Nuori ja inkontinenssi

Tyttö9333

Oon parikymppinen nainen, joka sairastaa epilepsiaa ja masennusta. Oon koko ikäni kärsinyt lievästä virtsankarkailusta, mutta kunnon tutkimuksia ei oo koskaan ollut. Tilanne on pahentunut 20v täytettyäni. Pissahädän tullessa en pysty pidättämään lainkaan, vaan pissaa tulee housuun kunnolla tilanteesta riippumatta. Ei tarvi olla edes mitään stressitekijöitä. Yökastelua ei ole. En tiedä, mitä tässä pitäisi tehdä ja hävettää aihe todella paljon. Lääkäriinkin meno tuntuu mahdottomalta. Onko joillan samanlaisia kokemuksia tai neuvoja? Mitä hoitoja on, jos lääkäriin menen?

7

402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lilaliini

      Voisiko liittyä epilepsiaan? Ymmärrän kyllä tosi vaikea aihe puhua edes lääkärille.

    • Pakkoinkontinenssi

      Kuulostaa pakkoinkontinenssilta. Siihen on lääkkeitä, kannattaa mennä lääkäriin.

    • Inkontenssi

      Moi Tyttö9333 .
      Luin viestisi ja itse olen kärsinyt pissan karkailusta useamman vuoden. Lääkkeitä olen kokeillut mutta ei toivottua tulosta. Suojilla olen pärjännyt ja niitä joudun käyttämään.
      Tosi vaikea löytää kohtalotovereita asian tiimoilta mutta olisi kiva löytää joku kohtalotoveri.
      Jos kiinnostaa niin voisin kirjoitella.

    • Suosittelen_lääkäriä

      Vaikea asia, mutta sinuna menisin lääkäriin sillä hoitomuotoja on lääkkeistä ja suojista aina leikkauksiin. Lääkärit myös hoitavat asiat ammattimaisesti ja väitän että olosi on paljon parempi lääkärissä käytyäsi.

    • Vanhakovaiva

      Olin ekaluokalla. En huomannut ollenkaan, kun pissa oli valunut lattialle. Kielsin asian. Asuimme maalla. Opettaja antoi kuivat alushousunsa minulle kotimatkaa varten. Isot olivat. Matka ei ollut ihan lyhyt. Hävetti kauhiasti.

    • lkjhgfdsd

      Kuten jo sanottu, niin lääkäriin! Miten ihmeessä olet sietänyt moista vaivaa noin kauan? Sehän vaikeuttaa elämää aivan valtavasti! Sen enempää masennus kuin epilepsia itsessään ei aiheuta inkontinenssia.

      Lantionpohjalihaksia kannattaa joka tapauksessa harjoitella, oli syy inkontinenssiin mikä vaan. Lantionpohjalihakset ovat yllättävän iso lihasryhmä. Heikot lantionpohjalihakset aiheuttavat mm. selkäkipuja. Lantionpohjalihasten harjoittelu auttaa myös rentouttamaan ne. Lihakset eivät toimi kunnolla, ovatpa ne sitten heikot tai ylikireät.

      Vaivasi on yleinen, lääkärin kannalta ei sen nolompi kuin mikään muukaan vaiva. Eli mene reilusti lääkäriin. Kun kerrot senkin verran, kun nyt jo kerroit, niin lääkäri osaa jo miettiä tutkimuslinjaa.

    • Tokoi

      Ota yhteyttä lääkäriin. Todennäköisesti saat lähetteen urologille, virtsaelinten erikoislääkärille. Ottaen huomioon epilepsiasi, myös aivot varmaankin kuvataan, jos elimellistä vikaa ei löydy virtsarakosta tai lantionpohjasta. Virtsankarkailu on yleinen vaiva. Myös moni nuori kärsii siitä. Itsekin olen joutunut asian kanssa painimaan. Lääkärillä käynti on aina hyvä valinta. Kannattaa myös hankkia sopivat suojat. Niitä myyvät esim. Metsäpolku, Tena, Fennomedical ja monet muut liikkeet. Saatavilla on kertakäyttöisiä ja uudelleenkäytettäviä suojia siteistä vaippoihin. Ne säästävät niiltä kaikkein kiusallisimmilta tilanteilta.

      Toivottavasti syy selviää ja saat vaivan hoidettua pois päiväjärjestyksestä tai ainakin lientymään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      27
      11102
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      46
      8571
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      135
      5388
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3694
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3608
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3564
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3288
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      56
      2584
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      43
      2123
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      28
      1816
    Aihe