Octavia facelift epäonnistunut

Octavia facelift 2017 ei juuri näytä jakavan mielipiteitä. Useimpien mielestä se näyttää todellakin olevan erittäin ruma.

Mitä mieltä suoli24-skodistit ovat faceliftistä? Vagarenalla siitä ei juuri pidetä.
http://www.vagarena.fi/index.php?topic=33234.0

Tässä muutama kommentti vagarenalta:

"Itselleni tämä on selkeä pettymys. "
"uudesta Seat Leonista ja Audi A3:sta löytyvä ruuhka-ajo avustin jäänee pois"
"Itellä hieman samat fiilikset."
"Jep, four-eyes tuli sittenkin. Pilasivat sitten totaalisesti koko mallin. Aivan järkyttävän ruma vekotin ja voin jo nyt sanoa että ei tule meikäläisen pihaan tommosta."
"Mutta uuden ulkonäkö ei miellytä, onneksi otin tämän nykyisen."
"En pidä ulkoasun muutoksista."
"onko tuosta tuleva RS millanen hit vai miss.."
"Vähän tuli takapakkia muotoilussa kyllä. Saas nähdä tottuuko tuohon keulaan.."
"Ei mikään ihme jos tämän jälkeen haetaan kaupasta Seattia enemmän kuin ennen."
"Vuoden rumin antokilpailu sai uuden ehdokkaan :'( Aivan kauhea."
"On kyllä kummallinen tuo four-eyes."
"Ja mä kun luulin että autobild oli itse tussilla kyhännyt nuo uudet etuvalot. En olisi ikinä uskonut että toteutuu"
"Takavalot edelleen rumat yksiosaiset. Saisi mun puolesta luopua tästä c-muotokielestä tai ainakin jatkaa niitä valoja takaluukun puolelle. Phyi."
"Taistelee Leonin kanssa vuoden turhimmasta faceliftistä ja Leon voittaa kilvan sössimällä vähässä vähän vähemmän."
"Eipä tullut pienintäkään hinkua päivittää nykyistä uuteen, ja omalle taloudelle hyvä niin.
Keulan ilme ei miellytä omaa silmää."
"Tuolla ulkonäöllä saadaan lapioitua myyntiä niin VW kuin Seatin suuntaan.
Ihan kauhealtahan tuo etumaski näyttää. Hyi helevetti.."
"Ainoa mikä itseä on aina häirinnyt on tuo mittaristo väärinpäin kiertyneillä numeroilla, joka on aika antiikkisen näköinen. Nyt sekin tuntuu aika pieneltä virheeltä, kun katselee tuota uutta keulaa."
"Tässä on nyt malliesimerkki jälkeenpäin tehdystä muotoilusta, jolla yritetään tuoda muiden mallien piirteitä autoon jälkikäteen, epäonnistuen siinä. Väkisin väännetty."
"Jos nyt olisin ostamassa vagia,menisi valinta kyllä toiseen S-merkkiseen..."
"Onhan tuo nyt ihan pohjanoteeraus ja kun tutkitusti ulkonäöllä on suuri merkitys auton valinnassa."
"Saapa nähdä kuunteleeko Skoda asiakkaitaan ollenkaan? "
"Kävin lukemassa Skodan facebook sivuja ja yli 500 kommenttia annettu faceliftistä ja ei ole kovin montaa kehuvaa kommenttia. Aika raakoja oli osa kommenteista."
"Eipä taida xenoneita saada tuohon enää."
"Todella epäonnistunut faceliftaus.."
"Mihinkähän malliin sitä vaihtaisi nykyisen Octavian seuraavaksi kun tuo FL on aivan hirveä."
"Tuossa videossa tuo valokuvio on kyllä aivan onneton, oli siinä sitten mitkä lamput tahansa."
"Nuo uudet valot tekee tuosta keulasta aivan kamalan näköisen nykyiseen malliin verrattuna."
"Nyt on hyvä syy ajella nykyisellä vielä pitkään..."
"Joo'o vaihto siirtyy parilla vuodella eteenpäin."
"kahdennetut umpiot ei toimi vaan tuossa."
"Voi olla että Golf variant onnistuneella faceliftillä on se mihin itse tulee päädyttyä seuraavaksi."
"Järkyttävän ruma keula. Merkki vaihtuu seuraavan kerran."
"Rumalta näyttää näin äkikseltään"
"Hyvä esimerkki siitä taas kun asioita pitää pakolla uudistaa pelkästä uudistamisen ilosta, eikä lopputulos ole vanhaa parempi."


Muutama "positiviinen" kommenttikin löytyy:

"Aika rohkea keulailme! Onkohan päästetty kesätytöt - ja pojat suunnittelupöydän ääreen... "
"Onhan tuo Octavian ilme ainakin erilainen."
"Hieno on. Ei mitään valittamista. Paitsi se paska takuu... 8)"
54253
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 54

Vanhimmat

Vagina-areenalla on yhtä paljon trolleja ja provopettereitä kuin Suolessa.
Ensin käydään Vaginassa kirjoitamassa ja sen jälkeen tänne heittämään "faktana" sama uudelleen "todistusaineiston" kera. Aika helppo huomata ja tunnistaa samat petterit.

Äänestä
  • Eiks Kyykkiksen mielestä olekin voimaannuttavaa, kun kaikki vagistit eiät olekaan liikuttavan yksimielisesti hymisteleviä klooneja?
    Vagareenalla siedetään kunnioittavasti erilaisia mielipiteitä toisin kuin täällä.
    Kyykkis bändäreineen on heti vouhkaamassa alatyylisesti etenkin klo. 01.00 - 04.00 välisenä aikana, ikäänkuin varkain, kun muut työssäkäyvät ja Kyykkiksenkin elinkustannukset maksavat kelpo kansalaiset nukkuvat.
    PS. Tees taas ensi yönä joku hauska aloitus, vaikka Skodan rengaspaineen varoitusjärjestelmästä.
    Pistäs vaikka kuinka politrukki on laitettu moottoritilaan vahtimaan, ettei ajeta lussuilla.

    Äänestä

Onhan se hyvinkin onnistunut, nimittäin säilyttämään itäblokin sosialistisen realismin karun mutta käytännöllisen muotokielen jota ei Lada Samaran jälkeen olekaan päässyt näkemään läntisessä euroopassa enää muualla kuin lasnamäen lähiöissä ja skootassa, genren viimeisessä autoveteraanissa.

Äänestä

"Oman väen" kesken on tapana keskustella asioista niiden oikeilla nimillä. Mielipiteitä ei pantanta sen takia , että joku itseään epätoivon partaalla viihdyttävä anonyymi kyykman voisi plokata sen toiselle palstalle todisteena Skodan törkeästä ulkonäöstä ja kertoa Alfa Romeon ylivertaisuudesta. Evvk.

Vagarenalla Skodan ulkonäöstä keskustelevat ihmiset (siis eivät anonyymit trollit), joilla on ko. autoista jotain omaakin kokemusta. Eikä ainoastaan "jäätävää faktaa", miten Skoda on ajokelvoton kommaariloota Venäjältä kaalin kuljetukseen vailla ulkonäköä.

Mielestäni uusi keula ei ole nykyistä "rumempi". III Ocun nokka on jotenkin turhan pelkistetty nyt, ei mikään muotovalio, vaika korin muodot muuten toimivat.

Valoratkaisuistahan vagarenalla paljon keskustellaan. Se kertoo, että ihmiset miettivät, mitä uusi Ocun muotoilu käytännössä tarkoittaa jos ja kun siihen moni autonsa vaihtaa...

Äänestä

Vapaa keskustelu. Eikö sen pitänyt Kyykmanin mukaan olla vagarenalla kiellettyä?

Jälleen Kyykkiksellä on käytössä ne niin tärkeät kaksoisstandardit, joita ilman ei "fakta-keskustelu" etene alkua pitemmälle.

Äänestä

Koko+yö+taas+kirjoiteltu+jostain+kyykmanista+ja+itse+AIHE+on+vaiettu+100%:sti

Äänestä
  • Kaksoisstandardit on kyykkiksellä mielessä jatkuvasti. Skodasta kirjoitetaan hänen mielestään aina väärin. Vagarenalla arvosteltiin FL Ocun keulan ilmettä väärin?

    AIHE?

    Autojen muotoilusta riittäisi keskusteltavaa. Vaikkapa "tyylikkäistä" katumaastureista....

    Äänestä

  • Kyykkiksellä on yö ja muilla aamupäivä, kun kellon viisarit näyttää 08.00.
    Vai onko silmät ristissä jostakin mielensekoittajasta?

    Äänestä

Miksi Kyykman ei osallistu keskusteluun vagarenalla? Hän osaa hienosti luoda nimimerkkejä, joten luulisi yhden lisää onnistuvan. Vai onko ongelma se, että kyykkis haluaisi luoda myös vagarenalle kymmeniä nimimerkkejä ja silti kirjoittaa ilman rekisteröityä nimimerkkiä? Se ei valitettavasti käy, paitsi Suomi24-palstalla, joka on vapaan tiedonvälityksen huipentuma...

Mutta tosiaan, Kyykkis vagarenalle ja siten katsotaan, miten Volkkarin/Helkaman maksetut trollit "ylläpidon" nimessä rajoittavat sanavapautta... ;)

Äänestä

Ei näytä vagarenan faktat kelpaavan, itketään vain ja syljetään olan yli kolme kertaa jotain "kyykmania".

Äänestä
  • Faktat? Mielipiteitähän nuo ovat. Vain "sairaitapoikiate" kuvittelelee ne faktoiksi. No, Skoda-kriitikon "jäätävät-faktat" osittautuvat aina mielipiteeksi, näinhän se on. Eipä Skoda-kriitikko muuta osaa.

    Mielestäni Skoda on auto. Jatketaanko tästä? Fakta vai mielipide?

    Äänestä

  • Kyykam_Se_tottaOn kirjoitti:

    Faktat? Mielipiteitähän nuo ovat. Vain "sairaitapoikiate" kuvittelelee ne faktoiksi. No, Skoda-kriitikon "jäätävät-faktat" osittautuvat aina mielipiteeksi, näinhän se on. Eipä Skoda-kriitikko muuta osaa.

    Mielestäni Skoda on auto. Jatketaanko tästä? Fakta vai mielipide?

    Muistahan, että osa linkatussa vagarenan keskustelussa esiintyy oikealla nimellään tai on muuten yhdistettävissä todelliseen henkilöön. Jos väität näitä trolleiksi ja valehtelijoiksi, saatat syyllistyä kunnianloukkaukseen. Pitänee toivoa puolestasi, että nämä keskustelijat ovat pitkämielisiä eivätkä lähde heti tekemään sitä rikosilmoitusta. Toisaalta jos jatkat tuolla linjalla niin ansaitset sen rangaistuksen.

    http://www.minilex.fi/a/kunnianloukkaus-on-valheellista-tietoa

    "kunnianloukkauksessa esitettävä tieto tai vihjaus ei pidä paikkaansa. Molemmissa rikoksissa tieto voi aiheuttaa henkilöön kohdistuvaa halveksuntaa tai kärsimystä loukatulle henkilölle"

    "Kunnianloukkaussäännös koskee sekä pieneen piiriin rajoittuvia, yksityisluontoisia tekoja että julkisia kunnianloukkauksia. Julkisista kunnianloukkauksista osa tulee tosin tuomittavaksi törkeinä kunnianloukkausrikoksina. Kunnianloukkauksesta tuomitaan myös se, joka esittää kuolleesta henkilöstä valheellisen tiedon tai vihjauksen siten, että teko on omiaan aiheuttamaan kärsimystä ihmiselle, jolle vainaja oli erityisen läheinen. Rangaistuksena kunnianloukkauksesta voidaan tuomita sakkoon tai vankeuteen enintään kuudeksi kuukaudeksi."

    Äänestä

  • jailhouserock kirjoitti:

    Muistahan, että osa linkatussa vagarenan keskustelussa esiintyy oikealla nimellään tai on muuten yhdistettävissä todelliseen henkilöön. Jos väität näitä trolleiksi ja valehtelijoiksi, saatat syyllistyä kunnianloukkaukseen. Pitänee toivoa puolestasi, että nämä keskustelijat ovat pitkämielisiä eivätkä lähde heti tekemään sitä rikosilmoitusta. Toisaalta jos jatkat tuolla linjalla niin ansaitset sen rangaistuksen.

    http://www.minilex.fi/a/kunnianloukkaus-on-valheellista-tietoa

    "kunnianloukkauksessa esitettävä tieto tai vihjaus ei pidä paikkaansa. Molemmissa rikoksissa tieto voi aiheuttaa henkilöön kohdistuvaa halveksuntaa tai kärsimystä loukatulle henkilölle"

    "Kunnianloukkaussäännös koskee sekä pieneen piiriin rajoittuvia, yksityisluontoisia tekoja että julkisia kunnianloukkauksia. Julkisista kunnianloukkauksista osa tulee tosin tuomittavaksi törkeinä kunnianloukkausrikoksina. Kunnianloukkauksesta tuomitaan myös se, joka esittää kuolleesta henkilöstä valheellisen tiedon tai vihjauksen siten, että teko on omiaan aiheuttamaan kärsimystä ihmiselle, jolle vainaja oli erityisen läheinen. Rangaistuksena kunnianloukkauksesta voidaan tuomita sakkoon tai vankeuteen enintään kuudeksi kuukaudeksi."

    Kenelle vastasit? Kuka on väittänyt "trolleiksi ja valehtelijoiksi"?

    Edellä "sairaitapoikiate" väittää etteivät faktat kelpaa, kun kyseessä on mielipide-keskustelu. No, jos olet samaa mieltä tai jopa itse "sairaitapoikiate ", niin mikäs siinä...

    Onko mielipide = fakta?

    Äänestä

  • Kyykam_Se_tottaOn kirjoitti:

    Kenelle vastasit? Kuka on väittänyt "trolleiksi ja valehtelijoiksi"?

    Edellä "sairaitapoikiate" väittää etteivät faktat kelpaa, kun kyseessä on mielipide-keskustelu. No, jos olet samaa mieltä tai jopa itse "sairaitapoikiate ", niin mikäs siinä...

    Onko mielipide = fakta?

    Jos henkilöllä on tietyssä asiassa mielipide A ja hän kertoo, että "minun mielestäni A.", niin silloin on lähtökohtaisesti kyse faktasta. Niin kauan kun ajatuksia ei voi lukea luotettavasti, tuollaisen väitteen kyseenalaistaminen on turhaa.

    Äänestä

  • fakta.on.faktaa kirjoitti:

    Jos henkilöllä on tietyssä asiassa mielipide A ja hän kertoo, että "minun mielestäni A.", niin silloin on lähtökohtaisesti kyse faktasta. Niin kauan kun ajatuksia ei voi lukea luotettavasti, tuollaisen väitteen kyseenalaistaminen on turhaa.

    Aivan. Faktaa on se, että kyseessä on mielipide. Mielipiteen sisältö ei ole mitattaviin arvoihin verrannollinen fakta.

    Milloin TÄLLÄ palstalla joku kirjoittaa, "minun mielestäni"? Tuskin koskaan. Sitä enemmän "Yleisesti tiedettyjä faktoja, joita ei tarvitse perustella".

    Äänestä

  • minun.totuuteni.toki kirjoitti:

    Aivan. Faktaa on se, että kyseessä on mielipide. Mielipiteen sisältö ei ole mitattaviin arvoihin verrannollinen fakta.

    Milloin TÄLLÄ palstalla joku kirjoittaa, "minun mielestäni"? Tuskin koskaan. Sitä enemmän "Yleisesti tiedettyjä faktoja, joita ei tarvitse perustella".

    Tuo on ainoastaan sinun mielipiteesi.

    Minä luotan tässä facelift -asiassa Vagarenan asiantunteviin kirjoittajiin.

    Äänestä

  • totuusmies kirjoitti:

    Tuo on ainoastaan sinun mielipiteesi.

    Minä luotan tässä facelift -asiassa Vagarenan asiantunteviin kirjoittajiin.

    Aivan. Omia mielipiteitähän Sinulla ei ole koskaan ollutkaan. Minun mielestäni. Olet opportunisti.

    Jos luotat jatkossakin vagarenan asiantunteviin mielipiteisiin, myös tällä palstalla meno muuttuu. Kun Sinun ei enää tarvitse oikoa vagarenan sisältöä...

    Äänestä

Mitäpä mieltä olette tuosta facelifistä? Onnistunut vai ei? Minusta se on "hyönteissilmineen" jotenkin kuvottava.

Äänestä
  • Skoda on aina kuvottava, miksi Skoda-kritiikkiä pitää jonkun kärpäs-päivityksen takia ruveta erittelemään?

    Äänestä

  • Kuvasta päätellen tuossa alkaa olemaan hieman 90-luvun japsien näköä. HB on laatikkomainen sedani jossa lähes pystysuorat sivut. Hyönteisvaloja on nähty vanhoissa neuvostosotilasvehkeissä ja mm. Nissan Jukessa. Skoda tulee tässä ei-toivotussa muutoksessa hieman myöhässä, ja varmasti monen mielestä olisi saanut jättää kokonaan väliin.

    Äänestä

Tässä muutamia kommentteja Facebookissa olevan esittelyvideosta:

" just the design of the front lights I dont understand"

Noh, tämä ei sentään sanonut että ruma, sanoi vain ettei ymmärrä.

"You are ruining this car. I drive an Octavia VRS now, but I can tell you very fair that next one WILL NOT be Octavia again. Only chance is that I will still be able to order prefacelift version."

Saakohan nykyistä mallia enää kauaa vai onko pakko ottaa ruma facelift?

"I can not understand why you made made this car ugly... :("

Suoraa puhetta.

"The old version looked much better."
"front lights look like stolen from Mercedes E-Class. Now own ideas available?"

Pettymys. Taisi riittää skeida!

"it's the saddest thing i've ever seen, the front of the car looks as if it was involved in a car accident."well done" skoda!"

"Do you really say facelift? its octavia just with lights from 100 years old mercedes class E...its just a joke right?or its just homework of some 15 years old future desinger?or some chinesse version?thats really horrible..."

"I'm usually one of your biggest fans Skoda, but what you have done to the Octavia is totally unacceptable!"

Äänestä

Ulkonäkö on makuasia. Toinen tykkää, toinen ei.

Makuasioista ei ole koskaan kannattanut kiistellä. Mielipiteensä jokainen saa toki lausua, mutta älkää väittäkö mielipidettänne faktaksi. Mielipide on vain yksilön subjektiivinen näkemys asiasta.

Äänestä
  • Ja tuohan on vain sinun mielipiteesi

    Äänestä

  • faktamies_ kirjoitti:

    Ja tuohan on vain sinun mielipiteesi

    Mielipide on vain yksilön subjektiivinen näkemys asiasta.

    Äänestä

Kovasti tuntuu aiheuttavan peppukipua se fakta ettei tuo nokka ole monenkaan mielestä kovin onnistunut

Äänestä

Melko epätasapainoinen härveli tuo oocu. Onkohan matkustajan puoleiset iskarit poikki kun se puoli tuntuu laahaavan maata?

Ja sitten nuo nelisilmävalot joista osa jatkaa grilliä?? WTF. Vagarenalla tuota sanottiinkin jo "kiinan markkinoille versioiduksi rabbidiksi". Grillissä on keskellä tuollainen muka-kiiltävä muovin pala, miksi?

ps. tuo nojaaminen toiseen reunaan vaikuttaa jo kuvassa melko epämiellyttävältä.

http://cdn2.autoexpress.co.uk/sites/autoexpressuk/files/styles/gallery_adv/public/2016/10/161027-skoda-octavia-01.jpg?itok=-LhqtirZ

Äänestä
  • huutonaurua peileille :DD

    Äänestä

  • Ontuva ocu

    Äänestä

Komea auto tuo Uusi Octavia. Oikein onnistunut.
Tämä on jäänkylmä totuus.

Äänestä

Kyl tuo mulle kelpaa

Äänestä

Eniten uusi Skoda kiusaa niitä joilla ei tuotteen käytön, menestyksen ja myynnin kanssa ole mitään tekemistä. Niin aina.

Mikäli Skodan myynti romahtaa FaceLiftiin, niin jo on aikakin. Jos Octavia on vain ulkonäön perusteella valittu...

Äänestä
  • Vagarena ei ole kanssasi samaa mieltä.

    Äänestä

Eipä se tuo itäautojen suunnittelu ole kovinkaan helppoa hommaa.
Slaavilaiseen perinteeseen kuuluu länsituotteiden häikäilemätön kopiointi, tosin vuosien viiveellä kuten tuon "uuden" sokotan keulakuvasta selviää. Samaa harrastivat jo skooda sobolin emoyhtiö Moskovsky Zavod Malolitrazhnykh Avtomobiley.

Kaikkien skoodajormien kannattaa nyt käydä jostain halpakaupasta, hongkongista tms. hopeanväristä teippiä ja vetää tuplavalojen välinen alue umpeen jos tuon rakkineen vielä jostain syystä joudutte laittamaan.

Kuvottaa katsella tuollaisia linttanoita länsiautojen joukossa.

Äänestä

vagarena kertoo faktaa

Äänestä

Onko vagarena joku "kollektiivi", jolla on yhteinen mielipide? Kovasti siellä ollaan eri mieltä monesta asiasta. Toista se on täällä, kun Skoda-kriitikoilla on jäätävät Skoda-faktat ja muilla ei mitään.

Äänestä
  • Onko suoli24 joku "kollektiivi", jolla on yhteinen mielipide? Kovasti siellä ollaan eri mieltä monesta asiasta. Toista se vagarenalla kun Skoda-myönteisillä on jäätävät Skoda-faktat ja muilla ei mitään.

    Äänestä

Octaavia myydään vuonna 2017 enemmän kuin mitään muuta automallia Suomessa.
Tämä ei ole mielipide vaan jäätävän faktan ennustus.
Toinen ennustus vuodelle 2017 on, että Kyykman jatkaa ulinaansa öisin klo. 01.00 - 04.00 välisenä aikana KGB:ltä opituin konstein.
Me kunnon kansalaiset lepäämme keräten voimia maksaaksemme Kyykmannin seuraavan sossutuksen.
Ikävää tuoda esiin näitä jäätäviä faktoja!

Äänestä
  • Kyykman on totta.

    Niin se on!

    Äänestä

Kovin on nelikulmainen koppi.

Äänestä
  • nelikulmainen koppi

    Niinkö se oli?

    Äänestä

Lisää faktaa vagarenasta:

"Voisivat luopua tuosta melko rumasta vihreästä hohteesta myös muissa valonapeissa."
"Vihreä ei tosiaan hienoin ole"
"nuo nakit on tuossa kuvassa kohtuuttoman isot."
"Eihän tuo uusi mikään muotovalio ole"
"tuo ocu 2-fl ollut myöskään mikään muotoilun huippu munuaisineen."
"Muotopuoli palkinnon tod. näk."
"Onkohan tuota Octaviaa koskaan ostettu ulkonäön takia vai paremminkin siitä huolimatta?"

Äänestä
  • vagarenasta faktaa

    Niinkö se oli?

    Äänestä

Ihmetyttää, luin pikapikaa läpi lähinnä aloituksia. Sama elämämkoululainen kirjoittaa käsittämättömän paljon jo tällekin foorumille, varmaan siellä vakina-areenassa avautuu samalla lailla. Itse tulin piipahtamaan ja katsomaan olisiko ollut tulevasta kärrystäni jtn. kommentteja/huomioitavaa ostossa, eipä kai ole kun tää sarjakuvasankari spämmää koko foorumin ja yp:llä ei ole elintä tehdä asialle mitään. Eli hyvin palvellut 2 vuotias RS dsl ja vaihtuu liftattuun RS bensaan 250. Elämämkoululainen voi sitten haukkua siellä bussipysäkillä. Joo, olisi varaa Audiinkin mutta kun ei kiinnosta, sori ?. ps. en käy täällä ennen kuin uusi alla jos sittenkään joten avaudu vaikka äidillesi jos on paha olla, siellähän se on viereisessä huoneessa.

Äänestä
  • Eikö ennemmin tämä oma horinasi mene luokkaan "elämänkoulu".

    Esim. "RS dsl ja vaihtuu liftattuun RS bensaan 250."

    Äänestä

Tuohon muotoiluun varmasti vaikuttaa Kiina ilmiö ja Eurooppalaiset saavat tyytyä jatkossa Aasialaiseen muotokieleen. Näköjään tehdään lähes samaa mallia jokaiselle mantereelle.

Äänestä

Mille skeidalle nauratte parhaiten? Itse nauran Pötkylle

Äänestä

Lisää faktaa vagarenalta:

"Joo keula on pahempi kuin promokuvissa. Woe elämänkevät minkä menivät tekemään. Aivan järkky"

"Uusi Octavia näyttää ihan Venäjän tai Kiinan markkinoille suunnitellulta mallilta"

"tilanne on se, että näiden kuvien perusteella tuota ei halua mennä edes katsomaan livenä."

"Tuo etuvalojen muotoilu "kaventaa" koko auton, vaikka eihän nuo mitat mihinkäänole muuttuneet.
Tulee jotenkin vanha fabia mieleen, joka oli kapea ja korkea.. tosi onnistunut "perspektiivi" muutos."

"Kai se on myönnettävä että rumahan tuo on... :'( "

"Ulkonäön vuoksi ei tähän nykyiseenkään OCU III:een päädytty."

"mauton"

Äänestä

Meni huomattavasti pikkuautomaisempaan ja vaatimattomampaan suuntaan. Taisi tulla emokonsernilta mahtikäsky suutarin pysyä lestissään.

Äänestä

On kyllä hirveän näköinen. Joko uudet tilaajat joutuvat ottamaan tämän mallin?

Äänestä
  • Onneksi skodzaa joutuu odottamaan kuin Ladaa aikoinaan, tätä tosin kutsutaan nykyään katumus- ja harkitsemisajaksi.

    Äänestä

Kyllä Vagarena tietää. Trollit ulisee.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


skodakriitikko kirjoitti:

Octavia facelift 2017 ei juuri näytä jakavan mielipiteitä. Useimpien mielestä se näyttää todellakin olevan erittäin ruma.

Mitä mieltä suoli24-skodistit ovat faceliftistä? Vagarenalla siitä ei juuri pidetä.
http://www.vagarena.fi/index.php?topic=33234.0

Tässä muutama kommentti vagarenalta:

"Itselleni tämä on selkeä pettymys. "
"uudesta Seat Leonista ja Audi A3:sta löytyvä ruuhka-ajo avustin jäänee pois"
"Itellä hieman samat fiilikset."
"Jep, four-eyes tuli sittenkin. Pilasivat sitten totaalisesti koko mallin. Aivan järkyttävän ruma vekotin ja voin jo nyt sanoa että ei tule meikäläisen pihaan tommosta."
"Mutta uuden ulkonäkö ei miellytä, onneksi otin tämän nykyisen."
"En pidä ulkoasun muutoksista."
"onko tuosta tuleva RS millanen hit vai miss.."
"Vähän tuli takapakkia muotoilussa kyllä. Saas nähdä tottuuko tuohon keulaan.."
"Ei mikään ihme jos tämän jälkeen haetaan kaupasta Seattia enemmän kuin ennen."
"Vuoden rumin antokilpailu sai uuden ehdokkaan :'( Aivan kauhea."
"On kyllä kummallinen tuo four-eyes."
"Ja mä kun luulin että autobild oli itse tussilla kyhännyt nuo uudet etuvalot. En olisi ikinä uskonut että toteutuu"
"Takavalot edelleen rumat yksiosaiset. Saisi mun puolesta luopua tästä c-muotokielestä tai ainakin jatkaa niitä valoja takaluukun puolelle. Phyi."
"Taistelee Leonin kanssa vuoden turhimmasta faceliftistä ja Leon voittaa kilvan sössimällä vähässä vähän vähemmän."
"Eipä tullut pienintäkään hinkua päivittää nykyistä uuteen, ja omalle taloudelle hyvä niin.
Keulan ilme ei miellytä omaa silmää."
"Tuolla ulkonäöllä saadaan lapioitua myyntiä niin VW kuin Seatin suuntaan.
Ihan kauhealtahan tuo etumaski näyttää. Hyi helevetti.."
"Ainoa mikä itseä on aina häirinnyt on tuo mittaristo väärinpäin kiertyneillä numeroilla, joka on aika antiikkisen näköinen. Nyt sekin tuntuu aika pieneltä virheeltä, kun katselee tuota uutta keulaa."
"Tässä on nyt malliesimerkki jälkeenpäin tehdystä muotoilusta, jolla yritetään tuoda muiden mallien piirteitä autoon jälkikäteen, epäonnistuen siinä. Väkisin väännetty."
"Jos nyt olisin ostamassa vagia,menisi valinta kyllä toiseen S-merkkiseen..."
"Onhan tuo nyt ihan pohjanoteeraus ja kun tutkitusti ulkonäöllä on suuri merkitys auton valinnassa."
"Saapa nähdä kuunteleeko Skoda asiakkaitaan ollenkaan? "
"Kävin lukemassa Skodan facebook sivuja ja yli 500 kommenttia annettu faceliftistä ja ei ole kovin montaa kehuvaa kommenttia. Aika raakoja oli osa kommenteista."
"Eipä taida xenoneita saada tuohon enää."
"Todella epäonnistunut faceliftaus.."
"Mihinkähän malliin sitä vaihtaisi nykyisen Octavian seuraavaksi kun tuo FL on aivan hirveä."
"Tuossa videossa tuo valokuvio on kyllä aivan onneton, oli siinä sitten mitkä lamput tahansa."
"Nuo uudet valot tekee tuosta keulasta aivan kamalan näköisen nykyiseen malliin verrattuna."
"Nyt on hyvä syy ajella nykyisellä vielä pitkään..."
"Joo'o vaihto siirtyy parilla vuodella eteenpäin."
"kahdennetut umpiot ei toimi vaan tuossa."
"Voi olla että Golf variant onnistuneella faceliftillä on se mihin itse tulee päädyttyä seuraavaksi."
"Järkyttävän ruma keula. Merkki vaihtuu seuraavan kerran."
"Rumalta näyttää näin äkikseltään"
"Hyvä esimerkki siitä taas kun asioita pitää pakolla uudistaa pelkästä uudistamisen ilosta, eikä lopputulos ole vanhaa parempi."


Muutama "positiviinen" kommenttikin löytyy:

"Aika rohkea keulailme! Onkohan päästetty kesätytöt - ja pojat suunnittelupöydän ääreen... "
"Onhan tuo Octavian ilme ainakin erilainen."
"Hieno on. Ei mitään valittamista. Paitsi se paska takuu... 8)"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu