Kerrostaloja keskustaan

Hyvääiltaaa

JES! Vanhuksia lapsiperheiden sijaan. Nyt vanhukset kiittää. Vihdoinkin ollaan menossa oikeaan suuntaan kun suositaan vanhuksia.

8

150

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jälkeläinen

      Kivaa kun on mahdollisuus muuttaa muualta lähelle jälkeläisiään.

    • pettynytpäättäjiin

      Minä teen taas toiste päin sillä tulen muuttamaan Lempäälästä pois.Koska rahaa laitetaan turhiin parkkitaloihin ja Lempäälä taloihin.Keskustan ilme tulee muuttumaan liikaa kaupunkimaiseksi.Pilataan hyvä asuin paikka suuruuden hulluilla rakennuksilla.
      Täällä on ollut mukava asua kun ei ole ollut niin kaupunkimainen.Mutta muutan pois sillä muuallakin on hienoissa maalaismaisemissa hyvää palvelua.

    • kolikontoinenpuoli

      Yhdyn edelliseen, ja olen täysin samaa mieltä. Hyvä kun vanhuksille tulee riittävästi mahdollisuuksia asua Lempäälässä. Koliko toinen puoli on että mikäli muualta muuttaa huomattava määrä ehtoopuolella olevia vanhuksia, niin se tietää pikapuoliin lisää menoja kunnille ( terveyspalveluita, kotiapua, laitospaikkoja jne.)

    • TulotJaMenot

      Vanheneva väestö suhteessa syntyvyyteen on ongelma lähitulevaisuudessa. Jotta pystyisimme myöhemmin selvitymään menoista ja veloista niin pitäisi työikäisiä olla riittävästi. 20 -30 vuotta eteenpäin niin nyt viisivuotias lapsi on jo silloin 25 -35 vuotias. Olisi siten asuntopolitiikan suunnittelussa syytä huomioida edellä kuvatut seikat ja pyrkiä kaavoittamaan lapsiperheille soveltuvia omakotitalotontteja joissa on heille hyvin toimivat mahdollisuudet.
      Vanha sananlasku sanoo viisaasti, että lapsi tuo leivän tullessaan, ja se pitää entistäkin aikaa paremmin paikkansa koko maan ja kuntien talouden kannalta.

    • asukkaat

      Nykyaikana arvostetaan vanhaa ja olisi sääli jos kaunis maalaismiljöö muuttuisi ja karkottaisi asukkaita.

    • EiHyvä

      Mummojen eikä Pappojen kauppaostokset ovat niin vähäiset ettei ne riitä pitämään pystyssä kauppoja.

    • etupiiri

      YHTEISILLÄ VEROVAROILLAKO rakennettaisiin muutamien autoilevien kerrostalojen asukkaiden takia parkkilaitos johon tietenkin tulossa ilmainen paikoitus kunnan virkamiehille. Veroa maksavat muulla asuvat satunnaiset käyttäjät maksaisi vielä verojen jälkeenkin maksua parkista, siitä joka hankaloittaa heidän asiointejaan keskusta alueella.

    • vanhaviisaus

      Kunnan talouden ja menestymisen kannalta olisi viisainta tukevaisuutta ajatellen suosia lapsiperheitä. Ei hyvin munivia kanoja ja hyvin lypseviä lehmiä kannata pitää huonosti, että niistä riittäisi kaikille jaettavaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      46
      7645
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      33
      4223
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3715
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3200
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2876
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      65
      2581
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      56
      2427
    8. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      51
      2388
    9. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      40
      2339
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2286
    Aihe