maahanmuuttajaa,täällä Suomessa on sitä meillä on koneinsinöörejä yms jotka olisivat varmasti potentiaalisia lähtiöitä helpottamaan maan uhkaavaa työvoimapulaa.Meillä on Somaleita joille ei ole löytynyt vielä suuremmalle osalle työpaikkaa vaikka aikaa on kulunut parisenkymmentä vuotta . Eikun tänne rekrytoimaan kyllä täältä on joutilaista tuliaa.
Kanada aikoo ottaa kolmestaatuhatta
Työnperässä
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
meidän pitäisi ottaa lisää koneinsinöörejä somaliasta ja irakista
siellä on paljon koneita
Myös norsun luurannikolla on paljon koneita kuten gaoussou kone
http://www.kysy.fi/kysymys/kommenttina-kysymykseen-afrikkalaisesta-pikajuoksijasta-kyseessa-gaussou
Suomessa on huutava pula koneinsinööreistä. On kyseenalaista riittävätkö Somalian ja Irakin koraanikoulujen koneinsinöörilinjojen resurssit tuottamaan tarpeeksi koneinsinöörejä Suomen tarpeisiin.
Olisi meilläkin samanlainen onni kuin Kuupansaarelaisille kun Fidel Gastro antoi jenkeille rikolliset ja kaikenmaailiman hunsvonteille pääsyn ameriikkaan,kumpa meilläkin kävisi samanlainen tuuri että ainoatakaan Somalia ei täällä näkyisi sataanvuoteen.
Kaikki rajakit ja persut voitaisiin tosiaan ulkoistaa jonnekin muualle. Se olisi Suomelle onni.
Mutta minne nämä rajakit ja persut kelpaisivat? Siinäpä ongelma.
Suomalaiset ovat ensivaleihin mennessä saaneet noista hyysäreistä saaneet tarpeekseen ehdottaisin että alkakaa katsomaan se suunta jo valmiiksi mihin olisi paettava kansan raivolta ,vuodeenaikana on suvaitsevuus kadonnut tästä maasta
Jälleen yksi rajakki uhoaa netissä olevansa "kansa". Sitten Forssassa (kuten Helsingissäkin) rajakit saavat kokoon 10-15 mielenosoittajaa ... säälittävää.