Laittakaa kaupungille palautetta jos kohtaat tien jossain mikä on mudassa ja liedussa, kiviä tiellä, sotkee kaikki autot ja tekee tiet liukkaiksi.
Teiden likaaminen maansiirto ajoissa
6
585
Vastaukset
- Oikea_osoite
Vielä parempi on laittaa se palaute tien ylläpitäjälle, joka monesti on ely-keskus eikä kaupunki. On turha vaivata ongelmilla niitä, joille ne eivät kuulu.
- damiis
Ota harja handuun ja puts puts!
- sipulikos
Miksi? Ja sama maalla kun maajussit sotkee tiet savella ja lannalla, eli otatko harjan ja.....
- anti-eteläsuomalainen
Täällä taas itseään täynnä olevat eteläsuomalaiset uhoavat. Lopettakaa valitus ja ryhtykää itse hoitamaan niitä maansiirtoajoja sekä "maajussien" hommia. Sittenpähän saatte ihan itse siivota sotkunne eikä tarvitse vinkua kellekään.
Kusipäiset eteläsuomalaiset luulevat, että koko maailma pyörii heidän ympärillään eikä suurin osa heistä edes tiedä mistä esim. maito tulee. Niin, mistä se maito tulee, aloittaja? Etpä taida tietää.- Ygiugkg
Minä haen maitoni lähikaupasta. Sinne se tulee meijereistä eri puolelta Suomea, joskus jopa ulkomailtakin. Meijerit taasen saavat maitoraaka-aineensa maajusseilta ja taas eri puolelta Suomea tai ulkomailta.
Ihan heti en keksi suoraa yhteyttä maansiirtoajojen ja maajussien teiden sotkemisen ja maitoni välillä. Mutta enpä anna sen häiritä. Maitoakaan en nyt kovin paljoa juo ja osaan pestä itse ja pesettää autoni tarvittaessa.
Niin ja olen eteläsuomalainen ja minun maailmani todella pyörii ensisijaisesti itseni ympärillä. Sehän on aika luonnollista ja näin varmasti tapahtuu siellä 'perämettissäkin' eli itse kunkin osalta oma maailmansa ei varmasti pyöri kovin kaukana itsestä. - MeniSivuraiteille
Ygiugkg kirjoitti:
Minä haen maitoni lähikaupasta. Sinne se tulee meijereistä eri puolelta Suomea, joskus jopa ulkomailtakin. Meijerit taasen saavat maitoraaka-aineensa maajusseilta ja taas eri puolelta Suomea tai ulkomailta.
Ihan heti en keksi suoraa yhteyttä maansiirtoajojen ja maajussien teiden sotkemisen ja maitoni välillä. Mutta enpä anna sen häiritä. Maitoakaan en nyt kovin paljoa juo ja osaan pestä itse ja pesettää autoni tarvittaessa.
Niin ja olen eteläsuomalainen ja minun maailmani todella pyörii ensisijaisesti itseni ympärillä. Sehän on aika luonnollista ja näin varmasti tapahtuu siellä 'perämettissäkin' eli itse kunkin osalta oma maailmansa ei varmasti pyöri kovin kaukana itsestä.Niin, mitäpä se minuakaan kiinnostaa sen enempää mistä ja miten tuotteen valmstajat raaka-aineensa hankkivat maidonkaan osalta kuin muunkaan tuotteen.
Minä ostan tuotteen ja oletan luonnollisesti, että se on valmistettu asiallisesti ja siten, ettei siitä ole vaaraa minulle tai kenellekään muullekaan. Jos paljastuu muuta, niin tietysti vaihdan toiseen vastaavaan tuotteeseen.
Näinhän se markkinataloudessa toimii...
Ruoka on välttämätön tuote siinä kuin moni muukin eikä sen valmistamisen raaka-aineketju kiinnosta periaatteessa yhtään enempää. Kotimaisuus pärjää, jos se on hinta-laatusuhteeltaan kilpailukykyinen ja muutkin valmistukseen ja raaka-aineketjuun liittyvät asiat ovat kunnossa.
Näin ollen itse tämän ketjun varsinaisen asian, teiden sotkeminen, ei liity yhtään enempää kaupassa myytävään maitoon, kun moneen muuhunkaan kaupan tuotteeseen ja niiden valmistuksessa käytettäviin raaka-aineisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell322088Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.461705Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1121476Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1041226Ootko A-nainen vielä vihainen?
Siitä että en uskaltanut kohdata itseäni silloin kun olit kukassa? Olen tajunnut että tein tosi tökerösti sua kohtaan ja1041024Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.76968- 59855
Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,34822Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗52789Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd101743