Vauva poikkitilassa rv 35, kysymyksiä kaikesta

0986532568075

Ensimmäinen raskauteni ja synnytykseni meni kaikin puolin nappiin. Odotamme nyt toista lastamme, tänään tuli 35 viikkoa täyteen. Tämäkin raskaus on muutoin sujunut hyvin, mutta vauva ei vieläkään ole innostunut kääntymään vaan viihtyy vatsassa tasan poikittain. Muutaman päivän päästä on ultra, jossa vauvan asentoa istukan sijaintia tarkistetaan (itselle kun jäi mieleen kummittelemaan kakkosultra, jossa istukka näytti aluksi olevan vähän kohdunsuun edessä).

Vähän kuitenkin jännittää kun auva ei ole vieläkään kääntynyt. Millaisia kokemuksia teillä on sikiön kääntämisestä? Itsellä ainakin istukka juuri tuossa alhaalla edessä niin, että mitenhän mahtaa onnistua. :o entä onko siitä vaaraa vauvalle?

Olen jo vähän yrittänyt valmistautua ajatukseen keisarileikkauksesta. Käsittääkseni perätilassakin oleva vauva voisi joskus syntyä alateitse, mutta tuskin poikkitilassa sentään. Luin jostain, että jos vaikean tarjonnan takia suunnitellaan sektio niin se ajoitetaan viikkoa ennen laskettua aikaa. Esikoinen syntyi kuitenkin jo kaksi viikkoa ennen laskettua. Muutama päivä ennen synnytystä irtosi limatulppa. Niin että voisikohan sektion tehdä vaikka heti limatulpan irrottua?

Hirveästi kysymyksiä oli äsken vielä mielessä... niin tuosta keisarileikkauksesta vielä, että kauanhan siitä toipuminen kestää ja millaista se on se toipuminen siis? Entä jos halutaankin vielä kolmas lapsi, miten keisarileikkaus vaikuttaa seuraavaan raskauteen?

Siinäpä kaikki mitä tulee nyt mieleen kysyä, kiitos vastauksista. :)

0

1439

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. 20v on otettu kiinni

        Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
        Savonlinna
        139
        9309
      2. Somali ei kätellyt Stubbia Linnan juhlissa

        Miksei somali osaa noudattaa hyviä käytöstapoja. https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/563a3dea-fa3f-41f3-b64f-406d2
        Maailman menoa
        673
        5344
      3. Kuka on menehtynyt?

        https://yle.fi/a/74-20198293 Kuulemani mukaan ryyppyporukka ollut hapualla ja kuolemanenkeli (F.G) eli mies jonka seuras
        Kankaanpää
        27
        3699
      4. Mitä meidän välillä

        Tapahtuu lopulta?
        Ikävä
        47
        2553
      5. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

        16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
        Maailman menoa
        14
        2126
      6. 70
        1904
      7. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
        Maailman menoa
        132
        1870
      8. Savonlinnan murhapolttaja romani

        Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
        Maailman menoa
        230
        1679
      9. Nainen, ota nyt rauhallisesti

        Älä ota kaiken maailman murheita päällesi. Sulla on tapana ottaa elämä liian vakavasti. Ei aina, mutta joskus menee vähä
        Ikävä
        139
        1434
      10. Ei me taideta

        Pystyä kokonaan olemaan erossa.
        Ikävä
        39
        1250
      Aihe