Näyttää siltä että tämä systeemi loppuu kokonaan 2017.
Hyvä niin.
Kymmenet tuhannet ihmiset ovat laittaneet itseensä ulosoton vangiksi näiden saastaisten pikavippifirmojen takia. Maksaneet sikakorkoja ja ulosotto ja perintätoimistot ovat nauraneet ihmisten tyhmyydelle. Olkoonpa että monet tietenkin ovat ottaneet näitä vippejä tarpeeseen.
Täytyy sanoa, että hyvä on jos pikavipit loppuu kokonaan.
Lakihan tulee menemään ensivuonna niin, että pikavipin myöntäjät joutuvat analysoimaan lainaajan samalla tavalla kun esim. asuntolainan myöntäjät.
Tulot kuukaudessa, omaisuus, maksuhäiriömerkinnät, työpaikan vakituisuus/määräaikaisuus. Kuinka kauan on ollut kyseisessä työpaikassa. Vuokralla vai omassa asunnossa. Kuinka kauan on ollut vuokralla y.m.s.
Muutaman vuoden päästä muistelemme aikaa kun luottotiedoton sai vippiä 200% korolla.
Hyvä niin.
Kymmenet tuhannet ihmiset ovat laittaneet itseensä ulosoton vangiksi näiden saastaisten pikavippifirmojen takia. Maksaneet sikakorkoja ja ulosotto ja perintätoimistot ovat nauraneet ihmisten tyhmyydelle. Olkoonpa että monet tietenkin ovat ottaneet näitä vippejä tarpeeseen.
Täytyy sanoa, että hyvä on jos pikavipit loppuu kokonaan.
Lakihan tulee menemään ensivuonna niin, että pikavipin myöntäjät joutuvat analysoimaan lainaajan samalla tavalla kun esim. asuntolainan myöntäjät.
Tulot kuukaudessa, omaisuus, maksuhäiriömerkinnät, työpaikan vakituisuus/määräaikaisuus. Kuinka kauan on ollut kyseisessä työpaikassa. Vuokralla vai omassa asunnossa. Kuinka kauan on ollut vuokralla y.m.s.
Muutaman vuoden päästä muistelemme aikaa kun luottotiedoton sai vippiä 200% korolla.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Eipä työtön saa nykyään näitäkään. Eikä mitää muitakaa lainoja. Ja hyvä niin.
saapas, terveisin työtön ja sain ferralta 2000 jouston....
"Lakihan tulee menemään ensivuonna niin, että pikavipin myöntäjät joutuvat analysoimaan lainaajan samalla tavalla kun esim. asuntolainan myöntäjät."
Mikä on sanktio pikavippifirmoille, jos eivät noudata uutta lakia? Muuten kuollut laki.
Toimilupa pois. Jos joku lainaa saa niiltä, niin takaisinmaksaminen on ihan oma juttunsa. Ei perintätoimistoa eikä ulosottoa. Ryssän mafian voi saada kintereilleen.
Taitaapa aloittaja muutaman vuoden päästä haikailla, kun isänsä ja muut saastaiset saivat aiemmin vielä pikavippejä ja kotona oli sunnuntaisin muutakin kuin tonnikalaa.
Pikavipeillä ei kannata edes syödä ja tosiaan kyllähän ne menee monellakin älyttömiin shoppailuihin pelaamiseen ja uusien vippien ottoon ja pahempaan pulaan.Itse parhaillaan saanut pään siihen kuntoon etten osta kuin ruokaa vaatteet riittää ainakin 5v ja maksan ne pois ne vipit.
Miten tämä uudistus vaikuttaa tavallisiin osamaksuihin?
Selkeästi osamaksu on laissakuvattu tapahtuma, jolloin ensimmäisellä osamaksun haulla tulee lainanantajan tehdä tämä kelvollisuus selvitys.
Hyvä niin, vähenee yhteiskunnan menot.
Kannattaa huomioida, että aloittajan kanta on pelkkä toive, vähän niin kuin näin Joulun alla. Vielä lakia ei ole muutettu mitenkään eikä se muuttuessakaan toisi käytännössä mitään uutta markkinoille. Kysytäänhän nykyäänkin tuloja ja työpaikkaa ja asiakas / huijari keksii siihen mitä mieleen tulee.
Niin, lakihan ei tähänkään asti ole suojannut ketään (niinkuin ei missään muussakaan). Jos riitatilanne tulee, ja häviät käräjäoikeudessa, luottotiedot lähtee ILMAN VALITUSOIKEUTTA. Hitto ku ois kirveellä töitä. Perustasivat työryhmän, johon oikeesti velkaantuneet saisivat kertoilla kokemuksiaan. Ja kuka edes jaksaa valittaa näistä. Valitusten käsittely min. 9 kk Etelä-Suomen aluehallintovirastossa.
Jos nuo loppuisi, niin voisi sanoa että tämä hallitus on saanut ainakin yhden hyvän päätöksen aikaan.
Mitenköhän pikavippien lopettaminen tapahtuu teknisesti? Kielletään, ettei ihmiselle saa lainata alle 5000:ta euroa? Ja että laina-ajan täytyy olla aina vähintään kaksi vuotta? Rahaa ei saisi maksaa hakijan tilille aiemmin kuin viikon kuluttua luoton myöntämisestä?
Sampsa Kataja nosti nyt tämän "kissan pöydälle". Hän kerää eduskunnasta kannattajia tämän liiketoiminnan lopettamiselle. Yli puolet edustajista kun kannattaa tätä on siitä tehtävä lakialoite.
Perusteluna on se, ettei sellainen ihminen joka ei saa lainaa muualta, pysty maksamaan pikavippejäkään. Tai jotenkin sinne päin.
Käräjätuomarit hukkuu pikavippiongelmaisten käsittelyihin. Niillä olis varmaan muutakin tekemistä.
Kannatan pikavippien lopettamista HETI. Eduskunta ja ministerit on velvollisia suojelemaan kansalaisia myös tällä elämän alueella.
Odotan "kieli pitkällä" miten monen korttitaloperheen kulissit romahtaa, kun ei voida enää luotolla ylläpitää illuusiota hyvistä tuloista :) Taitaa alkaa paniikkimieliala kasvaa hissukseen.
"Pikavipit" voivat loppua mutta kulutusluotot, joustoluotot ja muut nettiluotot jatkavat silti. Rahan lainaamista ei voi kieltää eikä se tule ikinä loppumaan. Pienien lainojen tarve ei myöskään tule ikinä loppumaan, joten kysyntää riittää.
Pikavippifirmat vain vaihtavat tuotteen nimeksi joustoluotoksi jne ja sama meno jatkuu. Ette te köyhät pääse ikinä niistä velkakierteistänne eroon.
Lähetin kaikki paskat ulosottoon. Ei kiinnostanut enää jossain kierteessä eläminen. Haen rahani sossusta ei tarvi maksa takas. Siellä nämä tyhmät vipit nyt vanhenee ellei saa velkajärjestelyä.