kaksi vekaraa pitkähkössä ahkiossa, kiinteät aisat ja tarkkana uran valinnassa niin talvisten olojen päiväretki esim tunturiin paistamaan ja paistattelemaan onnistuu mainiosti.
Iloisia luontoelämyksiä koko porukalle!
t Vesikko
www.luontoon.fi -osoitteesta löytyy vaikka mitä. Kohdasta "Retkikohteen haku" voi valita mitä haluaa nähdä tai tehdä. Reitin voi suunnitella myös vaativuuden mukaan. Kone ehdottaa sopivia paikkoja.
Kansallispuistojen luontokeskuksissa kannattaa käydä - niissä on useimmissa lapsille yhtä sun toista puuhaa. Samalla voi kysellä lähiympäristön retkeilyvinkkejä henkilökunnalta. Niin ja sisäänpääsy ja neuvonta luontokeskuksissa on maksutonta!
olin viime kesänä saman ikäisten lasten kanssa "vaeltamassa" oltiin kolme yötä eikä ongelmia ollut kunhan antoi lasten katsella ja pidettiin paljon taukoja ja matkat lyhyinä, pienempi oli osan aikaa rinkassa, matkamme oli yhteensä n.15km ja lapsilla oli hauskaa1