Pyöräiljän nopea reakatio

PyörälläLiikkuva

Tänään tuli yllävän nopea tilanne toisen pyöräilijän kanssa sillä seurauksena, että tapahtui yhteentyömäys.
Nopeasta alitajuisesta reagoinnista tilanteeseen nopealla jarrutuksella pelkästään eturenkaat törmäsivät keskenään, eikä kumpikaan osapuoli kaatunut nurin.
Törmäys nopeus ei ollut suuri, koska mitään vaurioita ei syntynyt, eikä pyörän vanteeseen tullut vaurioita.
Yleensähän törmäyksissä pyörän vanne vaurioituu, eikä pyörällä pysty ajamaan.
Myöskään pyöräilijöille ei tullut mitään vammoja ja lisäksi pyöräilijät olivat varustautuneet asianmukaisesti pyöräilykypärällä.

Monikaan ei käytä pyöräilykypärää, mutta on järkevää käyttää pyöräilykypärää, koska monasti onnettomuudet tulevat aivan yllättäen.
Varsinkaan auton kanssa pyöräilijä törmätessään jää auttamatta toiseksi.

Kannattaa myös hankkia polkupyörään nastarengas, ainakin eturenkaaseen, joka lisää pyöräilijän turvallisuutta liukkaalla talvikelillä.

5

173

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • talvipyöräilijä

      Kyllä ne nastarenkaat kannattaa olla molemmissa päissä kuten on vaikka autoissakin.

      • taitoajoa

        Pyörän pystyssä pysyminen on pitkälti kiinni siitä, että eturengas pitää. Sen vuoksi sinne nastarengas, jos niitä ei jostain syystä laita kumpaankin. Takarenkaan on kuitenkin pakko seurata, kun eturengas menee sinne minne kuski tahtoo mennä.


      • ei_aina_seuraa

        Takarengas saattaa lipsahtaa sivuluisuun esim kääntyessä. Siinä olet oikeassa, että taitoajoa se silloin on, itselläni ei taidot riittäneet kun bemarikuskit oli suditelleet ja kiillottaneet risteysaluetta, en ehtinyt kissaa sanoa kun löysin itseni vaaka-asennosta.


      • näin_meillä
        taitoajoa kirjoitti:

        Pyörän pystyssä pysyminen on pitkälti kiinni siitä, että eturengas pitää. Sen vuoksi sinne nastarengas, jos niitä ei jostain syystä laita kumpaankin. Takarenkaan on kuitenkin pakko seurata, kun eturengas menee sinne minne kuski tahtoo mennä.

        Voi lähteä mutkassa lapasesta jos takarengas menettää otteensa alustaa. Itsellä on nastat sekä edessä että takana.


      • NastatRenkaissa

        Muutama vuosi sitten ajoin jalkajarrullisella polkupyörällä pyörätiellä ja edessä oli alamäki, jossa tuli auto samaan risteykseen, että joutui jarruttamaan.
        No siinä sitä mentiin sivuluisia alamäkeen takarengas luistaen sivuluisua, mutta tasapaino kuitenkin säilyi, eikä siinä kaaduttu, vaikka vauhdin pysähtyessä oltiin sivuttain risteyksessä, eikä autoonkaan törmätty.
        Tie oli luminen ja liukas, että helposti takarengas lähti luisuun, kun ei nastojakaan takarenkaassa ollut, vaikka eturenkaassa oli.

        Maastopyörään vaihdoin nastarenkaan eteen, vaikka maastopyörän rengas on karkeakuvioinen, niin ei se pidä liukkaalla jäällä yhtään.
        Lumella pitoa löytyy, mutta suomen sää on sitä mitä se on eli enimmäkseen on tiet liukkaita, harvemmin pakkaskelin tahkeutta lumisella tienpinnalla.
        Pakkasella luminen tienpinta on tahkea, jolloin kesärengaskin pitää, eikä tarvise olla edes kuviotu rengas.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      250
      17385
    2. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      180
      12358
    3. Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään

      "Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El
      Maailman menoa
      63
      6134
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      69
      4955
    5. MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!

      Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny
      Henkirikokset
      21
      4955
    6. Orpon hallitus paskoi kaikki hommat

      ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.
      Maailman menoa
      27
      4065
    7. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      84
      3635
    8. Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois

      Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja
      Maailman menoa
      23
      3612
    9. NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu

      narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun
      Maailman menoa
      41
      3141
    10. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      146
      3119
    Aihe