Miten tuo tasa-arvoinen avioliittolaki kun se muuttaa sosaaliturvalakeja? Jos esim. kaksi samaa sukupuolta olevaa opiskelijaa jakaa asunnon, siis toinen on alivuokralainen niin katsotaanko heidät automaattisesti avopariksi? Ei opiskelijoilla ole aina varaa asua yksin yksiössä, ne ovat kalliita. Eihän se niin voi mennä. Tulee valtiolle isot säästöt, jos kaikki saman katon alla asuvat tulkitaan ensi vuonna avopareiksi. Epäreilu laki. Kellään tietoa?
Ei voi olla oikein?
4
194
Vastaukset
- hööpykkä
No niin. Nyt oli Kelan sivuille tullut tiedote, jonka mukaan myös samaa sukupuolta olevat voidaan katsoa avopariksi maaliskuun alusta lähtien. Siis voidaan, mutta katsotaanko automaattisesti? Suomessa asuu paljonkin ihmisiä solussa, muitakin kuin opiskelijoita. Kelako määrittelee kaikki automaattisesti avoliitoiksi? Siis haloo, homojen oikeuksien takia muut kärsii ku ei ite saa enää määritellä onko avoliitossa vai ei. Eihän tää näin voi mennä, kuka tietää? Vastauksista kiitollinen
- yreueyue
Kysymyksestä ei selviä mitä sosiaaliturvaa tarkoittaa, mutta ei katsoa automaattisesti ketään samaa eikä edes eri suokupuolta olevaa.
kelan sivuilla sanotaan "Jos muutat ns. kimppakämppään, eli sinulla ei ole yhteistä taloutta asuinkumppaneidesi kanssa, Kela katsoo teidän kuuluvan samaan ruokakuntaan, jos teillä on yhteinen vuokrasopimus."
"Jos teillä on erilliset vuokrasopimukset, teidät lasketaan eri ruokakuntiin kuuluviksi, ja mahdollinen asumistuki maksetaan kullekin erikseen."
jä täällä
https://kysykelasta.kela.fi/viewtopic.php?f=37&t=4791
Ruokakuntaan kuuluminen on siis olellinen kriteeri asumistukea määrättäessä. Pitää olla erilliset vuokrasopimukset kullakin ja varmuuden vuoksi jokaisella oma hylly jääkaapissa.
Muut lait taitaa seurata perässä, tosin tuohon asumistukilain 4 §:ään on tulossa opiskelijoita koskeva muutos ilmeisesti heti ensi vuoden alusta.
Laki yleisestä asumistuesta 14.11.2014/938
4 § Ruokakunta
Samassa asunnossa pysyvästi asuvat henkilöt kuuluvat samaan ruokakuntaan. Eri ruokakuntaan kuuluvat henkilöt, jotka hallitsevat osaa asunnosta erillisen vuokrasopimuksen tai sitä vastaavan hallintasopimuksen perusteella tai heidät on hoitosopimuksella sairauden tai vamman perusteella sijoitettu ruokakunnan hoidettaviksi. Tässä laissa asumistuen saajalla tarkoitetaan kaikkia ruokakunnan jäseniä.
Samaan ruokakuntaan kuuluvat aina samassa asunnossa asuvat aviopuolisot tai avopuolisot, heidän alaikäiset lapsensa sekä keskenään suoraan etenevässä tai takenevassa polvessa olevat sukulaiset, jollei 4 momentista muuta johdu. Tässä momentissa tarkoitettuihin sukulaisiin rinnastetaan myös ottolapset ja lastensuojelulain (417/2007) 81 §:ssä tarkoitetut yksityisesti sijoitetut lapset.
Jos aviopuolisot asuvat välien rikkoutumisen vuoksi erillään eikä heillä ole yhteistä taloutta, heitä ei lueta samaan ruokakuntaan kuuluviksi.
Edellä 1 momentissa tarkoitettuun ruokakuntaan ei kuulu opiskelija, joka opintotukilain (65/1994) 14 §:n mukaan on oikeutettu asumislisään, paitsi jos asumislisä on myönnetty opiskelijan toisella paikkakunnalla olevaa asuntoa varten, eikä opiskelija, joka saa vieraan valtion opintotukea tai vastaavaa etuutta.
Ruokakuntaa edustaa asunnonhaltija tai hänen puolisonsa, yhteisöruokakunnan valtuuttama henkilö taikka se, jonka nimissä erillinen vuokrasopimus tai sitä vastaava hallintasopimus on. - frfdgffcd
Uskotko ihan todella tuohon. Aivan varmasti todistus taakka on yhdessä asuvilla .
Oikein maan tapa tuo tuonkaltaisissa asioissa. Tasa arvoinen kohtelu kun ei koske ainoastaa sukupulineutraaleja avioliittoja. Jos ilmoitus riittää että ei ole avo puolisoita kun kakasi naista tai miestä asuu yhdessä ,on se riitettävä myös naisen ja miehen välilä,että näin toimitaan.Ilmoitus riittää.En usko alkuunkaan tuohon ,että sellainen riittäisi. Ihme on jos niin tapahtuu. Tällöin myös mies ja nainen joila on lapsia voi asua yhdessä jos tuo sallitaan,sillä tuo toisi muutoksen puoliso määritelmiin ja vaatisi suhteen laillistamisen. Kaveritkin voi tehdä lapsia ,olemattta avioliitossa tai yhteisessä taloudessa. Ei sitä tarvitse ostaa koko lehmää maitoa juodakseen. Asiassa on selkeä broblematiika. - soppaonvalmis
Ja voin sanoa ruokakunta määritelmästä jo valmiiksi sen,että täsääs maassa on asumistuen suhteen hylätty asumistuki kyseiseen ruokakunta käsitteeseen vedoten jopa 50 vuotiaan perheeltä heidän asuessa samaisessa kiinteistössä kuin isovanhemmat ,vaikkakin erilisessä taloudessa,erikeroksessa ja erillisesti lukittavissa tiloissa.Kyse on aivan viimeaikaisesta päätöksestä, joten repii siitä sitten Kelan linjauksia .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Koko familia taas lehdissä jauhamassa vanhoja asioitaan
Nyt menee familialla lujaa. Martina ja äiti MeNaisissa (taas) ja Esko IS:ssa. Kuinkakohan monta kymmentä kertaa nuo sam3791713- 841704
Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten3871690- 931576
Taas syytöntä ja rehellisintä rangaistiin
Ja vielä 13 000 euroa kaupungin oikeudenkäyntikuluja maksuun. Lisää tällaisia päätöksiä.😀501307Aika pieni se on
Joku sanoo että matala on suihku. Säätöä tarviaa nyt ruisku, että se ruiskuaa korkeudelle valopylvään Näin saamme näht491245Heh, Irvi-Riikka vie duunareilta nyt arkipyhätkin
Voihan saksilla näköjään leikellä kalenteriakin. Irvi-Riikalla ne osuivat arkipyhiin. Että sellainen duunaripuolue 😆2851149Kiitos siitä
Kiitos siitä hahmosta jonka loit, ja jonka sain tuntea, ja kutsua ystäväksi. Se oli hyvä tyyppi ja siihen oli helppo rak43965vinkki miehille
Jos on ollut erimielisyyksiä ja sun käytös on satuttanut naisya, et voi palata takaisin kevyesti niin kuin mitään ei oli164962Sinun ja kaipaamasi törmääminen
Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?86949