vieraita kulttuureita kuinkane rikastuttavat maatamme ja helpottavat tulevaa työvoimapulaa.Itse en kuitenkaan ole nähnyt muuta kuin raiskauksia ja pahoinpitelyitä jotka kantasuomalaiset saavat osakseen.Olisko kenelläkään sanottavaa noin positiivisessä mielessä näist'ä ulkomaan elävistä.
Vielä parisenvuotta sitten meillä ihannoitiin
kyseliä111
6102
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ei ainakaan minulta pitää kysyä suvakkihuorilta
Seuraavat vaalit ovat maahanmuuttovaalit taitaa suvakkipuolueille tulla surupuseroon,Perussuomalaiset ovat ainoa maahamuttokrittinen puolue onneksi ainakin minä äänestän tätä puoluetta
Meillä oli kyllä tiedossa että työvoimapulaa ei tule
MITÄ OLEN IHMETELLYT
SUOMESSA on sepi ja muut kovia ekonomisteja (Sepi Honkapohja Suomen pankki) jotka eivät ole haloslaisten liekanarussa olevai sosdem-EU:n muodostajia kuten Paavo Li Ponen
MIKSI EMME NÄHNEET KOKO SIVUN ILMOITUKSIA EUROON LIITTYMISEN YHTEYDESSÄ
JOISSA ALLEKIRJOITTAJINA OLISIVAT OLLEET johtavat ekonomistit
ja teksti
"Suomen ei pidä liittyä missään nimessä eurovaluuttaan ellei Ruotsi liity ensin koska maat ovat jonkin verran samanlaisia ja täysin erilaisia kuin Saksa ja Kreikka jne."
"Ruotsin liittymisenkin jälkeen tulee tarkkaan harkita ja seurata ensin kuinka euro sujuu, koska maat jotka ovat kovin erilaisia
mutta joilla on yhteinen valuutta
vaativat yhteisbudjettia ja toistensa huolenpitoa johon voi upota koko euro"
MIKSI EMME NÄHNEET TÄLLAISTA KESKUSTELUA NS. PUOLUEETTOMIEN EKONOMISTIEN TAHOLTA MIKÄ ON KANSANTALOUSTIETEEN PROFESSORIN OSAAMISTASO
´
TÄTÄ EN OLE IHMETELLYT OLLENKAAN
Monet valistuneet tavikset ovat jo vuosia kirjoittaneet että
- PALKKATYÖ ON LOPPU TYÖVOIMAA EI TARVITA LISÄÄ HUIPPUHOMMIIN TARVITAAN MUTTA NE VAIKEA KOULUTTAA EIKÄ KUKAAN ULKOMAINEN TOSIOSAAJA TULE KOSKAAN SUOMEEN EI EDES ITALIAAN VAAN USA ENGLANTI ja vaivoin Ranska odottaa heitä haaveissaan ehkä Kanada
- työttömyys kasvaa hyvinvointivaltio sulaa teknologia ei tuo työpaikkoja
JA YMMÄRRÄN ETTÄ HERRAT EIVÄT KUUNTELE NÄITÄ TAVIKSIA OLLENKAAN JOTKA TAVIKSET OVAT SILTI OIKEASSA
http://www.kansanuutiset.fi/scripts/edoris/edoris.dll?app=server&com=sqlxml&tem=d_aihe.tpl&topicid=192707
Lainaan tähän Ari Ojalehdon kirjoitusta17.1.2013 jossa hän selväsanaisesti osoittaa bruttokansantuotteen nousun ja työllisyyden paranemisen funktion olevan nykyään epätosi.
Ojalehto Työ on loppunut:
Onkohan Vartiainen koskaan kuullut Okunin laista? Jo 1960-luvulla Arthur Okun osoitti, että kolmen prosentin kasvu BKT:ssa merkitsee työttömyyden alenemista vain yhdellä prosentilla, koska kehittynyt teknologia lisää tuottavuutta. Jo 1970-luvulla teollisuuden ja tuotannon kasvukäyrät erkanivat lopullisesti toisistaan.
Nykyistenkin työpaikkojen säilyminen on mahdotonta.Suomen BKT on 1990-luvun laman jälkeen kasvanut ylivoimaisesti parhaiten Euroopan maista eli kaksinkertaistunut, mutta kaikki tehdyt työtunnit ovat alhaisemmalla tasolla kuin 1990-luvun alussa. Vuonna 1990 tehtiin 43,9 miljardia työtuntia, vuonna 2011 vain 42,2 miljardia. Siis kasvu ei enää luo uutta työtä. Siksi Vartiainen käytti termiä ”työpaikat”, sillä työttömyystilastoja on saatu kikkailemalla keinotekoisesti alennettua muuttamalla työttömyyden määrittelyä.
Meillä on puhuttu työvoimapulsta niin kauankuin minä muistan,ja suvakkipuolueet ovat tästä muistuttaneet joka vaan joku niitä jaksoii kuunella .
Tietysti on. Elämä olisi paljon ankeampaa ilman kiinalaisia, nepalilaisia tai intialaisia ravintoloita, ilman pizza- ja kebab -paikkoja yms.
Sinä et ole nähnyt yhtään raiskausta. Tuskin pahoinpitelyitakään. Lukuunottamatta tietysti niitä mitä olet itse tehnyt.
Persuilla on. Hehän nostivat maahanmuuttoa vaatimattomat 850 prosenttia.