http://www.iltalehti.fi/autot/2016092222355021_au.shtml
Arvostelussa tyrmätään raju kulutus. Ilmeisesti pienen pientä konetta joutuu normaalissa arkiajossakin polkemaan äärimmilleen:
"Yhdellä litralla polttoainetta ajelee siis noin 21 kilometriä."
Toisaalta kulutusta puoluestallaan sillä että farmarin konttiin mahtuu lisäpolttoainetta
"Jos takakontin lastaisi polttoaineella, 590 litralla matkaisi 12 553 kilometriä."
Joutuuko 1.0 TSI:ssä tosiaan pitämään kontissa kanistereita? Nähtävästi. Tervemenoa vain liikenneonnettomuuteen.
Arvostelussa tyrmätään raju kulutus. Ilmeisesti pienen pientä konetta joutuu normaalissa arkiajossakin polkemaan äärimmilleen:
"Yhdellä litralla polttoainetta ajelee siis noin 21 kilometriä."
Toisaalta kulutusta puoluestallaan sillä että farmarin konttiin mahtuu lisäpolttoainetta
"Jos takakontin lastaisi polttoaineella, 590 litralla matkaisi 12 553 kilometriä."
Joutuuko 1.0 TSI:ssä tosiaan pitämään kontissa kanistereita? Nähtävästi. Tervemenoa vain liikenneonnettomuuteen.
Vastaukset 33
Vanhimmat
Kuuleppas vatipää, siinä on polttoaineelle ihan oma säiliö jolla pääsee tuhannen kilometriä.
Toki, jos tavoitellaan yli kymmenentuhannen kilometrin toimintasädettä lisäsäiliöllä se kantavuuden rajoissa onnistuisi.
Omassa škodassani polttoainesäiliön tilavuus on 45 l. jolla tankkausväli on käytännössä tuhannen kilometriä keskikulutuksen ollessa karvan auki neljän, myönnettäköön et kymppi lisää olisi allekirjoittaneelle hyvä juttu, pärjäisi viikon tankillisella.
Niin, kertoisitko ne autot joiden toimintasäde on sen 10.000 km. Kiinnostaisi, eu tarttis käydä tankilla ku puoletoistakuukauden välein.
Ei voisi vähempää kiinnostaa muut autot. Skoda, sen polttoaineenkulutus ja tämän ainoan kotiplaneettamme ilmastoa sotkevat CO2-päästönsä kiinnostaa.
Kyse on vakavasta asiasta.
Toimintasäde 10 kilometriä. Onko tämä optimistinen arvio?
Kyykman on lahja.
Näppärästi vertaus tavaratilan koosta on Skoda-kritiikin ilmentymä.
Miten olisi näin: Montako 0,33keskiolut-tölkkiä mahtuu Octavian takalootaan? Mistä lopputulos kertoo? Onko Skodan kuskilla oltava satoja tölkkejä kaljaa mukana, että kestää Skodan surkeutta?
Skoda-kuskit ovat vieläpä rattijuoppoja
Oletko todella NOIN älykäs?
Onko kännissä ajaminen sinusta hauska juttu? Ehkä on. Minusta se ei ole hauskaa sillä se on vaarallista.
https://news.pn/en/criminal/168534
http://www.somersetlive.co.uk/drunk-skoda-driver-crashes-into-gate-treated-for-wounds-by-kind-resident-flees-when-police-called/story-29766921-detail/story.html
Mamit hakee lapset jääkiekko harjoituksista launtai iltana, pienes juubassa!
Verrataampa kulutusta vaikka Ford Ecospot malliin?
http://www.iltalehti.fi/autotestit/2016073121982371_at.shtml
Periaatteessa tämä Fordin Euro-moottori takaa hyvän polttoaineen kulutuksen. Käytännössä näin ei Ecosportin osalta tapahdu. Korkea kori ja suurehko massa vaativat veronsa. Koeajon keskikulutus nousi lopulta 7,1 litraan sataa kilometriä kohden.
Ajoimme tosin yli 300 kilometriä 120-rajoitettua moottoritietä, ja vauhti nosti keskikulutusta muutaman desin. Samoin automaatti-ilmastointi oli lämmön vuoksi koko ajan puhisemassa.
Sylinteritilavuus cm3: 999 Teho kW/hv/rpm: 92/125/6 000 Vääntö Nm/rpm: 170/1 400-5 000 Huippunopeus km/h: 180 Kiiht. 0-100 km/h: 12,7 Kulutus l/100 km: 4,7/6,6/5,4 Hiilidioksidipäästöt g/km: 125 Koeajokulutus l/100 km: 7,1
Iltalehti on ajanut sillä väärin
Olisihan se hirveä ajatus, että skoda sahaisi yli 12 000 kilometriä yhteen soittoon. Siinä kärsimyksiä muille tielläliikkujille olisi hirveä määrä. Onneksi ne ei liiku kovin pitkiä matkoja hajoamatta.
Iltsikan kuvassa näppärä high-tech tikku pitää ylhäällä vessanpytyn kannen näköistä konepelliä.
Ostatko sinä Kyykmanni tulevaisuudessa "auton" juuri noilla kriteereillä?
Konepellin aukipitovipu on niin kaaaaauhean lyhyt!
Voithan itse asentaa, vaikka siihen mielikuvaalfaasi rautakangen, tai muun vastaavan fallossymbolin. Pienestä pilistäsihän tässä on kyse, eiks niin?
Erikoista että skodaa ei saa kritisoida mistään. Sen sijaan muita autoja saa ja pitää haukkua ihan kokoajan mitä älyttömimmillä syillä.
Jaa ettei saa kritisoida? Millaista kritiikkiä Skodakriittiset antaa?
Pomsahtelee, vettä ovessa, öljytikku vino ja muuta kaistapäistä paskaa.
Toisaalta, eikö vastakritiikkiä sitten saisi antaa? Korjata erehdyksiä ja oikoa puhdasta paskaa mallia skodisti sai turpaansa kuorma-autoilijalta, skodistit sitä ja tätä jne. typeryyksiä.
Me emme ole täällä keskustelemassa henkilöistä tai kirjoittajista vaan Skodasta. Jos joku lipeää aiheesta, ei kannata lähtä samaan.
Eipä tuonne konepellin alle yli kahteensataantuhanteen muuta asiaa ole ollut kun lasinpesunestettä lisätessä ja pari kertaa polttimoita vaihtaessa. Huollossa on käynyt kuusi(6)kertaa. Niin, se kuuluisa mukana tullut öljypullokin on edelleen varapyöräkotelossa, avaamattomana.
Joka toisessa huollossa onkin sitten vaihdettu moottori ja vaihdelaatikko sekä välissä muutama turbo sekä egr.
Et tunne auto näämmä. Mopokuski!
Ehkäpä niin, vaan huolto on maksanut keskimäärin 200€. Vaan kun seuraava huolti sisältää jakoremmin vaihdon... Jos kone on vaihdettu joka toises huollos... eli viimeks sadankahdeksankympin... Ei kai tota jakopäätä ny kannata, varsinki jos taas kahenneljänkymin kohal taas vaihdetaan koko kone?
Netissähän missään autossa ei ole ikinä vikaa, nimettömät "omistajat" tietävät kyllä!
Skodat testataan aina väärin. Skoda-kriitikko on tutkinut asian. Vain takavetoinen auto, käytännössä Alfa Romeo, täyttää kriteerit, joilla auto testataan oikein. Jos auto ei ole Alfa, se on Skoda-kriittisesti paskaa. Aina. Kin. Takavetoinenkin Skoda oli ja olisi paskaakin. Älkää jormat kuvitelko muuta.
Alfat ovat ihan uusinta ja ikivanhoja lukuunottamatta etu- tai nelivetoisia.
Kyykmanin Alfa on aina takavetoinen. Jäätävä fakta.
Soppaa kuuluu ajaessa, liikennevaloissa seistessä tulee etua mopokoneesta.
Start/Stop-systeemi minkä tahansa koneen yhteydessä auttanee liikennevaloissa seistessä. Näin ainakin teoriassa. Kokemusta ei tästä ole.
Ajaessa valtatiellä soppaa kuluu vähän, mutta vajaan viiden kilometrin työmatkalla kaupunki-oloissa reippaasti enemmän. Ensimmäiset kilometrit rankaisee eniten. Näinhän se menee. Tod näk isommalla moottorilla vielä enemmän. Ainakin vapari 1.6 kulutti selvästi enemmän kaikissa oloissa...
Onko Skoda-kriitikot kärsineet lisää 1.0TSI:n markkinoille tulosta?
Skodakriittiset (Kyykman bändäripojuystävä) saavat aina paskahalvauksen, jos joku kehtaa uutisoida Skodata.
Eikö täällä saa asiallista ja oikeasti kriittistä palautetta/kommentointia kokemuksista.? Näitä paskajuttuja on maailma täynnä. Itse kaipaisin oikeita kokemuksia autosta. Mutta olen kai väärällä forumilla.
Olet väärällä foorumilla. Vielä kolme vuotta sitten kirjoituksista suurin osa oli käyttäjiltä.
Nykyään tämä on käytännössä yhden syrjäytyneen elämän ainoa sisältö. Tollo päivystää täällä 24 /7
Pahimmillaan kolmisenkymmentä toinen toistaan älyvapaampia aloituksia, saatta vastata kymmenkunta kertaa omaan aivopieruunsa.
Tietoa ja oikeita kokemuksia löytyy vagarena.com
Näin. Ja aiemmin täällä oli edes jokin "osapäiväinen" ylläpito.
Tietenkin Suomi24 kantaa tästäkin palstasta juridisen vastuun, mutta tänä päivänä se ei tarkoita käytännössä mitään, kun kaikki kansanmurhaan kiihotusta pienempi on normisettiä.
Skoda-kriitikot voisivat muuten vastata siihen, miksi heidän tyylisiään kirjoituksia poistettiin silloin, kuin ylläpito vielä oli? Vai poistivatko "kriitikot" ylläpidon? Onko Suomi24 = Skoda-kriitikko Venäjältä?
Mutta joo. Vagarenalle , jos on asiaa...
Litrasella loppuu vauhti motarille mennessä aika nopeasti.
Ei niitä isompia koneita turhaan myydä, muutenhan kaikki ostais 1.0 tis?
1.4 tsi sai riittää. Vastatuulessa ei vääntö riitä moottoritiell 100-120kmh. Aina sai vinguttaa konetta. 2.0 on minimi ja twin turbolla vähintää. Kun mies ajaa ae on 6 oytt