Hei!
Minulla on varsinainen opinto-oikeus Jyväskylän yliopiston humanistiseen tiedekuntaan. Sain kiintiöpaikalla oikeuden terveystieteen ilmaisiin opintoihin JY:n avoimeen yliopistoon. Olenko oikeutettu opintotukeen, jos suoritan pelkkiä avoimen kursseja (jotka ovat minulle varsinaisena tutkinto-opiskelijana ilmaisia) vai pitääkö minun suorittaa varsinaisia tiedekunnan opintoja, jotta tukia ei peritä takaisin? Ei oikein kiinnosta mikään muu kuin nuo terv.tieteen opinnot. Kandidaatin tutkinto minulla jo on.
Avoin yliopisto, opinto-oikeus ja opintotuki
Pohdin
1
244
Vastaukset
- juutaiei
Niinpä. Sinullahan on oikeus opintotukeen humanistisen tiedekunnan tutkinto-opintojen perusteella. Ilmeisesti maisterivaihe menossa? Liittäisitkö nuo terveystieteen opinnot maisterin tutkinnon sivuaineeksi? Silloin mitään ongelmaa ei ole, kunhan opintopisteitä kertyy riittävästi. Tee edes jotain myös pääaineestasi.
Jos ajattelit jättää humanistisen tiedekunnan ja opiskella vain avoimessa yliopistossa, liikut hyvin epävarmoilla vesillä riippumatta siitä, millä tavalla olet opinto-oikeuden saanut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!
Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja13214342Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa
Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va305952SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"
Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei1545535Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua3034369HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!
Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.394127"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste1073681Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"
Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant63602Vanhat miehet eivät muista
Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan243564Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan632655Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.931448