Superbussit taipuvat tunneleihin niin Rantaväylällä kuin Hämeenkadullakin. Kunkunparkki ja yhdystunneli Rantaväyläntunnelliin on kai jo suunniteltu. Enää tunneli Pyynikintorille ja Tammerkosken alle, niin joukkoliikenne pelaa sähköbusseilla keskustassa.
Ratikkadiivailussa ei mitään järkeä
hienostelu_käy_kalliiksi
8<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Nyt mitta tuli täyteen SDP:n toilailuista ja varsinkin Sanna Marin Tampereen valtuustossa. Eikö tuo ämmäparka tajua, että sairaudet ovat jokaisen yksityisasia eikä kuulu sen paremmin Sanna Marinille kuin muillekaan. Jos tätä vielä kaivellaan, niin sitten julkaistaan myös Sanna Marinin terveystiedot ja sillä selvä. Ei aina niin kaunista luettavaa. SDP Tampereella on mennyt ihan överiksi. samoin kuin tuo Littu tuolla eduskunnassa. Tekee jo nimilistoja, ketkä SDP:ssä saavat puhua ja ketkä ei. Tässä nähdään, millainen tasa-arvo vallitsee nuorison keskuudessa SDPssä, todella törkeää.
Jos/kun ratikkaa on jo kymmenen vuotta tahkottu valtuustossa, tarkoittaa, että se on hyvin kiistanalainen eikä ollenkaan selvä
Lähitulevaisuus tuo saasteettomat robottibussit. Robottibusseja voidaan uudelleen reitittää ja lisätä tarpeen mukaan. Miksi jäykistää kaupunkirakenne kiskoilla ja ratikoilla. Kaiken lisäksi ratikkalinjat maksavat maltaita. Ratikkalinjojen rakentaminen haittaa liikkumista tolkuttomast rakennusaikana. Ratikkarahat on pois muusta kehitystyöstä.
Mitä luulet, kumpi tulee ensin robottibussi vai robottiratikka...
Hervannassa on jo robottibussi.
Niin se on. Sähköiset superbussit vain käyttöön ja kulkemaan Hämeenkadun alla. Parkkitilojen yhteyteen se on helposti sovitettavissa. Eikä sovi unohtaa Rantaväylän tunneliakaan. Kyllähän sen kautta on järkevää järjestää itä/länsi-suuntaista joukkoliikennettä, koska se on nopea reitti.
Kaupunkia kannattaa kehittää tarpeen mukaan, eikä tehdä megalomaanisia emämunauksia kokeillen, muuttuisiko tarpeeton tarpeelliseksi jossain vaiheessa.
Tehdään ratikan sijaan toinen uittotunneli. Rahaa menee vähemmän, mutta hyödyt ovat suuremmat.
järkevintä olisi ihmisten päättää liikkumismuodostaan ja asuinpaikastaan, ihan turhaa holhousta on esim. kaavoitus ja ns. "kaupunkisuunnittelu"
se tarjoaa vain rakennusyhtiöille ja eräille kaupunginvirkamiehille sekä eräille poliitikoille hyvän tilipussin
jos joku haluaa ratikan niin kerätköön siihen rahat vapaaehtoisilta, esim perustamalla osakeyhtiön, kustannuksiin pitää sitten laskea kaikki tekijät kuten esim. rakennusaikaiset haitat ja tappiot asukkaille ja ennenkaikkea yrittäjille sekä kaikkien liikkujien tasapuolinen kohtelu ( yksityisautolla pitää päästä liikkumaan sujuvasti kaikkialla)