Sairastin tossa kolme viikkoa sitten keuhkoputkentulehduksen ja sen jälkeen vielä lievän flunssan. Flunssa lähti suurilta osin jo viikko sitten mutta pieni ärsyttävä nuha jäi. Räkä on valkeaa ja sitkeää,melkeinpä kovaa. Nenä ei ole tukossa vaan vähän väliä tunnen että jossain siellä nenässä tuntuu "räkäklöntti" ja sitä pitää sitten räkiä semmoset 10-minuuttia. Pahinta on että pakko on räkiä illasta aamuun jostain syystä päivisin ei nuhaa juuri ole. Mites tän sais loppumaan, ois kiva saada yöunet takas.
nuha ei hellitä
snufki
6590
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Otatko riittävästi D-vitamiinia? Vitamiinit yleensäkin on tärkeitä kuten D.C ja B Vitamiinit. Itse otan 100µg päivittä ja flunssan kohdatessa kolminkertaistan tämän määrän kolmen päivän ajan.
Syötkö D-vitamiinia jatkuvasti 100 mikrogrammaa päivittäin. Se on liikaa.
Ja vielä jatkuu. Ei ole kipeä olo eikä kuumetta. Nenä pitää niistää vähän välillä mutta se ei kuitenkaan vuoda niinkuin flunssassa. Räkä on edelleen kirkasta/valkoista. Pahenee öisin ja aamulla on pahana. Pävisin ei tule räittyä juuri yhtään. Otan kyllä vitamiineja mutta maidon kanssa. Vaikuttaako maito niiden vaikutukseen?
Antihistamiinit! Esim histec otan aina flunssassa :)
Laita yöpöydälle halkaistu sipuli, niin pysyvät röörit auki.
Se yletön niistäminen ja räkiminen ylläpitää limaneritystä.
Jos nenä vuotaa yöllä niin laita paperituppo nenään. Saat paremmin unta eikä tartte olla kokoajan niistämässä. Varaa yöks lisää tuppoja yöpöydälle. Säästää myös limakalvoja, nenänympärysihoa jne. Parempia öitä :)