Kysymys kuuluukin, montako työttömää tunnette ja monenko työttömän kotona ovat käyneet jotta tietäisitte työttömien vain makaavan sohvalla. Kyllä ihmiset ovat typerä käytöksisiä hokiessaan kuin opetetut papukaijat tuota hokemaa jopa siinä määrin näyttää monilla olevan työssään luppoaikaa että jaksavat hokea aivopesun uhreina noita hokemiaan ja uskomuksiaan. Heti kun kuulen tuollaisia yleistäviä uskomuksia, kysyn heti mistä " papukaijat " tietävät. Toinen täysin moukkamainen uskomus kuinka työttömillä rahat menee alkoholiin, makkaraan ja savukkeisiin sitä yleistystä toistaa monet. Täysin käsittömän tyhmää ja typerää uskomusta yleistettynä sitä saakin lukea ( en ole minkään polittisen siiven edustaja ) Olen vain kyllästynyt ääliömäiseen käytökseen joiden uhrina monet syyttä suotta elävät.
Työttömät varmasti käyttävät alkoholia vähemmän kuin he joilla mikään ei tunnu miltään jos ei ole alkoholia tarjolla Työttömillä itsellään varmasti enenmmän kekseliäisyyttä kuin perusperteillä ja peruspirkoilla jotka nousukkaina löytävät aina itseään alempiarvoisia joita syylistää ja yleistää moukkamaisesti. Ei tarvitse kummoinen olla kun pääsee vallankahvaan niin käytös, yleisisvistys ja osaamaton vallankäyttö paljastaa kyseiset yleistäjät jopa ns. omiaan puukottavat selkään huippu hurmiossaan.
Suomalainen yhteiskunta on kiusaajien yhteiskunta siinä yksikään puolue ei ole parempi toistaan arvostellessaan työttömiä jotka " vain makaavat sohvalla " Yksinhuoltajat ovat kokeneet samanlaista väheksyntää julkisesti lehtien palstoilla vaikka yksihuoltajista 90 % ovat eronneita. Lehtien palstoilla loistaa huippu sitä sun tätä alkoholisoituneita miehiä nuorempaa ja vanhempaa ja nuoremmat kovaa vauhtia kehittymässä alkoholisteiksi, narkomaaneiksi ja ylen syöneiksi " kun heillä ei ole aikaa maata sohvalla " Heitä ylistää ajattelematon hännystelijä porukka siipeillen . Lehtijutuissa miehet loistavat bubien ja kuppiloiden vakio asiakkainan. Mutta silloin kun siellä on joku peruspirkko tai hemaiseva seksikäs pörröpää niin se muuttuukin bubiruusuksi tai yksinhuoltajaksi joka kuppiloista etsii elättäjää jne.
Mistä te ulkopuoliset tiedätte kenenkään " makaavat vain sohvalla " ja onko niin huonosti jo asiat työssä käyvillä että joutavat ja ehtivät vielä kadehtimaan työttömiäkin. Toinen toistaan parempia eläkeläisiä on myös kehumassa itseään julkisuudessa milloin milläkin konstilla kun on parempi ja hyvempi eläkeläinen kun joku toinen eläkeläinen joka makaa " vaan sohvalla " Kyllä on kirkon etupenkkeihin tunkua päästä veisaamaan joululauluja tekopyhinä ja heittätyä hyväntekijöiksi vaikka juuri ovat halveksineet työttömiä mm. Sitten vaan kirkkoherrojen kanssa oluelle koko seurakunta ja hiippailija seurakunta lyömään rintaansa ja julistamaan kaiken kattavaa armoaan jossa vastuu on siirretty yhteiskunnalle joka ne kirkkoherran juomiset ja syömiset maksaa jotta kirkkoherrat ja papit ( ei kaikki ) ...
" työttömät makavat vain sohvalla "
oix.a.p.äö
1
182
Vastaukset
- lisää_makaajia
Samat tahot haukkuvat suomalaisia työttömiä ja haalivat maahan mamuja makaamaan sohvilla!?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723053
- 552705
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322315- 792178
- 951996
- 521875
- 121576
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171527Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301370Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?291339