Ei voi olla oikein?

hööpykkä

Miten tuo tasa-arvoinen avioliittolaki kun se muuttaa sosaaliturvalakeja? Jos esim. kaksi samaa sukupuolta olevaa opiskelijaa jakaa asunnon, siis toinen on alivuokralainen niin katsotaanko heidät automaattisesti avopariksi? Ei opiskelijoilla ole aina varaa asua yksin yksiössä, ne ovat kalliita. Eihän se niin voi mennä. Tulee valtiolle isot säästöt, jos kaikki saman katon alla asuvat tulkitaan ensi vuonna avopareiksi. Epäreilu laki. Kellään tietoa?

4

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hööpykkä

      No niin. Nyt oli Kelan sivuille tullut tiedote, jonka mukaan myös samaa sukupuolta olevat voidaan katsoa avopariksi maaliskuun alusta lähtien. Siis voidaan, mutta katsotaanko automaattisesti? Suomessa asuu paljonkin ihmisiä solussa, muitakin kuin opiskelijoita. Kelako määrittelee kaikki automaattisesti avoliitoiksi? Siis haloo, homojen oikeuksien takia muut kärsii ku ei ite saa enää määritellä onko avoliitossa vai ei. Eihän tää näin voi mennä, kuka tietää? Vastauksista kiitollinen

      • yreueyue

        Kysymyksestä ei selviä mitä sosiaaliturvaa tarkoittaa, mutta ei katsoa automaattisesti ketään samaa eikä edes eri suokupuolta olevaa.

        kelan sivuilla sanotaan "Jos muutat ns. kimppakämppään, eli sinulla ei ole yhteistä taloutta asuinkumppaneidesi kanssa, Kela katsoo teidän kuuluvan samaan ruokakuntaan, jos teillä on yhteinen vuokrasopimus."
        "Jos teillä on erilliset vuokrasopimukset, teidät lasketaan eri ruokakuntiin kuuluviksi, ja mahdollinen asumistuki maksetaan kullekin erikseen."

        jä täällä
        https://kysykelasta.kela.fi/viewtopic.php?f=37&t=4791

        Ruokakuntaan kuuluminen on siis olellinen kriteeri asumistukea määrättäessä. Pitää olla erilliset vuokrasopimukset kullakin ja varmuuden vuoksi jokaisella oma hylly jääkaapissa.
        Muut lait taitaa seurata perässä, tosin tuohon asumistukilain 4 §:ään on tulossa opiskelijoita koskeva muutos ilmeisesti heti ensi vuoden alusta.

        Laki yleisestä asumistuesta 14.11.2014/938
        4 § Ruokakunta

        Samassa asunnossa pysyvästi asuvat henkilöt kuuluvat samaan ruokakuntaan. Eri ruokakuntaan kuuluvat henkilöt, jotka hallitsevat osaa asunnosta erillisen vuokrasopimuksen tai sitä vastaavan hallintasopimuksen perusteella tai heidät on hoitosopimuksella sairauden tai vamman perusteella sijoitettu ruokakunnan hoidettaviksi. Tässä laissa asumistuen saajalla tarkoitetaan kaikkia ruokakunnan jäseniä.

        Samaan ruokakuntaan kuuluvat aina samassa asunnossa asuvat aviopuolisot tai avopuolisot, heidän alaikäiset lapsensa sekä keskenään suoraan etenevässä tai takenevassa polvessa olevat sukulaiset, jollei 4 momentista muuta johdu. Tässä momentissa tarkoitettuihin sukulaisiin rinnastetaan myös ottolapset ja lastensuojelulain (417/2007) 81 §:ssä tarkoitetut yksityisesti sijoitetut lapset.

        Jos aviopuolisot asuvat välien rikkoutumisen vuoksi erillään eikä heillä ole yhteistä taloutta, heitä ei lueta samaan ruokakuntaan kuuluviksi.

        Edellä 1 momentissa tarkoitettuun ruokakuntaan ei kuulu opiskelija, joka opintotukilain (65/1994) 14 §:n mukaan on oikeutettu asumislisään, paitsi jos asumislisä on myönnetty opiskelijan toisella paikkakunnalla olevaa asuntoa varten, eikä opiskelija, joka saa vieraan valtion opintotukea tai vastaavaa etuutta.

        Ruokakuntaa edustaa asunnonhaltija tai hänen puolisonsa, yhteisöruokakunnan valtuuttama henkilö taikka se, jonka nimissä erillinen vuokrasopimus tai sitä vastaava hallintasopimus on.


      • frfdgffcd

        Uskotko ihan todella tuohon. Aivan varmasti todistus taakka on yhdessä asuvilla .
        Oikein maan tapa tuo tuonkaltaisissa asioissa. Tasa arvoinen kohtelu kun ei koske ainoastaa sukupulineutraaleja avioliittoja. Jos ilmoitus riittää että ei ole avo puolisoita kun kakasi naista tai miestä asuu yhdessä ,on se riitettävä myös naisen ja miehen välilä,että näin toimitaan.Ilmoitus riittää.En usko alkuunkaan tuohon ,että sellainen riittäisi. Ihme on jos niin tapahtuu. Tällöin myös mies ja nainen joila on lapsia voi asua yhdessä jos tuo sallitaan,sillä tuo toisi muutoksen puoliso määritelmiin ja vaatisi suhteen laillistamisen. Kaveritkin voi tehdä lapsia ,olemattta avioliitossa tai yhteisessä taloudessa. Ei sitä tarvitse ostaa koko lehmää maitoa juodakseen. Asiassa on selkeä broblematiika.


      • soppaonvalmis

        Ja voin sanoa ruokakunta määritelmästä jo valmiiksi sen,että täsääs maassa on asumistuen suhteen hylätty asumistuki kyseiseen ruokakunta käsitteeseen vedoten jopa 50 vuotiaan perheeltä heidän asuessa samaisessa kiinteistössä kuin isovanhemmat ,vaikkakin erilisessä taloudessa,erikeroksessa ja erillisesti lukittavissa tiloissa.Kyse on aivan viimeaikaisesta päätöksestä, joten repii siitä sitten Kelan linjauksia .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      150
      2019
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      320
      1214
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      83
      1019
    4. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      898
    5. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      839
    6. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      52
      819
    7. 71
      764
    8. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      18
      756
    9. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      44
      711
    10. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      56
      709
    Aihe