10 Insider

Äsken kun käynnisti alkoi tuleen uusi päivitys 14959
34126
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

Niin?

Äänestä
  • Se on ! eli kokemus.

    Äänestä

  • aslakkialatölviöstä kirjoitti:

    Se on ! eli kokemus.

    Kai se alkaa päivittämään useita kertoja vuodessa.

    Äänestä

  • Edellinen 14955 taisi tulla viikko takaperin ja sitä edellinen 14951 joskus.
    Tätä tulee pidettyä päällä yleensä viikonvaihteessa.
    Aika oli 1h3min pielessä ja oli pakko muuttaa käsin koska "Määritä aika automaattisesti" kliksautus "ei käytössä" <__> "käytössä" ei sitä muuttanut

    Äänestä

  • aslakkialatölviöstä kirjoitti:

    Edellinen 14955 taisi tulla viikko takaperin ja sitä edellinen 14951 joskus.
    Tätä tulee pidettyä päällä yleensä viikonvaihteessa.
    Aika oli 1h3min pielessä ja oli pakko muuttaa käsin koska "Määritä aika automaattisesti" kliksautus "ei käytössä" <__> "käytössä" ei sitä muuttanut

    Varmaan aika normaalia että on kaikkea pientä säätöä. Välillä voi päivittyessä myös mennä jumiin niin että asennetaan uusiksi.

    Äänestä

  • Microsoft on ehkä oppinut sillä "ns. noin puolen vuoden välein tapahtuva totaalinen päivityskuolema" oli huhtikuussa. Tuo tietysti koskee vain tätä konetta.

    Äänestä

  • aslakkialatölviöstä kirjoitti:

    Microsoft on ehkä oppinut sillä "ns. noin puolen vuoden välein tapahtuva totaalinen päivityskuolema" oli huhtikuussa. Tuo tietysti koskee vain tätä konetta.

    Microsoft oppinut mitä?

    Insider on tarkoitettu sitä varten, että sillä voi vaikka koneet jumiutua. Tarkoitus on testata koekaniineilla kaikki muutokset ennen kuin jaetaan päivityksenä asiakkaille.

    Äänestä

  • Vaikka sitä mitä kerroin, ettei riko koko asennusta päivityksessä.

    "Insider on tarkoitettu sitä varten, että sillä voi vaikka koneet jumiutua. Tarkoitus on testata koekaniineilla kaikki muutokset ennen kuin jaetaan päivityksenä asiakkaille."
    Tuo luki suurinpiirtein noin ohjeissa silloin pari vuotta takaperin kun ensimmäisen W10:n asensin, se oli tietysti Insider.

    Äänestä

  • aslakkialatölviöstä kirjoitti:

    Vaikka sitä mitä kerroin, ettei riko koko asennusta päivityksessä.

    "Insider on tarkoitettu sitä varten, että sillä voi vaikka koneet jumiutua. Tarkoitus on testata koekaniineilla kaikki muutokset ennen kuin jaetaan päivityksenä asiakkaille."
    Tuo luki suurinpiirtein noin ohjeissa silloin pari vuotta takaperin kun ensimmäisen W10:n asensin, se oli tietysti Insider.

    Ehkä rikkoo, ehkä ei.

    Äänestä

Tuohan on ihan simppeli juttu. Kun on ryhtynyt Insider-testaajaksi, uusia versioita saattaa tulla viikottainkin. Nyt minä olen pitämässä taukoa, mutta hyppään tuossa joulukuun aikana kyytiin jolloin 1703 on jo pitkällä. Tuolla käydään keskustelua mm. Insider-versioista: http://www.tenforums.com/windows-10-news/
Siellä muutenkin on Windows-keskustelu hieman maltillisempaa kuin Suomi24:ssä

Äänestä

Windows 10 on siis päässyt peräti jo testausvaiheeseen.

Hämmästyttävää!

Äänestä
  • Windows 10 ollut valmis kohta puolitoista vuotta.

    Äänestä

  • m-kar kirjoitti:

    Windows 10 ollut valmis kohta puolitoista vuotta.

    Harvemmin mikään valmis on ollut noin raakile.

    Äänestä

  • ihme-ja-kummastus kirjoitti:

    Harvemmin mikään valmis on ollut noin raakile.

    Missä se raakileisuus on?

    Äänestä

Insider-testaajat saavat tietysti aina koontiversion ensin. Sitä varten Microsoft on kehittänyt tämän systeemin nähdään mikä toimii ja mikä ei. Voi olla aika haastavaa touhua.

Äänestä
  • Ei tuossa muuta haastavaa ole kuin M-Kar selityksineen.

    Äänestä

Mikä tämä aloitus on sitten, mitä tässä tarkoitetaan? Päivityksiä tulee onko se joku ongelma? Varmaan joutuu uudelleen käynnistyksiä tekemään aika usein?

Äänestä
  • Aloitus on ilmoitusluonteinen.
    Jos sinä et kuulu Insideriin unohda koko juttu muutamaksi kuukaudeksi.

    Äänestä

Juu tein päätöksen, että en lähde tuohon päivitys rinkiin. Testailkaa vaan rauhassa, onko tuossa päivityksessä jokin ongelma se vain kiinnosti? Insiderit ei yleensä tänne laita mitään päivityksistä ja mikä koontiversio on menossa.

Äänestä
  • Eipä sitä viitsi niin kauhean usein mitään tänne pistääkkään koska eräät palstahyeenat tolkuttavat samoja asioita joka kerta. :D

    Tuonkin 14959 testaaminen jäi lopulta aika vähäiseksi mutta pysyi se kasassa sen muutaman tunnin kuitenkin.

    Äänestä

Insider-versiossa ei edelleenkään ole mitään uusia ominaisuuksia joita October eventissä esiteltiin. (Paitsi Paint 3D jonka on saanut storesta jo aiempiinkin versioihin kauan ennen October eventtiä). Siinä on ainoastaan epävakaa ja pidemmälle yhtenäistetty OneCore kerneli, jota insiderit joutuvat testaamaan mutta eivät saa mitään uusia käyttäjälle näkyviä creators updaten ominaisuuksia.

Äänestä

Tänään perjantaina näkyy pökkäävän tuollaista päivitystä
Windows 10 Insider Preview 14965

JK. ne joita ei kiinnosta älkööt vaivautuko.

Äänestä
  • Nyt tuli taas vastaan hetki jolloin kaikki alkaa alusta.
    Asennetaan Windowsia.
    Onneksi ehdin paistaa pannukakun, se on nyt valmis ja kohta nautitaan.

    Äänestä

  • Nyt on sitten siinä homma vaiheessa että Insiderpäivityksiä kai alkaa joskus tulemaan.
    Melkein 7h siihen kaikkiaan hujahti,
    Päivityksen lataus asennus vanhaan palautus ja tunti ja risat Windowsin tekemiä korjausyrityksiä jotka epäonnistuivat.
    .ISO:n lataus käyttiksen asennus päivityksiä.

    Äänestä

  • Tänään tuo 14965 sitten asentui ongelmitta.
    Tiedä häntä mitä eilen sekoili.

    Äänestä

Vituttaa tää jatkuva päivitys ryssiminen.

Äänestä
  • Insiderin tarkoitus on että päivitetään kaikkea ja käyttäjät sitten testaa onko hyvä.

    Valmis versio Windows 10:stä päivittyy pari kertaa vuodessa ja muutokset ovat rauhallisempia ja testattuja.

    Äänestä

14971 lataantuu kun tuli tuo 10 Insider käynnistettyä.

Äänestä
  • Nyt tuo on asentunut.
    Toisella kerralla jopa asennus meni läpi.

    Äänestä

14986 (rs-prerelease) vuorossa.

JK. M-kar mutu-kommentteja ei sitten tarvita koska sinulla ei edes ole Insideriä.

Äänestä
  • Mitään väliä Insiderissä ei ole tuollaisista tavis-päivityksistä.
    Taviksille tullee Insider-päivitystä 14986 vastaava päivitys, jos tulee, joskus ensi vuonna.

    Tuo neuvo olisi hyvä M-Karille, "Hommaa lehmän hermot, niin kyllä se siitä", siksi ettei joka asiaan kannata puuttua.

    Äänestä

14986 ei enää vaadi toimiakseen ms-tiliä kuten vanhemmat Windowsit. Storesta pystyy asentamaan ohjelmia ilman ms-tiliä. Tiliä kysellään vasta jos yrittää asentaa maskullista ohjelmaa, mutta esim. edgen adblock, uudet teemat, ja muut ilmaiset ohjelmat voi asentaa ilmankin.
Myös iso-imagen sai techbenchistä ladattua ilman insider-tunnuksia, ja asennettua puhtaana siten että luo pelkän paikallisen käyttäjän. Ei minkäänlaisia ms tilejä mihinkään liitettynä.

Äänestä

Build 15002.rs_ ... . . ...

Jollain on jonkinasteinen huoli jostain:
"Organisaatiosi hallitsee joitakin asetuksia"
ja ihan punaisella.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


aslakkialatölviöstä kirjoitti:

Äsken kun käynnisti alkoi tuleen uusi päivitys 14959

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu