Civic-03 joskus ei starttaa, kuuluu vaan clik-ääni

Civic-ei-starttaa-aina

Emäntä oli äsken kylillä ja jätti Honda Civicin parkkikselle pariksi tunniksi. Käveli kotiin kun auto ei käynnistynyt, kuuluu kuulemma vain clik avainta käännettäessä. Menimme paikalle (starttikaapelit matkassa) ja kuinka ollakaan, kun väänsin avainta kaikki merkkivalot ym. sytty ja auto käynnistyi moitteetta.

Autossa oli muutama vuosi sitten samantyyppinen vika ja se oli Vehossa korjattavana. Kehuvat etteivät löytäneet vikaa mutta vaihtoivat akun, ja on pelannut moitteetta kunnes taas nyt sama ongelma.

Akku ei vaikuttanut tyhjältä, pyöritti tosi hyvin. Itsestä tuntuu ettei vika ole akussa tai latauspuolessa vaan paremminkin startissa tai jossain ohjausyksikössä.

Onko kellään ollut vastaavaa mystistä vikaa?

6

823

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vehossa

      Ei onneksi kyllä nyt kannattas laittaa uus starttimoottori!

    • kontaktirasvaa

      Tarkasta aluksi akunkenkien ja napojen kontakti...

      • Civic-ei-starttaa-aina

        Terotin eukolle, että painaa mieleen syttyykö mittarinvalot jne. avainta väännettäessä silloin kun startti ei toimi, saas nähdä. Kaikki kontaktit menin läpi, navat, liitännät sulakkeet jne. ja virtalukkoa puhaltelin paineilmalla. Vikahan vois olla myös virtalukossa. Täytyy nyt toivoo, että tuo toimis tai menis sitten kokonaan mylkäksi.


    • vicis

      startin solenoidi jos on menossa tekee em vikaa. virtalukon pohja myös . veikkaisin solenoidia

    • fdbhdfhbf

      Itsellä tuli ekoilla pakkasilla sama, että kliksahti vaan kun yritti startata. Toisella yrityksellä sitten lähti käyntiin. Aiemmin kesällä oli tehnyt myös sitä, että satunnaisesti pyöritti vähän laiskemmin. Startti vaihtoon, ei näihin vermeisiin tosin sieltä halvimmasta päästä (Nissaniin ~100e ja Ciivikkiin 250e).

      • peppua

        Humina honda on kallis sijoitus!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      77
      11743
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      97
      8908
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      73
      4670
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      24
      4028
    5. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      99
      3968
    6. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      5
      3871
    7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      9
      3670
    8. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      22
      3482
    9. Perussuomalaisiin minä luotan

      Bensaa raaskii taas tankata ja ensi vuonna laskee ruoan verotus. Nämä muutokset parantavat pienituloisten asemaa.
      Maailman menoa
      42
      3285
    10. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      45
      2776
    Aihe