Kerrotaan, itse en ole asiantuntija, että Britanniassa on vieläkin ainakin kesän -39 ulkoministeriön arkistot sekä laajoilta osin Churchillin henk.kohtainen arkisto julistettuina salaisiksi. Miksi vielä kun aikaa on kulunut jo lähes 80 v?
Tulee vaan mieleen sellainen, että jos nuo salatut paperit osoittaisivat entistäkin kiistattomammin miten ainoastaan Hitler ja Stalin olivat syylliset suursotaan ja Britannialla on puhtaat jauhot pussissaan niin kai nuo paprut olisi julikistettu jo vuosikymmenet sitten. Salailuun on ainoa mahdollinen syy se, että niistä paljastuisi Britannian kannalta jotain mitä se ei missään nimessä halua paljastuvan, ei ehkä koskaan. Siksipä luulenkin, että niitä ei nähdä julkisina koskaan vaan ne vain katoavat jonnekin eikä kukaan tiedä minne katosivat.
Britannian Salaiset kansiot !
10
69
Vastaukset
- Ahmed-arvailija
Tämä linkki kannattaa lukea, ihan vaan tiedon saamiseksi:
http://prokarelia.net/fi/?x=artikkeli&article_id=662&author=10 - valikoitu-totuus
Mikään sodassa puuhannut maa ei ole paljastanut kaikkia arkistojaan eikä koskaan tule paljastamaankaan, ei Suomi, ei Ruotsi, jne.. Saksan arkistot on koluttu, se mikä jäi sotatoimissa jäljelle, arkaluontoiset osat piilottaen. Missä on sanottu sekään, että kaikki edes pannaan paperille ja arkistoon. Normaaliahan on nytkin kokouksissa se, että aivan kaikkea ei kirjata.
Se totuus mikä kansoille noin järkyttävien tapausten jälkeen annetaan on voittajan huolella valikoima totuus ja muut siinä mukana omaa mainettaan huolella varjellen.Ruotsikin auttoi natseja sen kuin kerkesi. Ilman Ruotsin apua sota olisi loppunut paljon aiemmin.
- jijijijijijiji
Anni_Huttila kirjoitti:
Ruotsikin auttoi natseja sen kuin kerkesi. Ilman Ruotsin apua sota olisi loppunut paljon aiemmin.
Tuossakin asiassa olisi vielä yksi paskakasa pöyhimättä, miksi Liittoutuneet sen hyväksyivät mutisematta sekä sodan aikana että sen jälkeen.
- MeAgain
Luulisi Churchillin supersalaisen kansion paukahtavan halki näillä minuuteilla, jos mietitään kaikkia niitä salaisuuksia, joita siihen vuosien saatossa on lisätty. Siellä on kuulemma jo valmiiksi:
-Hitlerin salainen piilopirtti Etelämantereella
-Churchillin salaiset tekstiviestit Mussolin kanssa
Ja nyt on vielä kuollut superagenttikin pujauttanut paprunsa sekaan ;)- kukaniintekee
Kuka kumma tänne lainailee otteita mielisairaan päiväkirjasta?
- MeAgain
kukaniintekee kirjoitti:
Kuka kumma tänne lainailee otteita mielisairaan päiväkirjasta?
En tiedä. Superagentin ja hänen seuraajiensa kirjallisuus nousee pintaan aina silloin tällöin ;)
- jijijijijijiji
MeAgain kirjoitti:
En tiedä. Superagentin ja hänen seuraajiensa kirjallisuus nousee pintaan aina silloin tällöin ;)
Jaa, se olet siis sinä joka tänne päiväkirjaansa monistaa. Tosin sitä osasin jo vähän epäilläkin kun tekstin tason totesin. Varsinaiseen asiaan sinulla olikin taas yhtä vähän sanottavaa kuin aina ennenkin.
- MeAgain
"Jaa, se olet siis sinä joka tänne päiväkirjaansa monistaa."
En ole tällä hetkellä superagentti, en ole ollut ja en myönnä. En voi vahvistaa tai kieltää ;)
"Tosin sitä osasin jo vähän epäilläkin kun tekstin tason totesin."
Nimimerkkisi vaikuttaa tutulta. Aivan kuin olisit "kunnostautunut" jossain aiemmassa ketjussa?
"Varsinaiseen asiaan sinulla olikin taas yhtä vähän sanottavaa kuin aina ennenkin."
Mistä se asia alkaa? En ole nähnyt sitä vielä tässä ketjussa ;) MeAgain kirjoitti:
"Jaa, se olet siis sinä joka tänne päiväkirjaansa monistaa."
En ole tällä hetkellä superagentti, en ole ollut ja en myönnä. En voi vahvistaa tai kieltää ;)
"Tosin sitä osasin jo vähän epäilläkin kun tekstin tason totesin."
Nimimerkkisi vaikuttaa tutulta. Aivan kuin olisit "kunnostautunut" jossain aiemmassa ketjussa?
"Varsinaiseen asiaan sinulla olikin taas yhtä vähän sanottavaa kuin aina ennenkin."
Mistä se asia alkaa? En ole nähnyt sitä vielä tässä ketjussa ;)-----En ole tällä hetkellä superagentti, en ole ollut ja en myönnä.---
Tuo kyllä uskotaan. Kyse lieneekin päiväkirjansa monistajasta, ei superagentista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mieleni harhailee sinussa
Uskon että tykkäät minusta. On vain yksi elämä. Silti jään paikoilleni ja odotan että jokin muuttuu. Menin palasiksi, ei235953- 602067
- 271529
Joko Martinalla uusi aviomies hakusessa
Onko jo Raya sovellukseen laitettu uusi vetoomus vetämään... ja mistähän maasta mahtaa olla seuraava sulhasehdokas. Suom2411314Missä olitte kun oli teidän tähän saakka kaunein yhteinen hetki?
Me olimme rannalla erään kiven päällä❤️691168- 741155
Mitä teet nainen
Jos saat tietää että mies on elänyt yksinäistä ja rauhallista elämää sinua kaivaten, ei ole ollut muiden naisten kanssa,531127- 511092
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1451087Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle601045