Olen koko ikäni sairastellut erinäisiä allergioita, tai ehkä niitä lähinnä voisi kutsua yliherkkyyksiksi. Mutta tietyt E-aineet, pippurit, eläimistä jotkut, siiderit ym. aiheuttavat naaman kutiamista, silmien vuotamista ja aivastelua sun muuta klassista. Nyt sitten olen kohta jo kolme vuotta kärsinyt siitä, etten saa henkeä kunnolla. Haukon henkeäni kuin kala kuivalla maalla. Poskiontelot on leikattu puoli vuotta sitten, siellä oli hyvin paljon limakalvonturvostusta, otsa ja kitaonteloista lähtien. Tilanne on silti sama. Olenkin ruvennut miettimään, että voinko olla hirsitalolle allerginen? Onko täällä ainuttakaan kohtalotoveria? Alkaa huumori olla vähissä. Astmaa ei ole, kaikki mahdolliset tutkimukset on tehty. Voiko kukaan suositella Tampereelta aikuiselle hyvää allergialääkäriä?
Hirsitalo allergia???
4
1832
Vastaukset
- Kutinimemi
Ja kyseessä siis uusi -08 rakennettu talo. Ilmeisesti pellavaa välissä, mistä luin, että saattaa aiheuttaa.
- Eitietoa
Saatat olla näitä harvinaisia ihmisiä jotka eivät pysty nukkumaan missään sisätiloissa ilman oireita. Hirsitalot kun taitavat kotimaan rakennuskannassa olla niitä terveimpiä asumuksia allergisille.
- Anonyymi
Hei, minulle tulee hirsitalossa (mäntyhirsi) ja mäntypuusta allergia oireita ja poskionteloiden turvotusta sekä päänsärkyä.
- Anonyymi
Olen huomannut samaa. Vaikka näitten pitäisi olla alleegiattomia. En tiedä mikä. Tulin juuri hirsitaloon ja täällä menee poskiontelot tukkoon.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1003467
- 623127
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4342634- 802423
- 842406
- 962086
Toiselle puolikkaalleni
Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j412083Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan221700- 121686
Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil411667