Nuori ja inkontinenssi

Tyttö9333

Oon parikymppinen nainen, joka sairastaa epilepsiaa ja masennusta. Oon koko ikäni kärsinyt lievästä virtsankarkailusta, mutta kunnon tutkimuksia ei oo koskaan ollut. Tilanne on pahentunut 20v täytettyäni. Pissahädän tullessa en pysty pidättämään lainkaan, vaan pissaa tulee housuun kunnolla tilanteesta riippumatta. Ei tarvi olla edes mitään stressitekijöitä. Yökastelua ei ole. En tiedä, mitä tässä pitäisi tehdä ja hävettää aihe todella paljon. Lääkäriinkin meno tuntuu mahdottomalta. Onko joillan samanlaisia kokemuksia tai neuvoja? Mitä hoitoja on, jos lääkäriin menen?

7

449

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lilaliini

      Voisiko liittyä epilepsiaan? Ymmärrän kyllä tosi vaikea aihe puhua edes lääkärille.

    • Pakkoinkontinenssi

      Kuulostaa pakkoinkontinenssilta. Siihen on lääkkeitä, kannattaa mennä lääkäriin.

    • Inkontenssi

      Moi Tyttö9333 .
      Luin viestisi ja itse olen kärsinyt pissan karkailusta useamman vuoden. Lääkkeitä olen kokeillut mutta ei toivottua tulosta. Suojilla olen pärjännyt ja niitä joudun käyttämään.
      Tosi vaikea löytää kohtalotovereita asian tiimoilta mutta olisi kiva löytää joku kohtalotoveri.
      Jos kiinnostaa niin voisin kirjoitella.

    • Suosittelen_lääkäriä

      Vaikea asia, mutta sinuna menisin lääkäriin sillä hoitomuotoja on lääkkeistä ja suojista aina leikkauksiin. Lääkärit myös hoitavat asiat ammattimaisesti ja väitän että olosi on paljon parempi lääkärissä käytyäsi.

    • Vanhakovaiva

      Olin ekaluokalla. En huomannut ollenkaan, kun pissa oli valunut lattialle. Kielsin asian. Asuimme maalla. Opettaja antoi kuivat alushousunsa minulle kotimatkaa varten. Isot olivat. Matka ei ollut ihan lyhyt. Hävetti kauhiasti.

    • lkjhgfdsd

      Kuten jo sanottu, niin lääkäriin! Miten ihmeessä olet sietänyt moista vaivaa noin kauan? Sehän vaikeuttaa elämää aivan valtavasti! Sen enempää masennus kuin epilepsia itsessään ei aiheuta inkontinenssia.

      Lantionpohjalihaksia kannattaa joka tapauksessa harjoitella, oli syy inkontinenssiin mikä vaan. Lantionpohjalihakset ovat yllättävän iso lihasryhmä. Heikot lantionpohjalihakset aiheuttavat mm. selkäkipuja. Lantionpohjalihasten harjoittelu auttaa myös rentouttamaan ne. Lihakset eivät toimi kunnolla, ovatpa ne sitten heikot tai ylikireät.

      Vaivasi on yleinen, lääkärin kannalta ei sen nolompi kuin mikään muukaan vaiva. Eli mene reilusti lääkäriin. Kun kerrot senkin verran, kun nyt jo kerroit, niin lääkäri osaa jo miettiä tutkimuslinjaa.

    • Tokoi

      Ota yhteyttä lääkäriin. Todennäköisesti saat lähetteen urologille, virtsaelinten erikoislääkärille. Ottaen huomioon epilepsiasi, myös aivot varmaankin kuvataan, jos elimellistä vikaa ei löydy virtsarakosta tai lantionpohjasta. Virtsankarkailu on yleinen vaiva. Myös moni nuori kärsii siitä. Itsekin olen joutunut asian kanssa painimaan. Lääkärillä käynti on aina hyvä valinta. Kannattaa myös hankkia sopivat suojat. Niitä myyvät esim. Metsäpolku, Tena, Fennomedical ja monet muut liikkeet. Saatavilla on kertakäyttöisiä ja uudelleenkäytettäviä suojia siteistä vaippoihin. Ne säästävät niiltä kaikkein kiusallisimmilta tilanteilta.

      Toivottavasti syy selviää ja saat vaivan hoidettua pois päiväjärjestyksestä tai ainakin lientymään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      52
      994
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      984
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      842
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      135
      802
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      121
      776
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      46
      717
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      656
    8. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      24
      634
    9. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    10. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      596
    11. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      40
      591
    12. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    13. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      34
      552
    14. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      72
      548
    15. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      137
      526
    16. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      117
      518
    17. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      44
      516
    18. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      47
      505
    19. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      502
    20. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      10
      498
    Aihe