lennän budapestin kautta eli välilasku siellä. olen aamulla ferihegyn lentokentällä ja illalla pitää lähteä seuraavalle lennolle myös ferihegyn lentokentältä. onko budapestin keskusta lähellä ja kerkeekö käydä tutustumassa kaupunkiin?
päivä budapestissä
4
940
Vastaukset
- ...
Ei ole kovin lähellä, kenttä on kaupungin ulkopuolelta, mutta jos et tule ruuhka-aikaan, kaupunkiin pääsee kyllä nopeasti taksilla. Jos pysyttelee ydinkeskusta-alueen nähtävyyksissä, niin ainakin joitain nähtävyyksiä ehtii näkemään.
- Tiny
Taksimatka kestää alle puoli tuntia. Suosittelen ajamista Budan vanhaan kaupunkiin. Siellä ehtii muutamassa tunnissa kiertelemään kuninkaanlinnan, kalastajalinnakkeen ja Matias-kirkon ympäristöineen sekä pikkukujineen. Näet samalla matkalla Tonavan siltoineen. Jos ehdit, käy myös katsomassa Gellert-kukkulaa ja/tai kylpylää. Ostoskatuja on joka paikassa, älä tuhlaa aikaasi siellä. Kauppahallissa voisi kyllä käydä.
- lentäjä
kiitoksia molemmille tiedoista!
En tiedä yhtään maan hintatasosta.. Eli paljon taksimatka maksaa yhteen suuntaan? Eikö busseilla kannata mennä? Paljonko kaupungilla maksaa syöminen? voisi kokeilla paikallista ruokaa..?
Tosiaan on reilu 5 tuntia aikaa menomatkalla (torstai ilta) ja reilu 10 tuntia aikaa tulomatkalla (sunnuntai koko päivä) lentojen välillä. Taidan siis tutustua kaupunkiin ainakin tulomatkalla. - Gillian
lentäjä kirjoitti:
kiitoksia molemmille tiedoista!
En tiedä yhtään maan hintatasosta.. Eli paljon taksimatka maksaa yhteen suuntaan? Eikö busseilla kannata mennä? Paljonko kaupungilla maksaa syöminen? voisi kokeilla paikallista ruokaa..?
Tosiaan on reilu 5 tuntia aikaa menomatkalla (torstai ilta) ja reilu 10 tuntia aikaa tulomatkalla (sunnuntai koko päivä) lentojen välillä. Taidan siis tutustua kaupunkiin ainakin tulomatkalla.Muista hankkia itsellesi forintteja. En muista yhtään, mitä taksimatka maksoi (lähes 4 vuotta sitten). Katso tietoja info-sivuilta (budapest into). Vuosi sitten menimme bussilla, joka vie sinisen metrolinjan päähän. Siitä jatkoimme metrolla. Jos ostat esim. 10 lipun vihon, sillä pääset edestakaisin. Niissä lipuissa ei ole vaihto-oikeutta. Taksat kannattaa tarkistaa ko. info-sivuilta. Ne ovat halpoja.
Lentoasemalta lähtee myös pikkubusseja (mikähän se nimitys nyt olikaan), jotka kuljettavat porukkaa samaan hotelliin tms.
Sinun tilanteessasi valitsisin kuitenkin taksin. Olet nopeammin perillä ja olet siten ohittanut jo muutaman taskuvarkaan. Kuten kaikissa suurkaupungeissa, Budapestissa on niitä myös, ja ilmeisen innokkaita. Itseltäni ei ole koskaan edes yritetty viedä mitään, mutta en säilytä esim. taskussa tai käsilaukussa mitään arvokasta. Kaula- tai vyötäröpussi (ei vyölaukku!) vaatteiden alla on suositeltava. Sinulta menisi ehkä loppumatka pilalle, jos menettäisit rahasi jo Budapestin metroasemalla. Tuo sinisen linjan päättäri (en muista nimeä) on varsinainen maailmanlopun paikka. Siellä näyttää nurkissa asuvan asunnottomia.
Tottahan toki siellä on hyvää ruokaa. Hinta vaihtelee sen mukaan, oletko suosituimmalla turistiseudulla vai sivummalla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka1313109EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!
Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje402951- 1051341
Empaattisuus ja suoruus.
Tässä tullut noita pehmeitä asioita pohdittua, mutta toisaalta olen myös yksinkertainen mies. Pidän suoruudestakin. Mi1371071Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas1621047Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana
Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta3661037- 60977
Sijaiskasteet kuolleitten puolesta
Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j373959- 41777
Sä saat mut tuntemaan
Jotain sellaista mitä ei saisi tuntea mutta må en mahda tälle mitään. Mulla on ikävä niitä meidän katseita ja sitä tunne22763