superb laatufaktaa vagarenasta

Mites tää?

"Hommat on jätetty rahtusen verran "kesken". Ääniasiat on yksi hyvä esimerkki tästä. Periaatteessa Superb on ihan kohtuullisen hiljainen, mutta dieselissä koneen ääni kuuluu taajamanopeuksissa liian selvästi ja kivien ropinat kuuluu alustasta ihmeen kovaa vaikka minulla on vielä lisävarusteiset alustan suojamuovit. Eikä autolla tarvitse edes ajaa huomatakseen äänien kautta laatuvaikutelman puutteet. Ovien sulkeutumisääni on enemmän "plam" laadukkaan "tumpsin" sijasta, oven ulkokahvan päästäminen tuo mieleen Corollan, kattoluukun sähkömoottori mouruaa henkihieverissä jne. Laatuvaikutelman vajaavaisuudet myös tuntee, erityisesti takaovet pitää sulkea yllättävän suurella voimalla ja hansikaslokeron kannen lukko vaatii kohtuuttomasti voimaa ja kansi pitää paukauttaa kiinni."

http://www.vagarena.fi/index.php?topic=25444.msg557237#msg557237
15214
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Oven pamautus pitää paikkansa. Sulkiessa mekanismin liike jää jotenkin kesken ellei ovea lyö todella lujaa kiinni. Lujaa lyödessä oven sisusta kärsii ja esimerkiksi etumatkustajan ovea sisään lyödessä kuljettajan paikalla istuvalla menee korva lukkoon.

Äänestä

Kaikil viisii...

Onneksi omassa FL II Octaviassa nuo ovensulkeutumisäänet ovat laadukkaat.. Sanotaanko näin että moni japanilaisiin & ranskalaisiin autoihin tottunut lyö Ocun oven tarpeettoman lujaa kiinni...

Rengasäänien osalta kehitys on kuitenkin varmojen huhujen mukaan kehittynyt, joten voisin vaihtaa II Ocin ovet uuden Superbin alustarakenteisiin. Jos halukkaita löytyy... ;)

Superbiin tyytymättömät varmasti vaihtavat merkkiä, vapaa valinta.

Äänestä

Ihme ja kumma mitenka VAG-konsernin auto ei olekkaan laadukas? Luulisi viestiketjun aloittajan jo omista puheistaan huomaavan että oletukset "laadusta" ovat pielessä. Laatuautosta ei löydy rouksuttavaa diesel moottoria! tai siis autosta josta odottaa laatu-VAIKUTELMAA löytyvän. Lähes yhestäkään tämän päivän autosta kuten mistään muustakaan tuotteesta ei voi puhua ns. laatutuotteena koska tämän päivän teollisuuden ainut tavoite on tuottaa voittoa ja tämä onnistuu myymällä mahdollisimman halpaa mahdollisimman kalliilla. Tuote menee paremmin kaupaksi jos se luo sen laatuvaikutelman, mutta varsinainen laatu on unohdettu jo kauan sitten. Sen kyllä huomaa autoista hyvin kun niitä päivittäin korjailee, laatuvaikutelma on nykyään kohdillaan kalliimmissa tuotteissa mutta samaa muovirimpulapaskaa kaikki tämän päivän autot ovat, mersullakin on ollu jo 90-luvulta lähtien tapana murtamalla valmistaa moottorin osia, koska koneistaminen olisi kalliimpaa kuten kiertokangen kaulat ja laakeripukit, onko tämä laadukasta? Mutta skoda on kyllä ihan hyvä auto, etenkin mitä korjattavuuteen tulee jos vaikka tiettyihin japanilaisiin verrataan.

Äänestä

"!Ovien sulkeutumisääni on enemmän "plam" laadukkaan "tumpsin" sijasta, oven ulkokahvan päästäminen tuo mieleen Corollan"

Huonosti on asiat jos laatuvaatimus ei täyty vaan tuotteesta tulee mieleen Corolla. Minä palauttaisin heti autoni jos joku osa siitä olisi Corollan tasoinen.

Äänestä
  • Tuossa verrattiin siis todella vanhaan kuluneeseen corollaan joka saattoi vieläpä olla juuri kolaroitu. Toyotassa ovi on Mersun tapaan kuin kellosepän huolella tekemä, kaikki tapahtuu täysin oikealla hetkellä, täysin oikeassa kohdassa liikettä ja täysin oikein. Huhutaan, että parhaimpiin on jouduttu jopa lisäämään ääni koska oven sulkeminen ilman mitään palautetta on voinut olla joillekin hankalaa.

    Äänestä

Jättikö Kyykkis tuon käyttäjän luonnehdinnat valikoidusti "hieman" valikoidusti kesken?
Tuossa kokonaisuus samasta linkistä ja samalta kirjoittajalta:
"Uusi Superb on itseasiassa Skodaksi yllättävän hiljainen ja melun sävyltään sopiva mutta... tuntuu että autoon on jätetty hieman keinotekoisesti eroa Audeihin mitä tulee liittyen esim. lokasuojien ja takakontin tienoolta tulevaan meluun sekä lasien läpi tuleevaan suoraan muun liikenteen meluun. Erityisesti sora ropisee lokasuojissa todella vaimentamattomana. Superbista olisi saatu todella pienillä jutuilla Audin A4 tai jopa A6 veroinen, mutta konsermipeli sanoo, että Skodan kuuluu olla Skoda eikä Audi.
Olen täsmälleen samaa mieltä. Superb kolkuttelee todella monilta osin perinteisten premium merkkien reviiriä ja joissain kohdin saattaa mennä edellekin. Mutta selvästi konsernin profilointi on iskenyt, jolloin hommat on jätetty rahtusen verran "kesken". Ääniasiat on yksi hyvä esimerkki tästä. Periaatteessa Superb on ihan kohtuullisen hiljainen, mutta dieselissä koneen ääni kuuluu taajamanopeuksissa liian selvästi ja kivien ropinat kuuluu alustasta ihmeen kovaa vaikka minulla on vielä lisävarusteiset alustan suojamuovit. Eikä autolla tarvitse edes ajaa huomatakseen äänien kautta laatuvaikutelman puutteet. Ovien sulkeutumisääni on enemmän "plam" laadukkaan "tumpsin" sijasta, oven ulkokahvan päästäminen tuo mieleen Corollan, kattoluukun sähkömoottori mouruaa henkihieverissä jne. Laatuvaikutelman vajaavaisuudet myös tuntee, erityisesti takaovet pitää sulkea yllättävän suurella voimalla ja hansikaslokeron kannen lukko vaatii kohtuuttomasti voimaa ja kansi pitää paukauttaa kiinni. Satunnainen kyytiläinen ei noita juttuja huomaa, mutta parin kuukauden ja 7000km jälkeen ne on kyllä huomannut.

Kokonaisuutena olen silti erittäin tyytyväinen autooni. Tiesin Skodaan palatessani, että laatuvaikutelma ei ole sama kuin Passatissa Audista puhumattakaan. Mutta kun halusin nelivedon, tehokkaan dieselin, automaatin, paljon tilaa ja paaaljon varusteita ilman budjetin totaalista räjähtämistä, oli Superb ylivoimainen vaihtoehto. Jo vastaavan Passatin hinta olisi ollut min. 10k€ Audista puhumattakaan. Autossa on oikeastaan tasan kaksi asiaa jotka ärsyttää:
- Moottorin ja vaihteiston yhteispeli ei ole saumatonta. Laatikko on viritetty aivan liian taloudelliseksi, jolloin koneen kierrokset ovat aina todella alhaiset ja selvästi alle hyvän vetoalueen. Tällöin pienikin kaasunpainallus aiheuttaa heti alasvaihdon ja menosta tulee helposti nykivää. Tätä puutetta saa toki paikattua S-asennolla, joka Superbissa on jopa käyttökelpoinen. Kaikissa kolmessa edellisessä DSG-autossa S on ollut Sport liian isolla kirjoitettuna.
- DCC-alustan normal moodissa erityisesti takajousitus on liian löysä ja vähänkin isommissa heitoissa auto nyökkii ihan liikaa. Sport moodi jämäköittää alustan hienosti, mutta sitten tulee taas tarpeettomasti tärinää läpi. Comfort puolestaan sopii vain stadin mukulakiville ja hidastetöyssyjen ylitykseen 30-alueilla rajoituksen mukaisella vauhdilla."
------------------------------------------------------------------------------------
Kyykkis voi sitten pistää sen pari-kolmekymmentä tonnia lisää ja ostaa sen Audin.

Äänestä

Ovet on ohuen ohuet. Aika noloa kun skodisti ei tajua sitä ja kailottaa handsfreehen ongelmiaan ja koko parkkihalli kaikuu ovien läpi kaiuttimista kajottavaa keskustelua skodistin impotenssista.

Äänestä

"Tuossa verrattiin siis todella vanhaan kuluneeseen corollaan joka saattoi vieläpä olla juuri kolaroitu. Toyotassa ovi on Mersun tapaan kuin kellosepän huolella tekemä, kaikki tapahtuu täysin oikealla hetkellä, täysin oikeassa kohdassa liikettä ja täysin oikein. Huhutaan, että parhaimpiin on jouduttu jopa lisäämään ääni koska oven sulkeminen ilman mitään palautetta on voinut olla joillekin hankalaa."

Ei paskempi tarina. Selkeästi yli keskiverto-örveltäjän. Siitä huolimatta Corolla oli se harmaa ankeuttaja jota käytettiin vertauskuvana tuulipuku-kansan tuotteesta. Ja just näin se on.

Äänestä
  • Corollakin on USA:n suosituimpia autoja. Camry on toki vielä suositumpi, ja sitähän ei täällä tavja-sossulassa kai uutena saa. Amerikkalainen jos kuka osaa arvostaa autoilussa oikeita seikkoja. Typerät 0-100 repimiset ja osagallonan säästöt eivät merkkaa mitään. Moottorinlämmittimet ovat typerintä touhua ikinä, tuleeko se sähkö taivaasta ilmaiseksi??

    Tietysti tämä kaikki johtuu siitä, että siellä ajeltiin henkilöautoilla silloin kun täällä elettiin räkä poskella seitsemän veljestä liveroolipeliä ja tsekit tuli vasta puusta alas sotimaan Itävallan puolesta.

    http://www.goodcarbadcar.net/2016/02/usa-30-best-selling-vehicles-january-2016.html

    Äänestä

Miten monen prosentin kehitysvammainen pitää olla ettei pärjää päällystetyllä tiellä ilman jotain DCC:tä??

Äänestä

Hinnat-alkaen Passat on aivan kuin toisesta todellisuudesta kuin se kallein mahdollnien spurtti-spörttiline superbi

Äänestä

Skodasta ei ole korjattu mitään.Päinvastoin,halpuutus jatkuu kauttalinjan

Äänestä

Ei skootasta saa ikinä autoa, kovasti yrittää naamioitua länsiautoksi, mutta tökeröt ja halvat yksityiskohdat aikaansaavat sen, että se itäblokki sieltä irvistää aina vain läpi. Kerran itäauto, aina itäauto.

Äänestä

VeVettä vuotava homehtuva itäpremium.

Äänestä

Vagarena on siitä hyvä, että siellä uskalletaan keskustella aidosti Skodan lukuisista ongelmista.

Täällä spämmätään, tehtaillaan stasi-ilmiantoja ja haukutaan kysejiä trolleiksi.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ihan.paska kirjoitti:

Mites tää?

"Hommat on jätetty rahtusen verran "kesken". Ääniasiat on yksi hyvä esimerkki tästä. Periaatteessa Superb on ihan kohtuullisen hiljainen, mutta dieselissä koneen ääni kuuluu taajamanopeuksissa liian selvästi ja kivien ropinat kuuluu alustasta ihmeen kovaa vaikka minulla on vielä lisävarusteiset alustan suojamuovit. Eikä autolla tarvitse edes ajaa huomatakseen äänien kautta laatuvaikutelman puutteet. Ovien sulkeutumisääni on enemmän "plam" laadukkaan "tumpsin" sijasta, oven ulkokahvan päästäminen tuo mieleen Corollan, kattoluukun sähkömoottori mouruaa henkihieverissä jne. Laatuvaikutelman vajaavaisuudet myös tuntee, erityisesti takaovet pitää sulkea yllättävän suurella voimalla ja hansikaslokeron kannen lukko vaatii kohtuuttomasti voimaa ja kansi pitää paukauttaa kiinni."

http://www.vagarena.fi/index.php?topic=25444.msg557237#msg557237

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu