Saksa ehdottaa australian mallia

Hjbjjbknknnk

http://www.iltalehti.fi/ulkomaat/2016110622574484_ul.shtml

Saksan sisäministeriö ehdottaa, että Afrikasta tulevat pakolaiset pitäisi pysäyttää jo Välimerellä ja palauttaa kotimaihinsa, ennen kuin he pääsevät Eurooppaan, kertoo Welt am Sonntag -lehti.
Ministeriö haluaa, että EU:ssa siirryttäisiin Australian tiukkaan linjaan, jossa merellä havaittavat pakolaiset poimitaan kyytiin ja heidän tilanteensa käsitellään kolmannessa maassa.

Tämä olisi radikaali linjamuutos, koska Saksa on profiloitunut pakolaiskriisissä avokätisimmäksi maaksi.

Ministeriön perustelun mukaan uusi linjaus torjuisi ihmissalakuljetusta ja ehkäisisi pakolaisia lähtemästä hengenvaaralliselle merimatkalle. Turvapaikkahakemukset voitaisiin käsitellä jo lähtömaassa, ja hyväksytyn päätöksen saaneet kuljettaa turvallisesti Eurooppaan.

13

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jjbkmjjhbb
    • myöhäinenherätys

      Hyvä että tässä vaiheessa mietitään :DD

    • Bfjjdjdjbz
    • Vihdoinkin jotain järkeä.

    • Huhubjbkjjnk

      Parasta pitää kiirettä ennenkuin isis porukkaa ehtii tulla eurooppaan niissä veneissä...

      • kokoomus_matupisnis

        ehkä se pelko tässä onkin takana. Se pistää matu-pisneksillä rahastavaankin liikettä ja puolustuslinjaan palaamista.


    • Hjjjijji

      EU-parlamentaarikko Jussi Halla-aho (ps.) arvostelee EU-komission suunnitelmaa turvapaikanhakijoiden "taakanjaosta" eli sijoittamisesta nykyistä tasaisemmin EU:n jäsenmaihin.

      – Tämä, mitä nyt teemme, ei millään tavoin vähennä muuttopainetta, Halla-aho sanoo.
      Halla-ahon mukaan tämä saattaisi jopa pahentaa Välimeren tilannetta. Jos turvapaikanhakijat otetaan vastaan EU:ssa, se lisää ihmisten halukkuutta pyrkiä EU:hun. Ja mitä enemmän pyrkijöitä, sitä kannattavammaksi ihmisten salakuljettaminen muuttuu, hän päättelee.

      – EU:lla ei ole varaa tällaiseen siirtolaisuuteen. Määrät ovat suuria vastaanottajamaille mutta mitättömiä muuttopaineeseen nähden, Halla-aho sanoo.

      Halla-aho mielestä EU:n tulisi ottaa käyttöön Australian malli. Australia on sulkenut rajat käytännössä kaikilta, jotka saapuvat sen rannikolle veneellä ilman viisumia.

    • Tölkkiäpotkitaaneteenpäi

      Tästä vain puhutaan, kuten on tapana Euvostoliitossa. Käyännössä ei tapahdu mitään, vaan puhe on kansalaisten lepyttämiseksi. Sillä päästään aina pari vuotta eteenpäin, ilman kansan lopullista ratkisua.

      • Jujjuijjkk

        Italia ja kreikka alkaa jo olemaan täynnä näistä meren ylittäneistä matusta kun nämä viime syksyn taapaan ei ole saatu ohjattua pohjois eurooppaan...

        Nyt vain se pohjoiseurooppakin on jo valmiiksi täynnä näistä viime talven matuista että uutta vyöryä eurooppa ei kestä eikä mistään taakanjaosta kannata puhua koska itäeurooppakaan ei kestäisisitä matuvyöryä jota taakanjako edellyttäisi..


    • fdfdsrffg

      Samaa mieltä...

    • Lujaote

      Tässä on vielä se heikkous, ettei pakolaisten hakemuksia pitäisi edes ottaa käsittelyyn sen jälkeen, kun heidät on palautettu. Muutenhan sama homma jatkuu, koska ne tietävät, että se on keino päästä mahdollisesti maahanmuuttajaksi.

      Peli pitää viheltää kokonaan poikki, auttaa pakolaisia koti- ja naapurimaissaan sekä leireillä, ja puuttua pakolaisuuden syihin, kehittää lähtömaita ja poistaa syyt pakolaisuudelle. Se onnistuu aivan hyvin kymmenessä vuodessa, kuten Suomen jälleenrakennus sodan jälkeen, mutta tottakai pitää saada aikaan myös pakkopolitiikka, joka kieltää pariskuntia tuottamasta yhtä lasta enempää jälkeläistä. Ensimmäisen lapsen jälkeen pitää molemmat steriloida, kunnes väestöräjähdys on historiaa. Siihen menee vain yksi sukupolvi, jonka jälkeen voidaan pohtia lievennyksiä.

      Pitää olla luja ja suunnata resurssit kohdemaihin, eikä antaa Euroopan pilaantua, jolloin emme voi kohta auttaa enää edes itseämme!

    • Suomi-romahtanutJo

      Merkelistä halutaan jo eroon.....enpä ihmettele.Tuonut eurooppaan pakolaisongelman,natsismin takaisin,pommit,syyttömät siviilit kuolevat pommeissa,raiskaukset....mitä hyvää tuo vasemmistopolitiikko on tuonut? Ei mitään.Tai on Saksalle:Suomelle korotetut päästömaksut ja kovemmat eu maksut....onpa kivaa kuulua eu:hun...

    • ykskaksk

      Juha, Petteri ja Päivi eivät tuohon suostu eikä bidee ym, Suomi ja Suomalaiset halutaan alistaa ja muslimit saattaa valtaan, suomen kansalta on hyvä leikata ja antaa kutsuviereille.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      239
      6146
    2. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      49
      4983
    3. KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!

      Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa
      Hybridi- ja sähköautot
      10
      4306
    4. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      12
      3041
    5. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      122
      3014
    6. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      78
      2499
    7. Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu
      Maailman menoa
      121
      2446
    8. Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella

      Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/
      Ikävä
      190
      1699
    9. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      46
      1649
    10. Bussipysäkki katos!

      Mitäpä mieltä uudesta katoksesta?
      Suomussalmi
      69
      1466
    Aihe