Naapurin juppi lataa sähköautoaan lämmitystolpasta, ihmettelin jo kesällä miksi sillä roikkuu aina piuha tolpassa helteelläkin. Noh selvishän sekin kun tutkin asiaa tarkemmin. Ei ole reilua että 5e kk maksavalla tolppapaikalla ladataan autoa ja ajellaan muiden laskuun! Mitä voisin tehdä?? Isännöitsijä vain nauraa.
Sähköauton lataus
32
6312
Vastaukset
- KilometritMuidenLaskuun
Kyllä sille hintaa tulee. Sähköauton lataus maksaa 2 euroa/100 ajettua kilometriä. Ehdota taloyhtiön kokouksessa sähköauton lataajille asennettavaksi kulutusmittaria ja laskutus sen mukaan.
- Bensakunniaan
Eihän se ole edes laillista ladata taloyhtiön tolpasta
Millä perusteella muka ei olisi laillista ladata sähköautoa maksamallaan autopaikalla? Suomen laki sitä ei ainakaan kiellä, ja järjetöntä olisikin kieltää.
- jnuppi
rupea sinäkin kateellinen jupiksi ja lataa autoasi tolpasta, saahan isännöitsijä enemmän naurettavaa
- pensatiiselsähkötolppa
Tämähän se on oikea paikka avautua kyseisestä asiasta, itse olisin kyllä hoitanut asiaa aivan toisella tavoin, oletko edes ottanut esille lataus-asiaa auton omistajan kanssa, vai eikö sinusta ole siihen, nimettömänä haluat pysyä ja valittaa.
Taloyhtiön kokouksessahan olisi oiva paikka puhua, mutta suurin osa ihmisistä on silloin tuppisuuna kun tilaisuus olisi, jälkeenpäin kyllä valitetaan. - atsokrev
Näitä riittää jotka aina syövät sen ilmaisen aterian
- töpsel
Siis ihan oikeastiko joku on keksinyt sähköauton, jonka voi ladata normaalista sähköpistorasiasta! onnea hänelle, taitaapi olla vielä julkaisematon keksintö, ja vieläpä Kotkalainen keksintö.
- Heheheehuha
Terrrrrvetuloa tulevaisuuteen sinä jälkeenjäänyt ihminen.
http://www.tuulilasi.fi/blogit/sahkolinjaaho/sahkoauton-lataaminen-lammitystolpasta
- halvatkilometrit
Mikä ettei homma toimii hyvin ja koko taloyhtiö maksaa
- Valivalivaan
Lämmitetäänhän siinä tolpassa pari tuntia vähintään autoa. Sekö muka ilmaista?
- 3moiiii3333
Ei oo kyllä reilua! Sillä mulkulla pyörii vielä tehokas lämmitinkin samalla.. Tuo siis saa mielestänne ajaella tuolla 5e kk maksulla niin paljon kuin haluaa???? Itsellä menee 20e päivässä bensaan.. ittu! Paljonkohan tommonen tolpasta ladattava auto maksaa....? autokaupoille..
- moikkasahkohmomo
ei ole mun monkeyssä lataus pistoketta vielä
- Hehhehee
Niin sä joudut vielä juomaan pärinää ja työntelemään sen perille. HEHEEHEHE
Yhtä hyvin voisi väittää, että ei ole reilua lämmittää autoaan 5 euroa maksavalla autopaikalla toisten laskuun. Todellisuudessahan se auton lataaja kyllä itse maksaa laskunsa. (Meillä muuten autopaikka maksaa 10 e/kk).
Ja kysymykseesi, mitä tehdä: hanki elämä. Sen sijaan että mietit, miten voisit tehdä kiusaa naapurillesi.
Ei todellakaan ole mitään perustetta kieltää auton lataamista, jos sisätilalämmittimen käyttö on sallittua. Mitä se kenellekään kuuluu, mihin se sähkö käytetään?
Sähköauto (tai pistokehybridi) ottaa tolpasta sähköä korkeintaan saman verran kuin lämmitin. Esim. 0.5 kW lohkolämmitin 1.8 kW sisätilalämmitin kuluttavat yhteensä 2,3 kW, joka myös käytännössä on suurin teho jonka sähköauto voi tolpasta ottaa (yleensä ottaa vähemmän).
Lämmitystolpassa on sähköä korkeintaan 2 tuntia kerrallaan, ja usein vain tiettyinä aikoina vuorokaudesta. Jos lämmittimen johto on kytkettynä koko ajan, vie lämmitin sähköä koko sen ajan jonka pistokkeessa on virtaa (ja lämpö menee harakoille). Sähköauto (tai hybridi) sen sijaan ottaa virtaa vain siihen asti, kunnes akku on täynnä. Ja se sähköauton lämmitin toimii sillä samalla virralla. Mutta sähköauton/hybridin käyttäjä yleensä kytkee lämmittimen päälle vain lyhyeksi aikaa ennen lähtöä (esim. ajastimella tai kaukosäätimellä), ja tarvittaessa virta otetaan akusta.
Itse käytän autoa vain viikonloppuisin. Parissa tunnissa ehtii ladata n. 2 kWh eli 20 sentin edestä. Jos lataisin joka viikonloppu, kuluisi sähköä vuodessa 10 euron edestä. Autopaikasta maksan 120 euroa vuodessa.- Anonyymi
Miten saat 20 sentilla 2 Kwh. Sähkön kokonaishinta pyörii 20-21 senttä /Kwh. Katsopa oma sähkölaskusi ja jaa se käytetyillä kilowateilla niin pääset tuohon summaan. Jokainen meistä maksaa tavaal tai toisella tuota kokonaishinta otti sitten virtaa omasta tai taloyhtiön töpselista.
- 39393939
SIllä mulkulla on kello poistettu tai ohitettu, hurina kuuluu koko yön! välillä jättää auton tolpalla klo 20.00 ja hurisee siinä 07.00 asti kunnes lähtee paskaan työpaikkaansa. Täys sähkönen se mun mielestä on , joku tesla. Ja sisätilan lämppäri siellä hurisee siis myös, kokoaika lasit sulana ja lumet sulaa maahan auton päältä. Paljonko tuollaisen yhteiskulutus on? Jos on 2000w sisälämppäri, onko noissa sähkövehkeissä lohkoa? luulisi lataustehonkin olevan useita kilowatteja
- Kulutusmittari
Kannattaa ehdottaa isännöitsijälle energia mittarillista latauspistettä, jonka asukas maksaa. Samalla voi naapuritkin käydä katsomassa paljonko se naapuri käyttää sähköä :-) Ei silloin, lataile ilmaiseksi. Esimerkiksi tämmönen vois ajaa asiansa https://arctic-ev.omaverkkokauppa.fi/35345W.
Itse piti hankkia taloyhtiöön latauspiste ja nyt saan ladata milloin haluan. - renkipösilöt
kuka pelle asuu taloyhtiössä jos ajelee sähköautolla....ostas raukka omakotitalon , omalla tontilla ja omalla sähköllä ettei tarvii naapurin laskulla maksaa , ja näille joilla ei ole sähköautoa , pyydä kaverin matkailuauto omalle paikalle talveksi , lämmitellään hyttiä samalla sähköllä tai sellanen saunaperäkärry ja vastukset punasena 2 tuntia kerrallaan 24/7......ja kaikki kaverit sähkökrillillä makkaroita tiristämään.....tai vie pakuun pesukone , pese pyykit siellä ja tietysti kuivaa puhaltimella......sähkö on ilmasta sano teslamies...........ainakin minun yksityismaillani sähkörosvot saavat saman kunnian kuin tavaravarkaat,.
kiinteistö on kuningas , as oy on renkien majatalo.- Poismuuttavatesla
Ei vasemmistolaisessa Kotkassa saa ostettua taloa omalla tontilla. Kaikki maat omistaa kaupunki.
- Kotikissa3
No voi elämänkevät tätä perikotkalaista kateutta ja kaunaa.....
- Spedesix
Kyllä saa sen "munakellon "ohitettua vaikka teipillä ni raksuttaa koko yön, menny nää sähkö auto spedet ihan taaveiksi , hienot korkokenkä akat raahaa paskasta kaapelia , toisessa kädessä puhelin korvassa pitkin marketin parkkista , saa ladattua 0.1 euromn sähköt. Vau
Toinen spede ogelin k raudassa on tehnyt oman latauspistokkeen porschelleen jota latailee siinä häkin vieressä , kun noi kauppiaan tulot ei riitä löpöön, pistokepaikassa lukee varattu joten ei ole julkinen asiakaspiste.........onkohan verottaja leimannut pisteen...
Mutta siivoojan wc paperirulla on selvä varkaus. Joka löytyy käsilaukusta - Ladataakx
Onkohan ogelin k raudan sähkö aurinko vai puhdasta tunturipurojen eko sähköä , jos taas tulee suoraan noista kihihiilivoimaloista on tämä fantastinen tapa puhdistaa omatunto.
- Jorrkka
Tein itse hiasen vanhasta koneesta keneraattorin tekemään sähköä. Ei tarvi maksaa enää sähköyhtiölle mitään. Vielä kun poraan kaivon niin voi tuon vedenki katkasta.
- ketuttaakunmuillaparempi
Voi nyt vittu näitä :Dddddd Kotka, kateellisten aatelistoa
- 2015_poismuuttanut
Hyvä Kotka!
Aikanaan mietittiin, että mikä hitto tän kaiken änkyröinnin ja umpimielisyyden oikein aiheuttaa.
Tultiin siihen johtopäätökseen, että Kotkassa on vaan liikaa duunareita.
Ei muuta kun ajelette niillä autoillanne Outlet-keskukseen, itsehän sen olette edustajienne välityksellä rakennuttaneet. Ai niin. Eihän se olekaan vielä valmis...
Morjens! - Retu199
Minä lataan joka päivä oman autopaikan tolpasta. Tulkaa sanomaan päin naamaa jos asiaa
- lataus-voi-tulla-kalliix
Tuntuu olevan aivan liian monta puppugeneraattoria täällä höpisemässä lähinä, mitä sylki suuhun tuo.
Kysymys on ihan vain laista ja sähköverkon riittävyydestä - ei kateudesta eikä edes paimenlankaan kusemisesta.
Lukekaa ipanat enemmän niin luulette vähemmän.
https://www.tekniikkatalous.fi/tekniikka/autot/sahkoauton-latauspisteprojekti-voi-tulla-kalliiksi-hintaa-tulee-akkia-auton-verran-6739186 - Anonyymi
100kw akkuun menee 150kw sähköä 20senttiä kilovatti , laskekaa paljonko maksaa. Latauksessa tulee hirmu hävikki , akut eivät ota vastaan kaikkea sinne tuputettavaa sähköä. Maalla makasamme 40senttiä kw/h kun pieni kulutus. Minulla on jopa sellainen kiinteistö jossa ei kulu ainoataan wattia, ja silti sähkölasku on 87,60€ 3kk.
Kyllä se vaan on niin että katsottava on kuka lataa ja missä. Kun lataat toisen säköllä voitat molemmissa päissä, oma lasku ei kartu ja ja silti voit käyttää toisen maksamaa sähköä. Sähköauton laturi ottaa omakotitalosta 16A ja se tietää vähintään 2,2kw kulutusta tunnissa. Kuukaudessa ehtii ladata 30 vuorokautta , kun vaihtaa autoa välillä.
Talossa kun on kolme autoa niin tolppa on punasena kaiken aikaa.
Kannattaa laittaa agregaatti takalaatikkoo joka lykkää sähköt akkuun , pakoputki tulemaan takaa ulos pellistä , varma systeemi,
koskaan ei jää tielle. Venäläinen pöljy maksaa 0,40 € /l , ja on hyvää kamaa. Näin voi ajella halvalla sähköllä. Vielä parempi olisi petrooli moottori kun kerosiina saa täältäkin 60senttiin. Vielä kun laitattaa tehon rajoittimen 20kw niin ajomatka moninkertaistuu.Kiihtyvyyttä rajoittamalla saa tuplattua ajomatkan . 0-100 40sek ja huippu voisi olla 100km/h . Sähköauto löisi itsensä lävitse alta aikayksikön , kuka hullu tuommoisia raketteja tarvitsee kiihtyvyys on kuin naton ohjuksissa. On se tietysti hienoa kun saa joka viikko käydä ostamassa uudet renkaat alle kun joka kiidytyksessä jää kilon verran kumia tielle.Noita mustia jälkiä näkee tämän tästä. - Anonyymi
https://www.suomela.fi/nain-varaudut-sahkoauton-kotilataukseen/ Täällä aiheesta lisää. :)
- Anonyymi
On se sähkö vaan semmonen epeli että harva sen päälle ymmärtää.
- Anonyymi
Voiko sähköautoa ladata ajaessa,?, eli peräkärriin agrigaattori,,piuha siitä autoon🤣
- Anonyymi
Liittyykö agrigaattori jotenkin maataloushommiin? Vähän niinkuin hankmokin.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työttömyys on kasvussa - Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa
Hallitus halusi kannustaa työttömät töihin leikkaamalla sosiaaliturvaa. Työttömyys on kuitenkin kasvussa. Mitä itse aja3702878Mikä piirre on kasvoissa tärkein?
Mikä piirre on kasvoissa tärkein kun valitset seuraa itsellesi?1201569Suurimman myrskyilyn jälkeen
vakiintuu tyynenpi tunne. Entistä vakaampi, entistä varmempi. Aina vaikealla hetkellä auttaa, kun ajattelen sinua. Minul481380Ruumis kanavassa
Mikä juttu eilen ollut poliisit palokunta ambulanssi ja ruumis auto sillalla. Tekikö itsemurhan131101Mikä häpeä Haapaveden kaupungille
Avin huomautuksen mukaa hoitoyksikkö on ollut monin osin lainvastainen. Huomautettavaa on monista asioista. Miten Haa571017Tojotamies törttöili taas auton eteen
Ja taas joku Tojotapappa vähät välitti liikennesäännöistä ja kääntyi viitostietä ajaneen auton eteen tänään, tällä kerta28988En sano tätä pahalla
Mutta olihan meillä aika reippaasti ikäeroa ja aivan erilaiset elämäntilanteetkin. En vaan jotenkin tajunnut sitä aiemm82943- 80918
Ei mitään menetettävää
Arvostin ja kunnioitin sun tunteita. Menit nyt liian pitkälle. Mulla ei ole enää mitään menetettävää ja sä tulet sen huo149908Tiedättekö miksi mies on olemassa?
Lisääntymistä varten. Ei mitään muuta hyötyä. Jos nainen voisi lisääntyä ilman miestä, luuletteko miehet että naiset tar205849