Sähköauton lataus

Naapurin juppi lataa sähköautoaan lämmitystolpasta, ihmettelin jo kesällä miksi sillä roikkuu aina piuha tolpassa helteelläkin. Noh selvishän sekin kun tutkin asiaa tarkemmin. Ei ole reilua että 5e kk maksavalla tolppapaikalla ladataan autoa ja ajellaan muiden laskuun! Mitä voisin tehdä?? Isännöitsijä vain nauraa.
326790
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 32

Vanhimmat

Kyllä sille hintaa tulee. Sähköauton lataus maksaa 2 euroa/100 ajettua kilometriä. Ehdota taloyhtiön kokouksessa sähköauton lataajille asennettavaksi kulutusmittaria ja laskutus sen mukaan.

Äänestä

Eihän se ole edes laillista ladata taloyhtiön tolpasta

Äänestä
  • Millä perusteella muka ei olisi laillista ladata sähköautoa maksamallaan autopaikalla? Suomen laki sitä ei ainakaan kiellä, ja järjetöntä olisikin kieltää.

    Äänestä

rupea sinäkin kateellinen jupiksi ja lataa autoasi tolpasta, saahan isännöitsijä enemmän naurettavaa

Äänestä

Tämähän se on oikea paikka avautua kyseisestä asiasta, itse olisin kyllä hoitanut asiaa aivan toisella tavoin, oletko edes ottanut esille lataus-asiaa auton omistajan kanssa, vai eikö sinusta ole siihen, nimettömänä haluat pysyä ja valittaa.
Taloyhtiön kokouksessahan olisi oiva paikka puhua, mutta suurin osa ihmisistä on silloin tuppisuuna kun tilaisuus olisi, jälkeenpäin kyllä valitetaan.

Äänestä

Näitä riittää jotka aina syövät sen ilmaisen aterian

Äänestä

Siis ihan oikeastiko joku on keksinyt sähköauton, jonka voi ladata normaalista sähköpistorasiasta! onnea hänelle, taitaapi olla vielä julkaisematon keksintö, ja vieläpä Kotkalainen keksintö.

Äänestä

Mikä ettei homma toimii hyvin ja koko taloyhtiö maksaa

Äänestä

Lämmitetäänhän siinä tolpassa pari tuntia vähintään autoa. Sekö muka ilmaista?

Äänestä

Ei oo kyllä reilua! Sillä mulkulla pyörii vielä tehokas lämmitinkin samalla.. Tuo siis saa mielestänne ajaella tuolla 5e kk maksulla niin paljon kuin haluaa???? Itsellä menee 20e päivässä bensaan.. ittu! Paljonkohan tommonen tolpasta ladattava auto maksaa....? autokaupoille..

Äänestä

ei ole mun monkeyssä lataus pistoketta vielä

Äänestä
  • Niin sä joudut vielä juomaan pärinää ja työntelemään sen perille. HEHEEHEHE

    Äänestä

Yhtä hyvin voisi väittää, että ei ole reilua lämmittää autoaan 5 euroa maksavalla autopaikalla toisten laskuun. Todellisuudessahan se auton lataaja kyllä itse maksaa laskunsa. (Meillä muuten autopaikka maksaa 10 e/kk).

Ja kysymykseesi, mitä tehdä: hanki elämä. Sen sijaan että mietit, miten voisit tehdä kiusaa naapurillesi.

Ei todellakaan ole mitään perustetta kieltää auton lataamista, jos sisätilalämmittimen käyttö on sallittua. Mitä se kenellekään kuuluu, mihin se sähkö käytetään?

Sähköauto (tai pistokehybridi) ottaa tolpasta sähköä korkeintaan saman verran kuin lämmitin. Esim. 0.5 kW lohkolämmitin 1.8 kW sisätilalämmitin kuluttavat yhteensä 2,3 kW, joka myös käytännössä on suurin teho jonka sähköauto voi tolpasta ottaa (yleensä ottaa vähemmän).

Lämmitystolpassa on sähköä korkeintaan 2 tuntia kerrallaan, ja usein vain tiettyinä aikoina vuorokaudesta. Jos lämmittimen johto on kytkettynä koko ajan, vie lämmitin sähköä koko sen ajan jonka pistokkeessa on virtaa (ja lämpö menee harakoille). Sähköauto (tai hybridi) sen sijaan ottaa virtaa vain siihen asti, kunnes akku on täynnä. Ja se sähköauton lämmitin toimii sillä samalla virralla. Mutta sähköauton/hybridin käyttäjä yleensä kytkee lämmittimen päälle vain lyhyeksi aikaa ennen lähtöä (esim. ajastimella tai kaukosäätimellä), ja tarvittaessa virta otetaan akusta.

Itse käytän autoa vain viikonloppuisin. Parissa tunnissa ehtii ladata n. 2 kWh eli 20 sentin edestä. Jos lataisin joka viikonloppu, kuluisi sähköä vuodessa 10 euron edestä. Autopaikasta maksan 120 euroa vuodessa.

Äänestä
  • Miten saat 20 sentilla 2 Kwh. Sähkön kokonaishinta pyörii 20-21 senttä /Kwh. Katsopa oma sähkölaskusi ja jaa se käytetyillä kilowateilla niin pääset tuohon summaan. Jokainen meistä maksaa tavaal tai toisella tuota kokonaishinta otti sitten virtaa omasta tai taloyhtiön töpselista.

    Äänestä

SIllä mulkulla on kello poistettu tai ohitettu, hurina kuuluu koko yön! välillä jättää auton tolpalla klo 20.00 ja hurisee siinä 07.00 asti kunnes lähtee paskaan työpaikkaansa. Täys sähkönen se mun mielestä on , joku tesla. Ja sisätilan lämppäri siellä hurisee siis myös, kokoaika lasit sulana ja lumet sulaa maahan auton päältä. Paljonko tuollaisen yhteiskulutus on? Jos on 2000w sisälämppäri, onko noissa sähkövehkeissä lohkoa? luulisi lataustehonkin olevan useita kilowatteja

Äänestä

Kannattaa ehdottaa isännöitsijälle energia mittarillista latauspistettä, jonka asukas maksaa. Samalla voi naapuritkin käydä katsomassa paljonko se naapuri käyttää sähköä :-) Ei silloin, lataile ilmaiseksi. Esimerkiksi tämmönen vois ajaa asiansa https://arctic-ev.omaverkkokauppa.fi/35345W.
Itse piti hankkia taloyhtiöön latauspiste ja nyt saan ladata milloin haluan.

Äänestä

kuka pelle asuu taloyhtiössä jos ajelee sähköautolla....ostas raukka omakotitalon , omalla tontilla ja omalla sähköllä ettei tarvii naapurin laskulla maksaa , ja näille joilla ei ole sähköautoa , pyydä kaverin matkailuauto omalle paikalle talveksi , lämmitellään hyttiä samalla sähköllä tai sellanen saunaperäkärry ja vastukset punasena 2 tuntia kerrallaan 24/7......ja kaikki kaverit sähkökrillillä makkaroita tiristämään.....tai vie pakuun pesukone , pese pyykit siellä ja tietysti kuivaa puhaltimella......sähkö on ilmasta sano teslamies...........ainakin minun yksityismaillani sähkörosvot saavat saman kunnian kuin tavaravarkaat,.
kiinteistö on kuningas , as oy on renkien majatalo.

Äänestä
  • Ei vasemmistolaisessa Kotkassa saa ostettua taloa omalla tontilla. Kaikki maat omistaa kaupunki.

    Äänestä

No voi elämänkevät tätä perikotkalaista kateutta ja kaunaa.....

Äänestä

Kyllä saa sen "munakellon "ohitettua vaikka teipillä ni raksuttaa koko yön, menny nää sähkö auto spedet ihan taaveiksi , hienot korkokenkä akat raahaa paskasta kaapelia , toisessa kädessä puhelin korvassa pitkin marketin parkkista , saa ladattua 0.1 euromn sähköt. Vau
Toinen spede ogelin k raudassa on tehnyt oman latauspistokkeen porschelleen jota latailee siinä häkin vieressä , kun noi kauppiaan tulot ei riitä löpöön, pistokepaikassa lukee varattu joten ei ole julkinen asiakaspiste.........onkohan verottaja leimannut pisteen...
Mutta siivoojan wc paperirulla on selvä varkaus. Joka löytyy käsilaukusta

Äänestä

Onkohan ogelin k raudan sähkö aurinko vai puhdasta tunturipurojen eko sähköä , jos taas tulee suoraan noista kihihiilivoimaloista on tämä fantastinen tapa puhdistaa omatunto.

Äänestä

Tein itse hiasen vanhasta koneesta keneraattorin tekemään sähköä. Ei tarvi maksaa enää sähköyhtiölle mitään. Vielä kun poraan kaivon niin voi tuon vedenki katkasta.

Äänestä

Voi nyt vittu näitä :Dddddd Kotka, kateellisten aatelistoa

Äänestä

Hyvä Kotka!
Aikanaan mietittiin, että mikä hitto tän kaiken änkyröinnin ja umpimielisyyden oikein aiheuttaa.
Tultiin siihen johtopäätökseen, että Kotkassa on vaan liikaa duunareita.
Ei muuta kun ajelette niillä autoillanne Outlet-keskukseen, itsehän sen olette edustajienne välityksellä rakennuttaneet. Ai niin. Eihän se olekaan vielä valmis...
Morjens!

Äänestä

Minä lataan joka päivä oman autopaikan tolpasta. Tulkaa sanomaan päin naamaa jos asiaa

Äänestä

100kw akkuun menee 150kw sähköä 20senttiä kilovatti , laskekaa paljonko maksaa. Latauksessa tulee hirmu hävikki , akut eivät ota vastaan kaikkea sinne tuputettavaa sähköä. Maalla makasamme 40senttiä kw/h kun pieni kulutus. Minulla on jopa sellainen kiinteistö jossa ei kulu ainoataan wattia, ja silti sähkölasku on 87,60€ 3kk.
Kyllä se vaan on niin että katsottava on kuka lataa ja missä. Kun lataat toisen säköllä voitat molemmissa päissä, oma lasku ei kartu ja ja silti voit käyttää toisen maksamaa sähköä. Sähköauton laturi ottaa omakotitalosta 16A ja se tietää vähintään 2,2kw kulutusta tunnissa. Kuukaudessa ehtii ladata 30 vuorokautta , kun vaihtaa autoa välillä.
Talossa kun on kolme autoa niin tolppa on punasena kaiken aikaa.
Kannattaa laittaa agregaatti takalaatikkoo joka lykkää sähköt akkuun , pakoputki tulemaan takaa ulos pellistä , varma systeemi,
koskaan ei jää tielle. Venäläinen pöljy maksaa 0,40 € /l , ja on hyvää kamaa. Näin voi ajella halvalla sähköllä. Vielä parempi olisi petrooli moottori kun kerosiina saa täältäkin 60senttiin. Vielä kun laitattaa tehon rajoittimen 20kw niin ajomatka moninkertaistuu.Kiihtyvyyttä rajoittamalla saa tuplattua ajomatkan . 0-100 40sek ja huippu voisi olla 100km/h . Sähköauto löisi itsensä lävitse alta aikayksikön , kuka hullu tuommoisia raketteja tarvitsee kiihtyvyys on kuin naton ohjuksissa. On se tietysti hienoa kun saa joka viikko käydä ostamassa uudet renkaat alle kun joka kiidytyksessä jää kilon verran kumia tielle.Noita mustia jälkiä näkee tämän tästä.

Äänestä

On se sähkö vaan semmonen epeli että harva sen päälle ymmärtää.

Äänestä

Voiko sähköautoa ladata ajaessa,?, eli peräkärriin agrigaattori,,piuha siitä autoon🤣

Äänestä

Liittyykö agrigaattori jotenkin maataloushommiin? Vähän niinkuin hankmokin.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


moikkasahkohmomo kirjoitti:

Naapurin juppi lataa sähköautoaan lämmitystolpasta, ihmettelin jo kesällä miksi sillä roikkuu aina piuha tolpassa helteelläkin. Noh selvishän sekin kun tutkin asiaa tarkemmin. Ei ole reilua että 5e kk maksavalla tolppapaikalla ladataan autoa ja ajellaan muiden laskuun! Mitä voisin tehdä?? Isännöitsijä vain nauraa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu