Väliaikaisia eläkkeitä tulette saamaan

määräaikainenkuolema

Teillä liikkuu vielä yksisormi, olette täysin työkykyinen naulakoksi.

8

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jooooooooo

      Ei käsiä tyarvitse.Koreja voi punoa varpaillaankin,joten kannustimia löytyy kuntoutukseen

    • nsdsdsd

      Eiköhän kaikkien eläkkeet ole väliaikaisia. Tuskin jää kukaan niitä ikuisesti nauttimaan.

    • milloineläkkeelle

      Ei jää ei,mutta jos senin aikaa nauttisi kun on vielä paineita putkissa.

      Tokkopa ihmiset sen pidempää työskentelevät ,vaikka kuinka eläkeikää nostavat jos on terveys mennyt. Eläkettä tai ei niin jollain lailal toimeentulo on näille sitten turvattava.

      Eikai ihmisiä ole mitään järkeä roikottaa työnhaussa kortistossa jos selkeästi nähdään,että vuosiin ei ole työllstynyt ja työvoimapaoliittisin keinoinkinn on tuloksettomasti jäänyt työ saamatta.Eläkkeelle henkilö silloin kuuluu ,eikä työttömäksi työnhakijaksi.

    • EssonBaariin__

      Aina toki voi päättää päivänsä sille " omalle eläkepäätökselle" ei Sipilän hallitukset mitään mahda. Niitähän ei kiinnosta kansalaiset kuin veronmaksaja ja raha mielessä.

      • syrjäytynyt

        Onko se eutanaasia laki jo voimassa, vai pitääkö vielä odotella?


    • dfgdgd

      Oli yksi viisas lääkäri. Kysyi heti: Kauanko olet ollut työtttömänä, näki, edttä työttömyys on tämän ihmisen pahin vihollinen., syö miestä. Ehdotti heti eläkettä. Osasi ottaa KOPIN oikealla hetkellä ja eläke tuli pysyvä, ei tarvinnut roikkua kenenkään mielivaltaisuuksien kohteena. Osasi vedota oikeisiin asioihin. Nyt ollaan myös oikealla suunnalla tässä 60 v. eläketukiasiassa. Saisi olla vain pysyvä ratkaisu eikä kertaluonteinen. Kaikki joista ei enää ole töihin ja jotka roikkuvat kortistossa vuosikaudet, pois sieltä vaan ja eläkkeelle, olisi huomattavasti inhimillisempää. Se kertoisi ihmisestä välittämisestä.

      • vaikeaaon87

        Mutta mistä sellaisen lääkärin löytää joka kirjoittaa kunnon lausunnon siitähän siinä on kysymys.Huono b todistus ei irtoa eläke ei.


    • kaikkeen_tottuu

      Tämä työkyvyttömyyseläkkeiden kumoaminen saa jo koomisia piirteitä omassa tapauksessani. Hain lääkärin b-todistukselle työkyvyttömyyseläkettä toiseen kertaan. Olin viimeksi töissä 2001 ja painostettiin pois työttömyysturvan piiristä 8 vuotta,

      Kela hylkäsi eläkkeenhakuun liittyvän sairasloma-anomukseni sillä perusteella että kykenen hoitamaan edelleen talouttani eli olen tullut toimeen toimeentulotuen minimillä jo 16 vuotta enkä ole silti veloissa.

      Nyt on valitus menossa vakuutusoikeudessa. Aikaisemmin Kela käytti myös perusteluna hylkyyn sitä että minulla ei ole muka ammattia eikä ammattikoulutusta vaikka olen ollut yli 20 v yhtäjaksoisesti työelämässä viime vuosituhannella.

      Joo sormet liikkuu vielä ja pääsen ylös sängystä. Tragikoomista touhua. Kai se yhteiskunta sitten kuvittelee säästävänsä kun ei päästä eläkkeelle vaikka ikää jo 61v.

      Löysässä hirressä on roikuttu jo siis kohta 17 v mikä lienee pidempi aika kuin rangaistus harkistusta murhasta. Sais kyllä joku vieras valta valloittaa tämän maan minun puolestani - ainakaan ei huvita yhtään millään tavalla puolustaa tämän maan valtaapitäviä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      121
      1825
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1618
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      51
      1175
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      46
      1052
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      949
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      866
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      866
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      800
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      788
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      38
      777
    Aihe