Olen syntynyt 1959 ja ollut työssä täysipäiväisesti nuoruudesta saakka. Nyt olen jäänyt osatyökyvyttömyyseläkkeelle 01.09.2016 Kysynkin nyt, että vaikuttaako tämä osa työkyvyttömyyseläkkeellä oleminen kovinkin paljon tulevaan eläkkeeseeni. Eläkeikäni on 64v ja muutama kk päälle.
Vastaukset 10
- osatyötön
En ole asiantuntia, mutta itselläni on lähes sama tilanne.
Käsittääkseni eläkeikämme on 63 v, koska osatyökyvyttömyyseläkkeemme on tullut voimaan "vanhan lain aikana" tuo sinun mainitsemasi 64v ja muutama kuukausi päälle,tule vasta voimaan 1.1 2017 ja sen jälkeen tehtyjä päätöksiä.
Meillä on myös mahdollisuus päästä täydelle työkyvyttömyyseläkkeelle 60v. koska 60 vuotta täyttäneille. katsotaan lievemmin perustein pääsyä eläkkeelle, esim ,minulla joka olen ammatiltani metallimies, ja ei pysty tekemään raskasta metallityötä .ja muuta ammattia ei ole - kaavala
Tulevaan eläkkeen määrän ei nykyinen osatyökyvyttömyyseläkkeesi ei vaikuta.
osatyökyvyttömyyseläkkeesi on laskettu ,sillä tuloilla niinkun olisit töissä.
tuleva eläkkeesi on nykyinen osatyökyvyttömyyseläke x2 . tietenkin jos tulee indeksikorotuksia ,tai tienaat lisää, yms- Anonyymi
Osatyökyvyttömyyseläkkeeltä on pakko jäädä 64v vanhuuseläkkeelle, en voi pidentää 65v varsinaiseen kansaneläkeikään vaikka haluaisin koska työeläke on niin pieni ettei tiedä miten sillä tulen toimeen. Liitonraha olisi ollut tarpeen vielä vuoden mutta laki on laki. Pakkoeläkkeelle, ei voi mitään, tai tietääkö joku muuta?
- Cempura
Mitenkä tuo lasketaan, jos jää osatyökyvyttömyyseläkkeelle niin otetaanko siinä huomioon tulevat työvuodet vaikka eläkkeellä olisikin eli eläkekertymä lasketaan sen mukaan kuin olisi työssä?
Häviääkö tässä paljon tulevaa eläkettä jos ei työssä ole vaan osatyökyvyttömyyseläkkeellä? - eivo
Siinä voi hävitä ,mutta siinä voi myös voittaa.
Jos esimerkiksi ennen osatyökyvyttömyyseläkettä olet menneinä vuosina tienannut hyvin. jostakin syystä ,esim tehnyt paljon ylitöitä. ja tulevina vuosina et tienaisi niin paljon, niin silloin voitat. mutta jos on toistepäin ,niin häviät. yleensä ihmisen vanhetessa esim sairauslomat lisääntyy ja ylityöt vähenee,niin myös vuosiansiot saattaa tippua. Vastaus nimimerkille ”Katariina57v”:
Ennen vuotta 2017 myönnettyyn työkyvyttömyyseläkkeeseen sovelletaan nykyistä lainsäädäntöä. Tämä tarkoittaa sitä, että työkyvyttömyyseläke muuttuu vanhuuseläkkeeksi 63 vuoden iässä. Siihen ei vaikuta vuoden 2017 eläkeuudistus.- lkjhgfdgfds
En ymmärrä tuota osatyökyvyttömyyseläkettä. Ihminen on joko työkykyinen tai ei. Mutta nykyisessä sossulandiassa tietenkin keplotellaan kaikin tavoin.
- Katariina1959
Mulla tämä menee niin, että teen työtä osittain ja saan pienen osan siihen sitten osatyökyvyttömyyseläkkeenä. Useiden sydänvikojeni takia en enää jaksanut tehdä työtä täysillä tuntimäärillä, niin teen 50 % tunneista. Olen tyytyväinen kun voin olla kuitenkin vielä puolet töissä sairauksistani huolimatta. En tosiaan koe olevani mikään sossulandian elätti
Vastaus nimimerkille ”Cempura":
Työkyvyttömyyseläkkeen taso
Työkyvyttömyys voi kohdata ketä tahansa. Työkyvyttömyyseläkkeellä pyritään säilyttämään suurin piirtein se eläkkeen taso, jos henkilö olisi sairastumisvuonna jäänyt ikään kuin vanhuuseläkkeelle (63 vuoden iässä).
Nuorille työkyvyttömäksi tulleille maksetaan eläkkeeseen kertakorotus viiden vuoden eläkkeellä oloajan jälkeen: https://www.tyoelakelakipalvelu.fi/telp-publishing/vepa/document.faces?document_id=306583.
Jos henkilö jää osatyökyvyttömyyseläkkeelle (eikä tee työtä eläkkeen ohella), niin eläke perustuu ennen sairastumisvuotta ansaittuun työeläkkeeseen ja sen lisäksi ns. tulevan ajan eläkeosaan. Osatyökyvyttömyyseläke on puolet täydestä työkyvyttömyyseläkkeestä. Eläke kaksinkertaistuu henkilön täyttäessä vanhuuseläkeiän.
Jos henkilö tekee työtä osatyökyvyttömyyseläkkeen ohella, niin siitä karttuu lisää eläkettä.
Tulevan ajan oikeus
Oikeus tulevan ajan eläkkeeseen on silloin, jos henkilö on ansainnut vähintään 17 254,08 euroa (v. 2016) työkyvyttömyyden alkamisvuotta edeltäneiden kymmenen kalenterivuoden aikana. Jos ansioita on vähemmän, eläkkeeseen ei lisätä tulevan ajan osuutta.
Tulevan ajan laskennassa käytetyt ansiot ja sosiaalietuudet
Eläkettä karttuu tulevalta ajalta 63 vuoden iän täyttämiskuukauden loppuun saakka. Karttuma on 1,5 prosenttia vuodessa eläkettä edeltäneestä vakiintuneista tuloista. Vakiintunut tulo määräytyy pääsääntöisesti työkyvyttömäksi joutumista edeltäneiden viiden viimeisen kalenterivuoden ansioiden perusteella. Tulevan ajan ansiota laskettaessa otetaan huomioon myös työansiot ja sosiaalietuuksien perusteena olevat ansiot. Sosiaalietuuksia ovat muun muassa sairaus-, työttömyys-, vanhempainpäiväraha ja vuorotteluvapaakorvaus.pakko sanoa, etten tiiä tästä niiku mitään..
yhä omillaan ja Kommee, baby
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta
https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen251397- 751269
Olet nainen ollut vaikein rasti
Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔841221Elämäni biisi -paljastus: Tänä lauantaina 26.9. nämä julkkikset istahtavat sinisille sohville!
Katsotko Elämäni biisiä? Elämäni biisi on monen suomalaisen suosikki. Vieraslista lauantaina 26.9. tarjoilee vieraita m101024Anteeksi J-mies
Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t1291015- 72926
Mihin Asiakirjat ovat voineet kunnasta kadota???
LUE kuinka verorahoja haaskattiin Yle: Ähtärin pandalaskelmat salattiin ja hukattiin - Satakunnan Kansa https://share.87871Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen
Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast52712Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen
Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok132702Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille
Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.86677- 146604
- 50589
- 28588
Moottoripyöräonnettomuus
Mopomiitissä tapahtunut onnettomuus ja uutisointi. Ajoradan ylityksen vaarallisuudesta ei mitään uutisointia. Ei myöskää54583Miten sinä voit?
Kysytkö kukaan sitä sinulta? Olen huomannut, että jos kohtaa empaattisen ihmisen ja hän kysyy noin, saattaa padot murtua91577Suomen 4. seksikkäin mies Miika Nousiaisen tilalle - Pitääkö olla huolissaan palaa tv:seen
Suosittu keskusteluohjelma tekee paluun. Tällä kertaa panelistina ei jatka enää Miika Nousiainen, vaan hänen tilalleen t13549- 37548
Jos oikeasti haluat mies
Tiedät mitä on tehtävä. Luotan, että etenet jos haluat. En voi tehdä enää mitään kun ei ole numeroasi.94546- 46543
Uusi ruokapaikka
Tuleeko Haapavedelle uusi lounaspaikka ,haetaan kokkia? Uusi firma kyseessä19536