Vaarallista laihdutusta

vaalierkki

Luen silloin tällöin netissä ruotsalaislehtien ajankohtaisia uutisia, nyt paavin vierailusta. Tässä yhteydessä mieleeni tuli muutama artikkeli laihduttamisesta, ehkä siksi, että eräänä päivänä sain soiton, nuorehko?nainen kertoi tehokkaasta laihdutusta nopeuttavasta lisäravinteesta. Muistin artikkelin Bantningsbluffen (laihdutusbluffi)ja itselläni olevan kakkostyypin vuoksi luin vielä toisen artikkelin, jonka löysin hakusanoilla diabetes och leverskador. Molemmissa artikkeleissa kerrotaan ruotsalaisten lääkärien tulleen tulokseen, ettei vieläkään ole löytynyt todisteita lisäravinteiden luvattuihin tehoihin. Sen sijaan useat näistä tuotteista sisältävät terveydelle vaarallisia aineita, Erityisesti tässä yhteydessä nousi esiin viime vuonna norjalaissen tavarantutkija-ryhmän tekemä nauhoitus naisesta, jolla on kakkostyybin diabetes ja joka sai vakavan maksavaurion nautittuaan muutaman kerran viherteeuutetta sisältäviä tapletteja. Asiantuntijoiden päättelyt olivat yksimielisiä, syyllinen tämä uute. Artikkelien yhteydessä maisittiin myös yhteys hepatiittiin. jota on tavattu ryhmässä runsaasti vihreän teen juojia.

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kirjoituksesi oli sikäli hyvä, mutta opettele jaottelemaan noita juttuja, että ei olisi yhtä pötköä vain, koska se on vaikealukuista.

      Minä olen kuullut, että merilevän nauttiminen tekee maksavaurion ja liian proteiinipitoinen ruokavalio saa aikaan ketoosin, joka myös on vaarallinen, koska siinä virtsa ei erity hyvin elimistöstä.

      Oletko lukenut, että 70 henkilöt ei tarvitse laihduttaa, mikäli eivät ole yli-yli-lihavia ja heillekin on sitten tarjolla muita keinoja, kuin vihertee, tai proteiini patukat?

    • hölmöntouhua

      Hepatiitin saa myös likaisesta ruuasta. Vain hullu noita kaiken maailman ravintolisiä ostaa. Nehän voi olla vaikka moottoritien varrelta kerättyjä tai siankusella kasvatettuja nokkosia. Syökää vähemmän kaloreita kuin kulutatte, siinä ainut keino.

      • vaalierkki

        Valitettavaa, että näiden tuotteiden markkinointi on suunnattu ikäihmisiin liikeidean perusteella. Syylisyyden tunne luvatun tuloksen jäätyä saavuttamatta eikä ko. markkinoiden kohde aina käsitä tilauksen yhteydessä mainittujen ehtojen sitovuutta. Onneksi Ruotsissa on hovioikeuden langettama ennakkotuomio tuollaisesta markkinoinnista.


    • suomal.ainen

      Mitä se ruotsi meitä lohduttaa ? Vai oletko Ruotsalainen ?

      • vaalierkki

        Molemmissa maissa tuotteiden välittäjät ovat vedonneet EU:n ulkopuolisessa maassa rekisteröidyn yhtiön oikeudelliseen koskemattomuuteen, lainvoimainen tuomio todistaa, että koskemattomuudella ei ole automaattisesti tuota katetta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      36
      2759
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      12
      2549
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      37
      2258
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1861
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      37
      1547
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      51
      1545
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1473
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      25
      1353
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      27
      1178
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      24
      1114
    Aihe