Mua ei varmaan kukaan tajua? Ketään samassa?

Homovaiheteroko

Moi! Onko kukaan ollut vastaavassa tilanteessa?:

Oon iältäni nyt 34v, sporttinen ja kuulemma ulkoisesti ikäistäni reippaasti nuoremman oloinen mieshenkilö. Kasvoin pienemmällä paikkakunnalla. Isäni jätti äitini, kun olin jotain vuoden vanha ja siitä asti asuin äitini luona seuraavat 20 vuotta. Vietin suht normaalin lapsuuden ja teini-iän, harrastukseni olivat poikamaisia, pelasin jalkapalloa jne.

Olin aika pitkään lapsi ja joskus 13 -vuotiaana aloin vasta ekaa kertaa ajattelemaan seksiä ja seksuaalisuuteni heräsi. Muistan sen päivän, kun selailin vaatekuvastoa tjs. ja siinä olleet tytöt näyttivät hyvälle. Mutta sitten selasin kuvastoa eteenpäin ja huomasin, että myös pojat viehättivät. Sama jatkui koulussa. Haaveilin unissani eräästä luokallani olleesta tytöstä, mutta hyvin pian tuon jälkeen huomasin haaveilevani myös luokallani olevasta pojasta. Lukiossa tuo pojista haaveileminen alkoi pikkuhiljaa viedä voiton, mutta pysyin visusti "kaapissa", sillä asuin pienemmällä paikkakunnalla ja kaikki kaverini olivat heteroita ja miespuolisia.

Tuolloin eksyin ensimmäisiä kertoja gaychatiin ja löysinkin sieltä vuoden nuoremman pojan, joka asui lähistöllä. Juteltiin ja meidän piti tavata, mutta mutta myöhästyin ja häntä ei näkynytkään tapaamispaikalla. Sitten lukio tuli päätökseensä ja menin armeijaan, kuten suuri osa muistakin pojista.

Armeijan jälkeen eksyin taas gaychatiin uudestaan ja onnistuin sopimaan treffit saman pojan kanssa. Tällä kertaa tapaaminen onnistui ja hän ihastuikin minuun oitis. Minä tosin torjuin hänet eikä mitään tapahtunut, sanoin tyyliin, että "moikataan jos nähdään", kun hän ei ollut aivan tyyppiäni (ja ehkä myös sen vuoksi että jännitin).

Tuosta kuitenkin alkoi kausi elämässäni, jota voisi kutsua vaikkapa sanalla "gay life" ("homoelämä"). Tapasin hänen jälkeensä vuosien varrella lisää poikia vaihtelevalla menestyksellä. 21 -vuotiaana muutin omilleni Helsinkiin.

Tuohon samaan aikaan kokeilin seksiä 1-2 kertaa tytönkin kanssa. Siinä ei ollut sinänsä mitään vikaa, mutta jostain syystä pojat kiehtoivat minua enemmän ja jatkoin heidän parissa.

Tuon jälkeiseen reiluun kymmeneen vuoteen mahtui useampi viritys poikien kanssa sekä kaksi pitempää parisuhdetta, joista toisessa olen edelleen, nyt 34-vuotiaana. Tämä viimeisin suhde on kestänyt kohta 4 vuotta.

Vaikka olen ollut suhteissa vain nuorten miesten kanssa, niin olen kuitenkin aina kokenut olevani jossain määrin kiinnostunut kummastakin sukupuolesta. Olen tiedostanut aina olevani vähintäänkin biseksuaali. Toisaalta, useimmiten olen tuntenut olevani selvästi enemmän homouteen, kuin heterouteen päin.

Nyt kuitenkin viime vuosina on tuntunut siltä, tämä heteropuoleni on alkanut vahvistua ja tilanne on nyt se, että minua kiinnostaisi tietää, millaista olisi elää heterona.

Olen alkanut katsomaan nuoria naisia enemmän "sillä silmällä" ja näen heidät seksikkäämpinä, kuin pitkään aikaan.

Olen teini-iästä asti katsonut pornoa. Yleensä olen katsonut reippaasti enemmän homopornoa, mutta nyt tilanne alkaa olla aikalailla 50/50. Katselen tyttöjä, siinä missä poikiakin. Ja katson myös mielelläni pornoa, jossa esiintyy transgender, jossa viehätyn sekä feminiinisistä että maskuliinisista piirteistä.

Miesmakuni on selvästi itseäni nuorempi, joko sporttinen tai sitten itseäni selvästi hoikempi ja pienempikokoinen poikamainen - tai poika, jolla on enemmän feminiinisiä piirteitä, kuin maskuliinisia. Myös nykyinen poikaystäväni edustaa tuota jälkimmäistä tyyppiä. Hän ei ole transgender, mutta melkoisen feminiininen olemukseltaan ja luonteeltaan. Ehkä juuri nuo luonteenpiirteet ovat ne, joihin olen hänessä ihastunut ja jonka vuoksi suhteemme on kestänyt pitkään.

Nyt kuitenkin tilanne on se, että mielessäni on kummitellut kokoajan enemmän se, että haluaisin vihdoin kokeilla sitä, miltä tuntuisi olla aivan oikean naisen kanssa. Naismakuni olisi puolestaan: Selvästi itseäni nuorempi 18-25 v hyvä, hoikka/muodokas kroppa, pitkä ja sporttinen.

Tilanne on nyt siis se, että olen ollut n. 4 vuotta nykyisessä suhteessani ja minulla olisi palava halu kokeilla, miltä tuntuisi olla hetero. Eli ikäänkuin alkaa elää kakskymppisiäni uudestaan, valiten toisin mitä aiemmin valitsin. En viehäty oman ikäisistäni, joten alkaisin etsimään noita 18-25v tyttöjä.

Nyt kysymys kuuluu, olenko aivan sekaisin? Gay -elämää viimeiset 15 vuotta viettänyt haluaa nyt naista.

Olen kuullut, että tämä on yleensä mennyt toisinpäin, eli heterosuhteessa ollut mies on tajunnutkin olevansa homo ja jättänyt heteroelämän, johon sosiaalisessa paineessa aikoinaan lähti.

Mutta minä haluaisin ihan vapaaehtoisesti tehdä tämän toisinpäin. On olo, että minulta on jäänyt tähän astisessa elämässäni paljon kokematta, kun en ole kokeillut naisen kanssa. Mistä aloittaisin?

Tuntuisi kauhealta jättää nykyinen kumppanini tämän takia, koska välitän hänestä paljon ja on paljon yhteisiä asioita.

Ymmärtäisikö kukaan tilannettani? Olenko iältäni liian vanha tähän?

3

253

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokenuttuon

      Moikka.
      Näin aluksi älä lähde luokittelemaan itseäsi lokeroihin musta on aika turha määritellä homo hetero linjalla ketään. Tuo on ihan normaalia että kiinnostus on molemmissa sukupuolissa. Itse en miehistä löytänyt mieluisaa vaikka sitä kokeilin sekä yhden illan juttuina että 5 vuoden seurustelun kautta. Mulla kuitenkin oli halu saada lapsia ja kumppanilla ei. Joten päätös oli silloin tehtävä ja tosiaan jätin vanhan ja aloin seurustella naisen kanssa. Nykyään elämme perheenä ja olen ratkaisuuni tyytyväinen:)

      Toki tulee kausia jolloin miehet kiinnostaa enemmän ja siksi olen itselleni hommannut kaverin jonka kanssa pääsen sitä puolta toteuttamaan. Eli elän tällä hetkellä minun mielihalujen mukaista elämää. Toki jos etsisit naisen joka tykkää molemmista voisiko tämä olla tapauksessasi oikea ratkaisu?. Toki ensin sinun täytyy päättä HALUATKO oikeasti jättää vanhan ja suunnata uuteen?? sitä päätöstä ei voi kukaan muu kun sinä ja kumppanisi tehdä. Toki ottaisin asian hänen kanssaan puheeksi ja sitä kautta lähtisin tuota purkamaan.
      Joka tapauksessa tsemppiä ja kyllä se asia siitä selviää..

    • mikolat

      Ei olet juuri sopivan ikäinen nuoria tytöjä pitää katsoa sillä simällä.Nähdä heissä se puoli mikä eniten viehättää.
      Seksiä sinä annat seuraavalla kertaa oikein olan takaa.Olen mies mulla on vaimo bi-suntautunut käy luvalla välillä vieraissa mutta palaa luokseni takaisin .Mitä tuo kun käyttävät kumia jos samaan naiseen joku haluaa yhtyä housutpois ja hoitoa pankaa miehet kulianne ritvalle hän pitää siitä ja minä myöskin saan nautinon että vaimoni nauttii tilanteesta.Moikka

    • ponnaripoika

      tuu kirjottaa randomi aikusten chathuone

    Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      93
      2109
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      167
      1550
    3. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1319
    4. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      238
      1211
    5. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      73
      1170
    6. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      88
      1096
    7. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      151
      1041
    8. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      248
      991
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      51
      926
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      88
      891
    Aihe