Hevosen klippaus

karvakasa

Heittäkää nyt mielipidettä kehiin, ja käännyttäkää mut, jos väärässä olen. Mulla 18-vuotias puoliverinen, alkanut nyt vähän ottamaan kylmästä itseensä.
Valmentaja ehdotti hevosen klippausta. Ei siinä mitään on tuo karvakasa ennenkin menettänyt turkkinsa. Mulla on vaa niin häiritsevä ajatus, että sitten pitäisi loimea pukata joka ikisessä tilanteessa. Kyllä se on ennenkin kestänyt 15 asteen pakkassäällä tarhassa, joten miksipä se nyt pitäisi klipata ja alkaa loimittamaan valehtelematta melkein kokoajan.

Mutta kun se hikeentyy, onhan se mukavampi kun ei tarvitse kuivatella.
Mitäpä sitten sanon minä. Onko se parempi vaihtoehto nyt vain ajella karvat pois, vaikka kahdella loimella kuivaa mielestäni ihan hyvin? Ensimmäisen kun heittää jo maneesissa selkään, ja talliin tullessa vaihtaa, eikö se riitä?
Vai onko se nyt tosiaan parempi vain hyvästellä karvaturkki? Poni elelee laumassa vapaa ruokinnalla, tähän asti pärjännyt sateella sadeloimella. Ei se nyt houkuttelevalta kuulosta, että joka ikinen pakkasaamu pitäisi paksut toppaloimet heittää niskaa. :( Tietty vaihtoehtona saan ponin pikkutarhaan seisoskelemaan loimiensa kanssa, mutta argh, ajellako vai eikö ajella.

5

1213

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Angillian

      Klippaus talvea vasten? Aika outoa minun mielestäni, mutta makuasia. Minä en klippaisi.

    • z--

      Nimenomaan talvea vasten ne hevoset yleensä klipataan, jos klipataan. Koska talvellahan se karva kasvaa paksuksi ja aiheuttaa tarpeetonta hikoilua liikutuksessa.
      Ja yleensä nimenomaan klipataan alkutalvesta, niin heppa tottuu sitten olemaan loimet päällä alusta asti. Eikä niin, että kovimmilla pakkasilla sitten laitetaankin turkki lyhyeksi.


      Ihan itsestähän se on kiinni, miten haluaa toimia. Hvosenkin kannalta kummassakin tavassa on puolensa: toisaalta kivempi että heppa saa olla ilman loimia, mutta toisaalta taas ei se runsas hikoilua hevosellekaan hyväksi ole ja pitkä kuivatusaika lisää vilustumisen riskiä.


      Miten kauan siis ponilla kestää kuivua?

      Itse olen saanut useimmat hevoset kuivaksi niin, että heti ratsastuksen jälkeen satula pois ja loimi selkään*. Loppukäynnit (väh. 15-20min) sitten talutellen.
      Tallissa hevosen karvaa voi pyöritellä kumisualla, jolloin karvat nousee pystyyn ja kuivuu paremmin kunnolla. Sitten vielä loimi päälle kun itse vie tavarat paikoilleen yms.

      Kun heppa on (lähes) kuiva, tarvittava ulkoloimi ja tarhaan.

      Mutta jos hevonen kasvattaa hyvin muhkun karvan, se ei tietysti kuivu kohtuullisessa ajassa ja tällöin klippaus voi olal hyvä ajatus.

      * Kuivatukseen hanki ehdottomasti kunnollinen villaloimi tai vaikka enkkuviltti. Villa on lämmin kosteanakin, toisin kuin fleece joka kastuu hetkessä ja on sitten kylmä.
      Kunnon villaloimet maksaa, mutta säästää kyllä ajassa huomattavasti.

    • mörrinkäinen

      En minäkään klippaisi ellei ole aivan pakko. Se oma turkki on kuitenkin lämpimämpi kuin loimi, joten tarkenee paremmin sitten kun tulee tosissaan kylmä. Itselläni myös suokki jolla järkyttävän paksu talviturkki, mutta villaloimet ovat hyviä kuivatusloimia kuten z-- sanoikin, eikä minulle tulisi mieleenikään tarttua klipperiin.

      Ja villaloimien hinnassa muuten säästää melkoisesti jos on niin kätevä käsistään että osaa tehdä niitä itse. Kirpputoreilta löytää usein hyviä, paksuja villavilttejä jotka ovat tarpeeksi suuria loimen tekoon.

      Ulos en kyllä hevosta veisi ennen kuin on kunnolla kuiva, en edes loimi päällä. Kosteus ja kylmyys ovat huono yhdistelmä, ja aina sitä kylmää sen verran loimen alle pääsee, vatsapuolelta varsinkin, että hevosen on parempi antaa kuivua kunnolla ennen kuin sen vie uloa pakkaseen. Varsinkin jos on herkkä kylmälle kuten sanoit omasi olevan.

      Mutta todellakin, se on makuasia ja tämä on vain minun henk koht mielipiteeni.

    • Minäkin jättäisin klippaukset sikseen. En tiedä mistä päin olet, mutta ainakin täällä päin lämpötila oli pitkään nollan tuntumassa ja nyt yhtäkkiä heitti kunnolla pakkaselle. Nyt on parina yönä ollut melkein 15 astetta pakkasta, ja vielä aamullakin kymmenen aikaan on yli 10 astetta. Kyllä siinä varmasti hevoselle kylmä tulee jos tässä vaiheessa leikataan karvat pois, vaikka kuinka olisi loimea päällä. Puokki tai poni, kumpi onkin, jos se kuivuu hyvin loimilla, niin turha sitä on ruveta kynimään.

    • Kasiro

      Mörri ja Lampinajadi sanoivat sen mitä minäkin olisin sanonut.
      Myös arabit kasvattaa paksun talvikarvan jota en lähtisi klippaamaan. Loimea päälle vaan kunnes kuivuu kunnolla ja vasta sitten ulos.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      144
      14417
    2. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      40
      6033
    3. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      164
      5617
    4. Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?

      Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua
      Maahanmuutto
      312
      4417
    5. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      57
      4235
    6. "Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana

      Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste
      Maailman menoa
      108
      3702
    7. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      21
      3670
    8. Vanhat miehet eivät muista

      Niinistö muistaa vain Marinin hölmistyneen ilmeen, mutta ei miksi möllötti sen näköisenä. Vanhanen taas ei muuten vaan
      Maailman menoa
      29
      3617
    9. Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta

      Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan
      Maailman menoa
      68
      2693
    10. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      18
      2159
    Aihe