Auto-onnettomuus

Olen alkanut ottaa hiukan vakavasti toistuvista unista. Esim. näin unta, että olin bussissa, joka suistui tielle ja toisessa unessa olin autossa, jossa törmäsin rekkaan kovalla iskulla, jolloin uni päättyi noin vain. Minkä vuoksi se tässä näin käy?
25400
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Hei,

Yleisesti ottaen henkilöt, jotka ovat kovia murehtimaan asioista/huolehtivaisia luonteita uneksuvat keskivertoa useammin katastrofiunia.

Unet, missä unennäkijä ei itse ole vastuussa (ajoneuvossa ratin takana) , esimerkiksi juuri kuvatun kaltaiset matkustusunet, missä unennäkijä itse ei ole bussissa kuljettajana vaan matkustajana, tai kyydissä autossa joka yllättäen ajaa rekkaa päin osaltaan viestii siitä, ettei unennäkijä luota siihen että homma toimii mikäli unennäkijä tosiaan itse luovuttaa kontrollinsa tai auktoriteettiasemansa pois omista käsistään ja --hellittää hiukan.

Toki uni osaltaan muistuttaa liikenneturvallisuudesta ja varovaisuudesta varsinkin nyt liukkailla talvisäillä kun yllättävän moni tämänkin talven alussa on päräyttänyt pirssinsä jorpakkoon.

Toivota kaikkea hyvää unennäkijälle sekä suloista ja kaunista joulun odotusta.

Äänestä

Uni, jossa törmätään rekkaa päin, muistuttaa unta, jossa pudotaan ja ennen iskeytymistä maahan herätään.

Et kerro unestasi yksityiskohtia, joten on mahdotonta sanoa, olitko ohjannut auton rekkaa päin, vai etkö vain voinut tilanteelle mitään.

Uni, jossa ollaan uhkaavassa tilanteessa, eikä koeta voitavan tilanteelle mitään, voisi kertoa vastaavanlaisesta elämäntilanteesta. Toisin sanoen voit kokea olevasi ikävässä tilanteessa, jolle et voi mitään. Olet ikäänkuin matkustajana omassa elämässäsi.

Toisessa unessasi olit linja-autossa, joka suistui tieltä. Myös siinä tapauksessa ollaan vain matkustajia, ilman mahdollisuutta vaikuttaa tapahtumiin.

En ala arvuuttelemaan, mikä tosielämän tilanne voisi tällaisen tunteen aiheuttaa, niitä on niin paljon.

Kiitokset unen jakamisesta.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jatkuva_toistuminen kirjoitti:

Olen alkanut ottaa hiukan vakavasti toistuvista unista. Esim. näin unta, että olin bussissa, joka suistui tielle ja toisessa unessa olin autossa, jossa törmäsin rekkaan kovalla iskulla, jolloin uni päättyi noin vain. Minkä vuoksi se tässä näin käy?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu