Tohmajärven kunnallistalo purku-uhan alla

DeclineOfTohmajärvi

Keskustan ja SDP:n johtama (yht. 20 paikkaa/27) Tohmajärvi aikoo purkaa vanhan Tohmajärven kunnallistalon, koska kunnan rahkeet eivät riitä 70.000 euron remonttiin eikä muihin tuleviin korjauksiin.

Tässä keskustalaisen Marko Mannisen ajatuksia yhdistystoiminnasta, entisistä asukkaista ja vanhojen rakennusten suojelua kannattajista. Uskomattoman lyhytnäköistä toimintaa ja kyvyttömyyttä nähdä omaa nenänpäätään pidemmälle.

Marko Manninen: "Joo ei muuta kun suojeluintoiset, yhdistykset ja muut nostalgiankaipuiset perustamaan sitä "pro rötisköä". Kauppahinnaksi ehdottaisin 1(yksi) € (euro) ja ehdoksi että projektinne hoitaa ainakin pintaremontin, muuten saatte tehdä talolle ihan mitä lystäätte. Alkaa sitten olla kiire, viikon kuluttua kunnanhallituksen kokouksessa tulen edelleen olemaan purkamisen kannalla kuten myös joulukuun valtuuston budjettikäsittelyssä. Ja oon nuorena miehenalkuna pussaillu ja lemmestä luritellu miekin niillä portailla...."

14

509

    Vastaukset 14

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Syga

      Tyypillistä... Tämä on mentaliteetti valitettavasti vallitsee 90 prosenttisesti Suomen kunnissa. Omalle paikallishistorialle ei anneta mitään arvoa. Ajatellaan, että mitä noita vanhoja paskoja säästämään. Matalaksi vain ja uutta tilalle. Samalla kuitenkin ollaan ajauduttu siihen, että monessa kirkonkylässä se kirkko on ainoa sotia edeltävältä ajalta säästynyt rakennus, eikä aina sekään.
      En tarkoita, että kaikkia vanhoja taloja tarvitsisi automaattisesti säilyttää, mutta esim. tässä tapauksessa rakennuksella on paljon historiallista arvoa paikkakunnalle ja sekä rakennustaiteellista arvoa.

    • nurin.vaan

      Tilalle betonielementtilaatikko. Ihan vaan siksi ettei ulkopuoliselle jäisi mitään mieleen Tohmajärvestä.
      Taitaa Tohmista vaivata sekä rahallinen, että henkinen köyhyys.

      • ProzessderZivilisation

        Sepä se, kun älyvapaat kepuli isännät päättää asioista ja hallintoalamaiset vaikenee äänestämiensä "herrojen edessä". Toivotonta. Kunta pitäisi pakkoliittää vaikka Joensuuhun.


    • nöffiti

      Mie tahon Guggenheimin Tohmajärvelle... eli suomenkielellä Potsitalon.

      • Gugguagorpeen

        On muuten niin paska idea että kannattais toteuttaa.


    • KyllähänSeTiedetään

      Kepu pettää aina

    • markku.lievonen

      No, ei kai kukaan Tohmajärveläinen näyttäisi vierailleen ensimmäiseksi tätä rakennnusta ja kuvaisi sillä tohmajärveläisyyttä? Eikö luonnonkauniit, erilaisemmat maisemamme ole esittelyn arvoinen asia.

      Yksinkertainen kun olen, niin en ymmärrä alkuunkaan näiden wanhojen rakennusten ylikorostunutta arvostusta ja suojelua. Mitä erikoisuutta on tässäkin rakennuksessa, jota muualta et löydä? Ainoastaan jolle kulle tunteita herättävä / nostattava tekijä ja juuri tuohon liittyen suojeleminen tulisi tehdä verovaroin,- ei omasta pussista. Muuten, monella ihmisellä muuttuu mielikuva asiasta, jos arvokkuus suojella tulisi tehdä omin varoin. Silloin se ei todella olisi enää kannatavaa puuhastelua.

      Niin, tai tulisiko remontoiminenkin tehdä rakennusaikaisten rakennustarvikkeiden tasolla. Onhan maassamme oikein villitys, remontoida wanhoja purueristeisiä rakennuksia purueristein. Ihan kuin sen ajan rakentajat eivät olisi hyväksyneet tämän päivän eristystasoa.

    • KepuPettääAina

      "No, ei kai kukaan Tohmajärveläinen näyttäisi vierailleen ensimmäiseksi tätä rakennnusta ja kuvaisi sillä tohmajärveläisyyttä? Eikö luonnonkauniit, erilaisemmat maisemamme ole esittelyn arvoinen asia."

      Ne luonnonkauniit maisemat edustaa monelle vitunmoista korpea. Kyllä paikkakunnan keskusta on pitäjän käyntikortti. Vanha historia kiinnostaa ihmisiä ja kyseinen kunnallistalo on ainoa historiallisesti merkittävä rakennus Tohmajärven keskustassa ja on sitä merkittävämpi mitä enemmän aikaa kuluu.

      Jos kunta ei pysty huolehtimaan keskeisten rakennustensa ylläpidosta, niin ansaitseeko sellainen kunta itsenäisyyttä? Eikö kannattaisi heittää lusikka nurkkaan ja liittyä Joensuuhun?

      • markku.lievonen

        Näissäkin pohdinnoissa on muistettava, miten me ihmiset olemme se kunta.Kaikki mitä kunnan päättäjiä patistamme tekemään on poissa kukkarostamme tai muista palveluista. Siis mitä asioiden arvottamisesta on kysymys ja kaikkea emme voi saada.

        Hieman sivummalle. Esim. Huvitti tuo Guggenheim keskustelu. Samat ihmiset, jotka itkivät tuon muoseon perään ja sen kaikkivoipaisuutta sivistyksensä keskelle, niin samat ihmiset itkivät helsingin seudun huomoa terveyspalveluita / piiiiiiiiiitkiä jonoja.

        Niin, mitä Tohmajärven itsenäisenä pysymiseen tulee, niin päättäjien on erikoisen tarkoin tänä aikana ja tulevina vuosina pähkäiltävä,- ja yhdessä, mihin verovarojamme upotamme. Miten pitkään mahdolllistumme pitämään palveluita yllä. Kunta, jolla ei yksin mahdollista taata kuntalaisille tärkeimpiä palveluita on tullut tiensä päähän ja piste.


      • katsojansilmissä

        #Ne luonnonkauniit maisemat edustaa monelle vitunmoista korpea. #

        Toiselle luonto on kaunista katseltavaa ja toiselle taas nämä rötisköt.


    • KepuPettääAina

      Tuo vastuun siirtäminen kuntalaisille on kunnallistalon purkajien halpaa populismia. Valtuutetut pakenevat omaa vastuutaan yrittäen heittää pallon muille eli kuntalaisille: korjatkaa itse. Eikö valtuutetut ole kuntalaisten palveluksessa vai onko täällä asiat toisinpäin?

      Muualla kuin pienissä maaseutukunnissa monet valtuutetut ovat mukana kuntalaisten Facebook-ryhmien keskusteluissa ja uskaltavat kommentoida omaa mielipidettään. Täällä mennään puun taakse piiloon ja pidetään kuntalaisia idiootteina. Ilmeisesti on myös niin, että purkamiselle ei ole olemassa mitään järkevää perustetta, joten parempi olla vaan hiljaa.

      • markku.lievonen

        >>Eikö valtuutetut ole kuntalaisten palveluksessa vai onko täällä asiat toisinpäin? <<

        Juuri noin ja jos valtuutetut eivät pysty pähkäilemään kuntalaisille palveluiden järjestämistä, niin kunta menettäää itsenäisyytesä. Tuokin näkökulma tulee huomooida tuulen tavoittelemisessa.

        Todellisuudessa kaikkien köyhien kuntien itsenäisyys on koetuksella tulevina aikoina ja Tohmajärvi on yksi heistä. Itsenäsiyytensä menettäneessä kunnassa palveluiden taso tulee romahtamaan ja tätäkö kuntalaiset haluavat.


    • Saku444

      Demarit haluaa hävittää kunnallistalon.

    • Entässitten

      "Toiselle luonto on kaunista katseltavaa ja toiselle taas nämä rötisköt."
      Ja näitäkkii röristköitä tahi MUUTEN surullisen näköissii remontti-kesken olevvvii rakennuksia on muissakkii kylissä. esim. Värtsilä.. Toivottaan vauan jotta suavat kunttoon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      39
      2441
    2. Olen aivan hajalla yhden

      Naisen takia😞
      Ikävä
      52
      906
    3. Olen pahoillani kun olen satuttanut

      Välillä kiukuttaa paljon.
      Ikävä
      60
      835
    4. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      226
      699
    5. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      49
      661
    6. T.h tuomio

      Onko tämä lainvoimainen vai onko tästä valitettu? Mitenhän on mennyt linnassa joko pehmennyt pää täysin
      Suomussalmi
      9
      600
    7. Naurettavia provoja ja lavastuksia täällä

      Saa olla aika harhainen jos uskoo juttuja täällä faktoina 😆😆😆 ihmiset matkii toisia jne
      Ikävä
      81
      597
    8. Mitä oikeasti haluat?

      🥹
      Ikävä
      47
      577
    9. Miten sä jaksat

      Pitää susta huolen.
      Ikävä
      65
      573
    10. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      47
      568
    Aihe