Hallituksen päätavoitteena voidaan pitää työttömyyden vähentämistä ja työllisten määrän kohottamista. Tavoite on oikea.
Palstalla vierailevat porvarit vaativat työttömille työtä.
Kommunistit ja muut vasemmistolaiset vaativat toimia työttömyyden poistamiseksi. Yksikään poliittinen puolue ei vaadi työttömyyden lisäämistä.
Porvarillinen talousoppi, jota vierailevat porvarit tukevat, esittää että voitto ei synny työn tuloksena. Ristiriita on ilmeinen muille paitsi marxilaisille.
Hallitus esittää maan talouden kohottamiseksi yhtä keskeistä marxilaisuuden teesiä "Työ luo kaiken aineellisen ja henkisen".
Hallitus muodostuu porvarillisista puolueista. Ristiriita on ilmeinen.
Ajattelukannan ja todellisuuden välillä on ristiriita?
Palstalla vierailevat porvarit vaativat työttömille työtä.
Kommunistit ja muut vasemmistolaiset vaativat toimia työttömyyden poistamiseksi. Yksikään poliittinen puolue ei vaadi työttömyyden lisäämistä.
Porvarillinen talousoppi, jota vierailevat porvarit tukevat, esittää että voitto ei synny työn tuloksena. Ristiriita on ilmeinen muille paitsi marxilaisille.
Hallitus esittää maan talouden kohottamiseksi yhtä keskeistä marxilaisuuden teesiä "Työ luo kaiken aineellisen ja henkisen".
Hallitus muodostuu porvarillisista puolueista. Ristiriita on ilmeinen.
Ajattelukannan ja todellisuuden välillä on ristiriita?
Vastaukset 35
Vanhimmat
Viis töistä. Voitto syntyy yrittäjän, omistajan ahkeruudesta ja yrittäjyystaidoista. Omistajat antavat armeliaasti rupuväestölle hyväntekeväisyystuloa. Tarvitaanko silloin palkkatyötä lainkaan!!!
Manna sataa taivaasta.
Tästä vinkkiä niille jotka harkitsevat sitä TE-toimiston yrittäjäkurssia:
Pitää olla valmis ottamaan kunnolla yrittäjän riskiä, eli rahoitusta. Sitä tarvitaan ja paljon. Taskurahabudjetilla edessä on vain hankaluuksia.
Sitten kun huomaat, että ei tästä mitään tule, niin oletkin toiminut yrittäjänä juuri sen suoja-ajan ylitse, jonka jälkeen paluu työnhakijaksi peruspäivärahoilla ei onnistukaan.
Siinä kituuttaessa kun sitten ajattelit, että mitä sitä hulppeita yrittäjän työttömyyskassan kuukausimaksuja makselemaan. YEL- riitää kun siihenkin menee useita satoja kuussa.
KELA:n sivuilta haette käsitteen "jaksottaminen", ja luette siitä. Pirullisesti katsovat vielä edellisen vuoden taseesta, joten vaikka olisit täysin kanttuvei ja kaikki omaisuus nollattu lopettaessa, niin mitään rahaa et saa ennenkuin laskennallisesti on omaisuus syöty. Siinä voi mennä useampi vuosikin ilman työmarkkinatukia, vaikka ei olisi centtiäkään. Paree päästä hommiin takaisin ja nopeasti.
Vaikka yrittäjyytesi olisikin ollut pikku nakertamista ja alle niiden rajojen, joihin ei jaksottamista sovelleta, kysytään KELA:sta ammatillista tutkintoa. Eikö löydy? 21 viikkoa "tarkastelujaksoa" siis. Ilman rahaa tottakai.
Ja vaikka kaikki olisi kuinka kunnossa, jokainen liite kysytään erikseen, ja asia nytkähtää eteenpäin vasta sinä päivänä (viikkoja edessäpäin) kun lisätietokyselyssä oli uhattuna, että tiedot pitää olla toimitettuna päivämäärään x mennessä.
Jaksottamisesta ja tarkastelujaksosta et kuule yrittäjäkursseilla.
Ilman rahoja tulet sitten ajaneeksi itsesi "pimeälle puolelle", koska vaihtoehtona olisi muutoin itsemurha. Siihen ei moralisoinnit pure. Elämiseen Suomessa tarvitsee rahaa. Piste.
Ja näin tavara alkaa virrata byebyen kautta perävalotakuu piste nettiin, harmaan talouden kukoistaessa ja viimeisetkin yrittäjän moraalin rippeet lentävät mäkeen.
Yrittäminen+on+miten+siihen+suhtautuu.+Itse+olin+vakavissani+joskaan+en+ihan+varma+alkuun+joskus+-70+luvun+loppupuolella+kun+työkaverini+kanssa+saimme+eräästä+havainnostamme+idean+siitä+mitä+maailmasta+puuttuu.
Sitä+kehiteltiin+oto+koska+olimme+työssä+eräässä+yrityksessä+ja+päivisin+hoidimme+siihen+kuuluvat+tehtävät+mutta+iltaisin+oli+aikaa+ideoinnille+ja+tuotekehittelyn+aloitukselle+sekä+myöhemmin+testaamiselle+sillä+ei+testaamatta+voi+tietää+miten+kehittämäsi+laitteisto+tai+idea+yleensä+toimii.
Kun+olimme+saaneet+testit+tehtyä+ja+ensimmäisen+sukupolvet+tuotantoon+palkkasimme+muutaman+kaverin+niitä+valmistamaan+ja+jatkoimme+palkkatyössä+siinä+ohella.+Tässä+kohden+sanoisin+yhden+asian,+älä+lähde+kilpailemaan+työnantajasi+kanssa+vaan+suuntaa+eri+ympyröihin+niin+välit+pysyvät+kunnossa+eikä+työnantaja+puutu+harrasteisiisi.
Siitä+se+lähti+ja+ajan+mittaan+me+asian+ideoitsijatkin+lähdimme+täysillä+mukaan+ja+siinä+sitten+tehtiin+työtä+eläkkeelle+siirtymiseen+asti+jonka+jälkeen+yritys+myytiin+ja+saatiin+pientä+palkkaa+alkuvuosien+ideoinnille,+suunnittelulle+ja+muulle+ilman+palkkaa+tehdylle+työlle.
Kun+osaa+suhtautua+reaalisti+ongelmiin+niin+kyllä+niistä+yleensä+selviää+ja+on+se+yritys+vieläkin+pystyssä+vaikka+alkuperäiset+ideoijat+viettävätkin+ansaittuja+eläkepäiviään.
Yrittämisessä+on+riskinsä+mutta+kun+niitä+oppii+sietämään+niin+tulos+voi+olla+parempi+kuin+palkkatyössä+ja+meillä+oli.+Sekään+ei+kuitenkaan+innostanut+työntekijöitämme+ostamaan+yritystä+vaikka+sitä+erittäin+hyvin+ehdoin+heille+kaupattiin.+He+eivät+uskaltaneet,+me+entiset+omistajayrittäjät+olimme+joko+fiksumpia+tai+vain+tyhmempiä+emmekä+ymmärtäneet+riskejä+joihin+alistuimme.+Riskit+kuitenkin+hoidettiin+kunnialla+sillä+ainahan+ihmisten+kanssa+työskennellessä+sattuu+ja+tapahtuu.+
Yritysmuotona+pidän+osakeyhtiötä+parhaana+ja+omistajia+pitää+olla+vähintään+kolme+koska+silloin+ei+kelleen+ole+välttämättä+yli+50%+osuutta+ja+siinä+työskentelevä+osakaskin+on+vain+työläinen+ja+työeläkkeen+piirissä.+Samalla+voi+sitten+hyvinä+vuosina+lisätä+yrityksen+vapaata+pääomaa+nostamalla+vain+kohtuudella+osinkoja+ja+niin+saadaan+yrityksestä+lamaa+kestävämpi+kuin+kädestä+suuhun+eläen.
Yrittäjyys+vaatii+kuitenkin+ensisijassa+hyvää+liikeideaa+jossa+ei+ole+liikaa+kilpailua+ja+siksi+silmät+on+pidettävä+auki,+koska+vain+kun+maailmaa++katselee+eteen+voi+ilmaantua+idea+josta+se+lähtee,+näin+se+meilläkin+kävi.
Suomessa on noin 160 000 palkkatyöläistä yrittäjätittelillä töissä. He eivät kuulu ammattiliittoihin (osa voi kuuluakin). Hallituksen pääpropaganda on: Yrittäjyys pelastaa Suomen. Hallitus käsittää työn yrittäjyydeksi. "Työ pelastaa Suomen" on siten korulause.
Yrittäjäpalkkatyöläiset ovat selviä työläisiä. Kuntien ja valtion virkamiehinä he saavat automaattisesti saman palkan kuin muutkin mutta eivät enempää. Tilanne muuttuu, jos joku heistä perustaa firman, palkkaa virkamiehiä ja myy ne kunnalle töihin. Kunta ulkoistaa omia töitään. Mistä tällaisen yrittäjän voitto syntyy? Ei mistään muusta kuin palkan alentamisesta, koska kunta maksaisi yrittäjälle vain normaalin palkan määrän. Tämänkaltainen yrittäjyys tuo yhteiskunnalle lisää byrokratiaa ja kuluja, lisää sääntelyä. Kansantuote laskee ylimääräisen byrokratian vuoksi.
Kun sanotaan; Työläisen työvoima tuottaa uutta arvoa se on oikein. Useimmat tuotannolliset pienyrittäjät ovat samalla yhtiössään palkkatyöläisinä. He eivät ole kapitalisteja. Osa heistä voi kohota koroilla eläväksi kapitalistiksi, toisen osan luisuessa konkurssiin ja takaisin palkkatyöläiseksi. Pienyrittäjän etu on maksaa palkollisille vähintään tessin ehdot ja vähän ylikin. Jos firma ei menesty ei se menesty alepalkoillakaan. Alepalkat vievät kehitystä taaksepäin.
Yritys, yhtiö, korporaatio tms. on yleensä monilukuisen työläisjoukon yhteenliittymä. Yhdessä tuottaminen on tehokkaampaa kuin yksilöllinen käsityö.
Jokainen viesti toistaiseksi vannoo työläisten tarpeeseen. Työläisen työ tuottaa. Heitä tarvitaan. Työtön ei luo mitään. Yhtiöitä johdetaan nykyään pääsääntöisesti palkkatyövoiman toimesta.
Miksi jotkut (mustat porvarit, lapualaishenkiset!) nimittelevät omasta syystään työttömiksi joutuvia loisiksi. Onko se totta että työn tuottavuuden kohoaminen johtaa automaattisesti työttömyyden kasvuun ja yhteiskuntien vararikkoon?
Työläisen työ ei tuota mitään jos joku ei ensin perusta työpaikkaa ja hommaa hänelle työtä jota tehdä.
Jos se olisi pelkästään työläisen työ joka tuottaa niin miksi meillä on työttömiä työläisiä? Miksi he eivät tuota? Jotain vikaa arvon prole on tuossa sinut ideassasi. Miksi työttömät eivät tuota vaikka ovat työläisiä?
HEI! Luoko todella pelkästään Omistajapäällikön yhtään mitään, jos HÄN ei tiedä Tekonologia rs:stä yhtään muuta kuin korkeintaan nimen TEKNOLOGIA? Onko Teille Arvoisat Toverit ja Porvarit tullut mieleenne se asia, että ainoa sellainen henkilö, joka tietää Teknologia-asiasta ainakin jotain, on ns. Tekninen Toimihenkilö eli INSINÖÖRI? Olen yrittänyt selvittää J. Halla-Aho-seura rs:n edushenkilöinen kuten Extyökkäri tai Työeläkeläinen rs:n kohdalla sitä, että MITÄ todellakin He tietävät TEKNOLOGIA- ja TALOUSSOSIOLOGIA sekä TALOUSTIEDE rs:stä, niin MITÄ todella? Mitä Te Arvoisat SINIMUSTAT uskotte selvinneen? Onko TOTUUS se, että TE ette tiedä Sosiaalifilosofia eli Yhteiskuntateoria, Talousteoria, Systeemiteoria tai Peliteoria rs:stä yhtään mitään siis ette edes nimeä Talousosiologia tai FILOSOFIA, vaikka TE esiinnytte kaikki tietävinä ja kaikki tuntevina Talousmiehinä ja myös Kommunismin kovina vastustajina? Olisiko nyt syytä katsoa peiliin ja lopettaa satuilu sekä pyrkiä toimimaan sellaisessa tiedeympäristössä, jossa ainoastaan TOTUUS ja vielä kerran TOTUUS on IHANTOLA rs:n ovet avaava tekijä ja kuvio? Mitä nyt Erään vähän tyhmän sekaisen Katunarrin ja Kulkurin uteluihin haluavat vastata kovan tason Puolue- ja Yrittäjänerot kuten esimerkiksi J. Havukka-Aho-Seura rs:n jäsenkunta, niin MITÄ kaikkea todellakin?
Onko yrityksen tuotannon luoja omistaja vai hänen edustajansa jolla on siihen kykyä on ihka sama asia koska se perustaja, omistaja on kuitenkin koko yrityksen luoja ja ilman häntä ei olisi yritystä.
Toisaalta monet yrittäjät ovat juuri ne jotka myös kehittävät ideoidensa pohjalta ne tuotteet joita yritys valmistaa. Näin se kävi itsenikin kohdalta.
Et sitten ottanut kantaa siihen, jos työläiset todella tuottavat omin toimin niin miksi ne lakkaavat tuottamasta jäätyään työttömiksi? Onko työttömyys vain merkki laiskuudesta?
Jos todella tuottavuus on vain työläisten ansiota niin tuotannon pitäisi jatkua työttömyyskortistossakin. Jos työttömyys lopettaa tuottavuuden niin tuottavuuden lähde ei olekaan työntekijä vaan yritys!
HEI! Oletteko Te J. Halla-Aho-Seura rs:n jäsenet selvillä se asia, että mikä ERO on todella jossakin Liikelaitoksessa Tämän Yrityksen Omistajan ja Tämän Yrityksen Palkkatyöläisen välillä?
Nythän voi Yrityksen Palkkatyöläinen olla INSINÖÖRI ja EKONOMISTI yhdessä samassa henkilössä, vaikka HÄN on vain palkkatyösuhteessa tässä asianomaisessa Liikelaitoksessa. Niin ja nyt Omistaja voi olla vain sellainen YRITTÄJÄ, joka sanoo INSINÖÖRI- ja EKONOMISTI-yhteisölle jotain sellaista, että pistäkää YRITYS tuottamaan tai saatte potkut.
Me voimme nyt todeta myös sen asian, että OMISTAJA voi antaa Palkolliselle lopputilin ja että Palkollinen voi ottaa lopputilin. On nyt HYVÄ huomata vielä se asia, että Akateeminen Toimihenkilö voi olla jossain Liikelaitoksessa palkkatyösuhteessa ja että Aatteellinen Yrittäjä voi nyt koutuksen puolesta olla vain Perus- tai Apukoulupohjainen, sillä ovathan olemassa ns. LOTTOVOITTOYRITTÄJÄT.
Niin ja MIKSI todella Akateeminen Toimihenkilö ei voi olla myös YRITTÄJÄ eikä oleilla vain Palkollisena, vaikka ovat Insinöörejä ja Ekokomisteja oppiarvoltaan?
Onhan tietysti LOTTOVOITTOYRITTÄJÄ rs:n kannalta arvioiden HYVÄ ASIA se, että on olemassa päteviä Akateeminen Toimihenkilö rs:n ryhmään kuuluvia Insinööreja ja Ekonomisteja sekä Vastaavia, jotta Luku- ja Kirjotustaidotonkin YRITTÄJÄ voi olla menestyvän Yksityisyrityksen JOHTAJA.
Onhan myös olemassa sellaisia Yritysomistajia, jotka menestyvät USKONTOKUVIO rs:n pohjalta ja perustalta siis, jos uskot, että on totta, niin on totta, ja jos uskot, että ei ole totta, niin on ERHE eli VALE. Niin ja onhan myös sellaisia Yritysomistajia, jotka ovat koulutukseltaan Akateemisia siis Insinöörejä ja Ekonomisteja sekä Vastaavia. Onkohan Yritysomistaja Extyökkäri Manaamiskuvion lisäksi myös INSINÖÖRI ja EKONOMISTI sekä PASTORI, niin ONKO todella?
Palkkatyöläisen+ja+omistajan+välinen+suhdehan+riippuu+siitä+mitä+he+ovat+keskenään+sopineet,+muu+ei+siihen+vaikuta!
Ota+kuitenkin+huomioon+jotta+omistajakin+voi+olla+yrityksessä+vain+palkkatyöläisenä+ja+se+onkin+järkevin+tapa+hoitaa+asia.+Osakkaita+pitää+olla+kolme+jolloin+omistus+voidaan+jakaa+siten+ettei+kellään+oli+yli+50%+osuutta+jolloin+tuo+työmiesjärjestelmä+on+toteutettavissa,+ainakin+oli+aiemmin.
Työttömät ovat työläisiä. Työläisistä tulee työttömiä. Vain harvoissa tapauksissa kapitalisti menee työnvälitykseen hakemaan työtä. Tuskin koskaan.
Eräs palstaporvari vaati työttömiä töihin. Hallitus vaatii työttömiä töihin. Työttömät vaativat töitä.
Nykyaikainen kapitalismi tuottaa yhä suurempia joukkoja työttömiä. Yhtiöt sanovat työläisiään irti kohoavan tuottavuuden takia. Se kostautuu työläisille työttömyytenä. Samalla se merkitsee tulotason alentumista. Se taas merkitsee väistämättä tuotteiden valmistamisen vähentymistä. Vallitsevilla ehdoilla työttömyys sen kun kasvaa.
Tuottavuuden kohoaminen ja työväenluokan vaatimus työpäivän lyhentämisestä ansiotasoa alentamatta on ollut yksi keskeinen vaatimus. Eikä välttämättä pelkän palkan vuoksi vaan että työläinen voisi saada enemmän aikaa toteuttaa ihmisyyttään.
Mikäli edelleen vallitsisi sadan vuoden takainen yleinen 12 tunnin työpäivä niin työttömien armeija olisi enemmän kuin miljoona.
Tuottavuuden kohoaminen lähitulevaisuudessa on enemmän kuin varmaa.
Edellinen työajan lyhennys tapahtui 1960 luvun lopulla. Silloin työväenliike voitti viisipäiväisen ja 40-tuntisen työviikon. Yhtiöt tuskin havaitsivat lyhennystä taloudellisena menetyksenä.
Toinen seikka on kansalaispalkka. Kohtuullinen perustoimeentulo. Yksittäinen yhtiö ei kykene ratkaisemaan työttömyysongelmaa. Työttömyys on kapitalismin valtiollinen ongelma. On naurettavaa ammattiliitojen lakkauttamista ajavien porvareiden vaatia työttömiä tekemään työssäkäyviä työläisiä. Teesi on mieletön.
Työttömyys ei ole pelkästään talouskysymys. Se muuttuu yhä enemmän inhimilliseksi ongelmaksi. Toisaalla uusi paarialuokka ja muualla hupeneva työssäkäyvien luokka ja ylhäällä kapitalismin oligarkia.
Prolen ajatuksen kulku ei ole ihan terveellä pohjalla. Jos joku on todella kapitalisti eli hänellä on kapitaalia eli pääomia eli rahaa tukuttain niin tuskin hänen todella tarvitseekaan mennä työkkäriin vaan jos muuta ei keksi niin sillä pääomalla voi rahaksi muutettuna elää lopun elämäänsä mukavasti.
Yleensähän kapitalistin työnä on työllistää ja sen hän tekeekin kun se on mahdollista kannattavasti eli tuottavasti. Pääomanhan pitää säilyä ja sitä pitää aina kasvattaa jotta ei olla siinä pulassa johon Neuvostoliitto sortui -90 luvun alussa.
Hyvän tuottavuuden vuoksi ei ketään sanota ulos työpaikaltaan vaan se tapahtuu siksi jotta markkinat eivät vedä. Markkinoiden veto on aina rajallista varsinkin tuotteissa tai palveluissa joiden hinta on suhteessa heidän varoihinsa korkea. Koska meitä on enemmän noin 2000 € kuukausipalkalla kuin 20’000 €:n niin hinnalla on merkitystä menekkiin.
Hintoja ei ratkaise kuukausipalkka vaan se paljonko sitä sisältyy kuhunkin tuotteeseen. Siksi tuo sinun lyhennetty työpäivä entisellä ansiolla on täysin mahdollinen kunhan tulos on sama eli jos on 8 tunnin päivässä tehnyt jotain tuotetta 100 kpl niin se sama pitää saada myös aikaan sen lyhyemmän työpäivän aikana sillä muutoin hinta nousee vastaavasti. Palkan on aina oltava suhteessa tuottavuuteen muu on mahdotonta pitkässä juoksussa.
Kansalaispalkka on sama kuin työttömyyskorvaus ja se on katettava niiden veroista jotka ovat työssä, se ei ole hyvä ratkaisu vaan työskentely alemmalla palkalla jolloin markkinoiden veto on parempi ja useampi voidaan työllistää on parasta mitä työelämään voidaan tänään soveltaa.
Työttömyys on pääosin ay liikkeen aiheuttama ongelma, sen ainoa hyvä ja toimiva ratkaisu on työehtojen muuttaminen joustavaksi jolloin palkat vaihtelevat menekin mukaan.
Taas tuli Marxin kansantalousoppia. Kapitalisti toimii juuri kuvatulla tavalla. Voitto on tärkein. Pääomia mieluummin makuutetaan kuin annettaisiin valtion käytettäväksi.
Esitelmästä puuttuu kapitalismiin kuuluvat liikatuotantopulat ja jotka seuraavat kapitalismia hain tavalla laivaa seuratessa. Esitelmästä puuttuu mainitun logiikan seurauksena syntyvä työttömyys. Kapitalismi tarvitsee poliittisestikin työttömien vara-armeijaa palkkojen polkemisen verukkeena ja jonka kirjoittaja tuo selkeästi esiin. EK:n pohatat ja hallitus syyllistävät talouden huonosta hoidosta työläisiä joilla parkaraukoilla ei ole sanan sijaa. Hallitus yrittikin massiivista palkkojen ja työttömyyspäivärahojen alentamista mutta hanke raukesi valtavan joukkoliikkeen edessä.
Mikäli kapitalismi jatkaa vanhoilla konsteilla, työttömyys lisääntyy vääjäämättä kaikkialla kehittyneessä kapitalismissa. Tuottavuus kohoaa, palkat laskevat, työttömyys kohoaa väistämättä.
Kyseessä on järjestelmäkriisi. Työajan lyhennyskään ei ratkaise kokonaisongelmaa. Se helpottaisi ja pitkittäisi kapitalismin olemassaoloa. Pölkkypääporvarit haluavat pysyttää patruunakapitalismin.
Työväenluokan vastaus on kansalaisyhteiskunta. Ylijäämäpääomat otetaan yhteiskunnan käyttöön. Ne ovat työläisten työllään luomia varoja. Yhteiskunnalle on edullista pitää kaikki töissä vaikka lyhyemmällä työajalla. Ihmisen normaali olotila on antaa osansa yhteisen kekoon. Kaikki kokeilut lyhyemmästä työajasta osoittavat tuottavuuden ja työtyytyväisyyden kasvavan.
Yksi suunta maailmassa on rakentaa ulkosuhteet rauhanomaisen kanssakäymisen ehdoille ja saada sotatarviketuotantoa muutettua siviilituotantoon. Ihmiskunta ei tarvitse sotia. Kapitalisti tarvitsee sotia. Pitääkö työn tuloksia vähän väliä tuhota sodissa pienen mitättömän vähemmistön etujen alttarille!
Miten on mahdollista, että kun markkinat eivät vedä, kysyntä lakkaa niin se on ay-liikkeen syy??? Missä, millä kohtaa tuoteen/palvelun elinkaaren päättyminen on ay-liikkeen syy???? Palkkojen jousto menekin/kysynnän mukaan on UTOPIAA, harhaa, huuhaata!
Miksikö on näin? Siksi, että päivähoitoa ei ole suunniteltu joustavaksi, markkinoiden mukaan, vuokrat eivät jousta markkinoiden mukaan, asuntolainat eivät jousta työmarrkinoiden mukaan!
Sitä joustoa tarvitaan koko yhteiskunnan laajuudelta ja joka tasolla muu on harhaa!
Nälkä ei jousta markkinoiden mukaan, henkivakuutus pitää uusia joka päivä!
Jos halutaan pitää yritys toiminnassa niin positiivinen tulos on tärkeä koska muutoin yritys vähitellen häviää vauhdin riippuessa tappioiden suuruudesta. Yleensä yksi huono vuosi ei vie turmioon jos on ollut aiemmin hyviä vuosia mutta sen pitää herättää johto ja sen pitää miettiä miten homma hoidetaan kotiin.
Jos yritys on varautunut suureen joulumyyntiin ja liioitellut tavaroiden menekkiä jolloin suuri osa jää myymättä niin silloin joulun jälkeen pidetään alennusmyyntejä. Samoin pitää tehdä kun työ ei käy kaupaksi sitä pitää myydä alennuksella ja silloin vältytään työttömyydeltä ja ansaitaan elanto eikä tarvitse siten alistua loiseksi.
Teidän työväenluokkanne, mitä sillä sitten tarkoitattekin ei pysty pitämään taloutta pystyssä, sen näimme Neuvostoliiton ja Kiinan talouksista. Toinen meni konkurssiin ja toinen oli menossa vaan huusi suurkapitalistit apuun luvaten lähes orjatyövoimaa rajattomasti. Missään ei teidän nuoteillanne ole talouden menestysfanfaareja soiteltu. Jos olen väärässä niin kertokaa missä!
Ei yhteiskuntakaan välttämättä osaa käyttää pääomia koska se käyttää niitä tuhlaillen, pääomia ei saa hävittää koska se on kurjuuden kotiin kutsumista. Pääomat juuri ovat se asia jota te ette ymmärrä mutta ne pitävät teidät leivän syrjässä ja antavat mahdollisuuden talvisin nukkua lämpimässä kämpässä.
Jos työläiset jotain itse loisivat työllään niin miksi ihmeessä työttömiä yleensä on ja kun niitä on niin miksi ne eivät luo mitään muuta kuin tyhjiötä valtion kassaan?
Tuo työläisten luominen vaatii pääomia, se vaatii niillä rakennettuja yhteisöjä joita yrityksiksi kutsutaan, se vaatii noilta yrityksiltä yritysideaa ja suunnittelua sekä valmistuksen valmisteluja ja vasta sen jälkeen sinun työväenluokkasi pysty ehkä tekemään niitä muiden suunnittelemia tuotteita muiden järjestämillä työkaluilla muiden järjestämässä työpaikassa.
Jos työläiset sinänsä jotain loisivat niin työttömiähän kannattaisi oikein tehdä lisää jotta saataisiin noita luomistuloksia oikein kasapäin.
Hinnat ratkaisevat, palkat ovat suuri osa hintaa!
Miten marrkinoiden hiipuminen, tuotteen elinkaaren pää voi olla ay-liikkeen syy? Kerro! On aloja joissa palkat ovat promilleja hinnasta, pääoma, energia, raaka-aineet ovat palkkoja paljon suurempi tekijä!
Se mikä palkat työvoimavaltiasilla aloilla tekee niin tärkeäksi on se, että siihen voidaan vaikuttaa!
Raaka-aineet ovat hintaa x, samoin energia, logistiikka, edes yrittäjät/yritykset eivät näiden hintoihin voi vaikuttaa, mutta kun katsoo sorvaria niin johan pomon silmä kirkastuu, lomautetaan jos ei potkuja voi antaa!
Palkkojen+osuus+näkyy+kaikissa+mainitsemissasi+osatekijöissä.+Palkkakustannukset+nostavat+kaikkia+hintoja+osaltaan,+toisia+enemmän+toisia+vähemmän+mutta+lopputuloksessa+kaikella+on+merkitystä.+Lisäksi+jokaisen+yrityksen+on+toimittava+tuottavasti+jos+haluaa+olla+toimessa+vielä+ensi+vuonna+ja+seuraavana+jolloin+jos+komponentti+kulkee+vaikka+yhden+"ylimääräisen"+yrityksen+kautta+siihen+on+lisättävä+kulut+ja+kate+jolloin+hinta+nousee+20+-+30%+minimissään+ja+se+taas+lisää+loppuhintaa.+Kaikissa+noissa+nousuissa+on+palkkakustannuksia+jotka+lisääntyvät+progressiivisesti+ja+eurosta+tulee+helposti+kaksi+jos+riittääkään.
Pitää+hallita+kokonaisuus+ennen+kuin+pystyy+kokonaisuutta+ajattelemaan,+valitettavasti+elämme+kokonaisuuksien+maailmassa.
Niin, vieläkään et kertonut miten kaikki työttömyys on ay-liikkeen syytä! Totta on, että jokaisessa tuotannon osa tekijässä on palkkakustannuksia, mutta kukaan ei elä riisikuppia nuolemalla, eikä korkeaa hyinvointia voi olla yhteiskunnissa missä on äärimmäistä köyhyyttä ja äärimmäistä rikkautta niin kuin tällä hetkellä on tapahtumassa. Se ero tulee näyvämmäksi päivä päivältä niin täällä kuin ihan globaalistikkin.
Miten niin pääomat ovat asia jota emme ymmärrä? Ymmärämme ihan hyvin, että yritykset/yrittäjät tarvitsevat ENSIN liikeidean, sitten PÄÄOMAA, toimitilat ja DUUNAREITA!
Liikeidean pitää olla hyvä, sellainen jolla on kysyntää ja tuottaminen pitää olla kannattavaa.
Kannattavaa juuri sen hetkisillä ja ennustettavilla hinnoilla ja toimintaympäristöllä.
Toimintaympäristö muuttuu, kysyntä muuttuu, tuote on elinkaarensa lopussa, on hirveän paljon muuttujia, jotka eivät ole missään neuvottelupöydässä, joihin ei työnantaja- tai työntekijäpuoli voi vaikuttaa mitenkään.
Jos joustoa vaaditaan DUUNAREILTA niin sen jouston vaaimus ulottuu niin pankkilainoihin kuin kaikkeen yhteiskunnassa, Niin tärkeä se DUUNARI on, sillä vaikka toiset järjestäisivät työtä, työkaluja jne, niin ilman duunaria on vain toisten järjestämiä asioita ja työkaluja ei mutta! Jonkun pitää käyttää niitä kaluja!
Ay+liikkeen+vaatimat+sopimukset+eivät+sopeudu+vallitseviin+tilanteisiin+vaan+jatkavat+nousukauden+vaatimusta+vaikka+lama+ja+lasku+olisivat+molemmat+jo+hyvässä+vauhdissa.
Työttömyysprosentin+kasvun+pitäisi+olennaisesti+vaikuttaa+palkkoihin+jolloin+lomautuksia+tai+työttömyyttä+saataisiin+kuriin+paljon+tehokkaammin.
Ihmisten+käsitys+maailmasta+ja+taloudesta+sitten+minunkin+nuoruuteni+on+pahasti+lipsahtanut+toivottoman+puolelle,+ostetaan+asuntoja+100%+rahoituksella,+ostellaan+autoja+vähittäismaksulla+ja+velkaannutaan+luottokorteilla+ynnä+muilla+velaksi+lomamatkoja+systeemeillä.+Kun+sitten+tulee+työttömyys+tai+muu+haitta+ollaan+pulassa+nykyisellä+velaksi+kaikki+käytännöllä.+
Tunnen+tällä+hetkellä+muutaman+luottohäiriömerkinnän+omaavan+ja+he+eivät+edes+kykene+tekemään+normaaleja+sopimuksia+puhelinliittymistä+vaan+joutuvat+pelleilemään+pre+paid+liittymien+kanssa+ja+sama+koskee+nettiliittymiä.+Onko+velkatalous+tuon+arvoista+kun+jokainen+meistä+ei+näköjään+kykene+hallitsemaan+omaa+rahan+käyttöään?
Systeemiä+on+muutettava+siten,+ettei+luottoa+anneta+kuin+korkeintaan+puoleen+hankintahinnasta,+ettei+luottokorttia+saa+jos+ei+ole+puolen+vuoden+säästöjä+puskurina+jne.+Silloin+ei+koskaan+jouduttaisi+noihin+tilanteisiin+joita+sinäkin+näytät+pelkäävän.+
Etukäteissäästäminen+on+saatava+toimimaan+ja+paljon+parempi+elämä+on+saatavilla.+Noin+olen+toiminut+eikä+ole+ainakaan+jälkikäteen+valittamista.
Aikoinaanhan+pankit+vaativat+50+-+60%+omaa+osuutta+asuntoihin+eikä+autoa+tainnut+velaksi+saada+vaikka+olisikin+ollut+uhmakas+ja+yrittänyt.+Se+oli+reaalitaloutta+eikä+ylivelkaantumisia+ollut+nykyisiä+määriä+kun+maksuhäiriöisiä+on+pilvin+pimein.
Kaikkea+samaa+sai+silti+mutta+nykyiseen+verrattuna+pienellä+viiveellä.+Se+oli+terveempää+talouden+hoitoa+kuin+tämän+päiväinen!
"Tuo työläisten luominen vaatii pääomia, se vaatii niillä rakennettuja yhteisöjä joita yrityksiksi kutsutaan,"
Täydellistä Marxin kansantalousoppia. Kiitos.
Työläisten työ luo kaiken aineellisen, myös yrityksen voiton ja tuotantovälineet. Nämä ovat esineellistynyttä tai rahaksi muuttunutta työtä.
Työläiset kokoontuvat yhteen. Yhteisvoima on laadullisesti korkeampi työn muoto kuin yksityisyrittäjän näpertely vaikka viimeksimainittuja voi ollakin jossakin tuotannossa.
Työläiset luovat työllään ne pääomat ja lisätuotteen ja joiden avulla tuotanto laajentuu. Yhtiöt mahdollistuvat olemassaoloonsa työläisten työn ansiosta. Työläiset niitä sataprosenttisesti johtavatkin. Pörssipelurit pelaavat toisten tuottamilla rahoilla.
Opettele lukemaan ja ymmärtämään!
Ensin on se joka lähtee yritystä perustamaan joko oman tai lainatun (sijoittajan) pääoman turvin ja vasta kun se asia on kunnossa voidaan palkata työntekijä.
Tuo sinun marxilainen näkemyksesi ei toimi koska se on takaperoinen ja sen kokeilussa käy kuten kommunismin on aina kokeiltaessa käynyt.Käytännössä ei ole merkitystä onko kyseessä yhden tai kahden palkkaaminen tai tuhannen. Se alku lähtee jonkun ideasta ja jonkun pääomista!
Jos tuo työläisteoria pitäisi paikkansa niin työttömiä ei olisi vaan he tuottaisivat julmasti tavaraa joka sitten myytäisiin ja siitä voitaisiin kustantaa työttömyyskorvaukset. Noin siis marxilaisen teorian myötä. Sitä me yhä odotamme!
Jos+duunarin+palkan+pitää+joustaa+kysynnän+mukaan+niin+pankkien+pitää+joustaa+palkkojen+mukaan!
Mistä+etukäteen+säästetään+kun+pitää+opiskella+velaksi+ja+valmistuu+työttömyyskortistoon?
Ennen+pankit+lainasivat+kohtuu+korolla+ja+vekseleitäkin+sai+eikä+niissäkään+korko+ollut+taivaissa+niin+kuin+nyt!
Ennen+kotitalouskoneen,+huonekaluja+sai+osamaksulla,+jossa+laki+suojasi+työttömäksi+jäänyttä+tai+sairastunutta+ihmistä,+se+on+historiaa!
Nyt+korko+voi+ihan+lain+mukaan+olla+yli+100%+!+Ennen+siitä+sai+linnaa,+nyt+se+on+pankkien+taseita+kasvattava+bisnes.
Et+ole+elänyt+köyhän+kädestä+suuhun+elävän+ihmisen+elämää,+et+voi+mitenkään+käsittää+sitä,+ymmärryksestä+puhumattakaan!
Ennen+oli+seteleitä,+käteistä+ja+jos+ei+ollut+sitä+piti+hankkia!+
Nyt+bittiavaruuden+aikaan+kun+netin+avaa+niin+vain+taivas+on+rajana+kun+bittirahaa,+bittiluottoja+tehtaillaan!
Miten+sukupolvet+jotka+ovat+syntyneet+biittiavaruuden+aikaan+kun+käreistä+rahaa+ei+edes+pankit+käsittele+voisivat+ymmärtää+rahan+arvon+tai+määrän+eikä+sitä+työllä+voi+enää+hankkia!
"Ensin on se joka lähtee yritystä perustamaan joko oman tai lainatun (sijoittajan) pääoman turvin ja vasta kun se asia on kunnossa voidaan palkata työntekijä."
Aivan oikein. Täyttä Marxia.
Kaikki pääoma on työn tulosta. Pääoma sattuu olemaan ei-neitseellisesti syntynyttä. Työläisen työ tuottaa tuotantovälineet sekä lisätyön osuuden ja josta kertyy uutta pääomaa. Se ylimenevä osuus, joka ei mene kapitalistin henkilökohtaiseen kulutukseen.
Tuotannossa pyörii käytännössä työn rahaksi muuttunut muoto. Jokainen tavara on esineellistynyttä työtä. Eikö totta.
Työläisen tarpeet ovat muussakin kuin tavarassa. Hän tarvitsee sivistystä, terveydenhoitoa, virkistystä, kulttuuritarpeiden tyydyttämistä ja silleensä. Ne ovat syntyneet luokkataistelun tuloksena. Koska lisätuote siirtyy kapitalismissa yksityisomistukseen, yksityisomistalle riittää alimmillaan työhön kykenevä. Sotukulut kapitalisti laskee turhaksi menoksi.
Käytännössä työläiset kustantavat sotukulutkin oman työnsä tuloksilla.
Mikäli kapitalisti tyytyisi kohtuulliseen henkilökohtaiseen tuloon ja yksityisomaisuuteen, ehkä 10 kertainen kuin keskipalkka ja jossa hänellä olisi tosi työ sen kuluttamisessa, asia olisi hyväksyttävissä.
Tulokatto tulee yhä enemmän poliittiseen keskusteluun. Eduskunta keskustelee kaiken aikaa työn tulosten jakamisesta.
Kiitän kuitenkin uudesta marxilaisuutta puolustavasta lausunnostasi.
En+tiedä+pitääkö+palkan+joustaa+mutta+sen+osuus+tuotteessa+pitää+saada+alemmas+jos+kauppa+alkaa+tyrehtymään.+Voi+tietysti+ideoida+miten+tehdä+sama+edullisemmin+jolloin+palkka+pysyy+mutta+tuotteen+hintaa+voidaan+saada+kilpailukykyisemmäksi.
Kun+aikoinaan+opiskelin+niin+kävin+ensin+työssä+kolmisen+vuotta+vai+olikohan+neljän+nurkilla+ja+säästin+opiskelua+varten+niin+paljon+kuin+kykenin,+lisäksi+otin+osuuspankista+opintolainaa+säästöjeni+lisäksi.+Valmistuttuani+pääsin+työhön+ja+aloin+maksaa+velkojani+asuen+ensin+omakotitalon+vintissä+kuten+opiskellessanikin+ja+muutin+kun+sain+asunnon+vuokrakivitalosta.
Tuolloinhan+velassa+oli+todella+korkoa,+en+muista+juuri+tuon+opintovelan+mutta+siihen+aikaan+ne+huitelivat+jossain+15%+nurkilla+vuositasolla.+Nyt+sitä+saa+1%+korolla+tai+jos+irvistää+pankinjohtajalle+niin+voi+joutua+maksamaan+2%+mutta+käytännössä+tänään+ei+tarvitse+juurikaan+maksaa+korkoa+pankin+lainaamasta+rahasta+ja+muualta+ei+kannata+edes+haaveilla+ottaa.
En+tiedä+saatko+enää+vekseleitä+koska+meillä+on+luottokortteja+ja+muita+keinoja+saada+väliaikaista+rahoitusta.+Minä+en+koskaan+ole+käyttänyt+vekseliä+koska+olen+aina+lainannut+pankista+jos+olen+tarvinnut+ja+lisäksi+aina+on+ollut+luokkaa+50%+omaa+rahoitusta+koska+olen+elänyt+säästäen.
On+tyhmyyttä+ostaa+velaksi+tänäänkin,+osamaksukorot+ovat+korkeita+pankin+lainaan+verraten,+ehkä+joitain+autoja+saa+pienellä+korolla+mutta+älä+ikinä+ota+pikavippejä+vaan+tule+toimeen+ilman+sillä+kun+siihen+veneeseen+joutuu+niin+se+on+loppu+luottotietojen+kanssa+etkä+saa+muuta+kuin+pre+paid+kortteja+enää+kännyyn+tai+nettimokkulaan.
Se+on+ihan+sama+onko+raha+seteleinä+vai+vaan+saldona+kunhan+pitää+huolen+siitä,+että+saldoaan+ei+ylitä.+
Ei+sitä+rahaa+niin+viljalti+ollut+opiskelun+aikaan+ja+heti+sen+jälkeenkään+kun+halusin+päästä+eroon+siitä+velasta+jotta+voin+alkaa+säästämään+asuntoon+jonka+sitten+muistaakseni+parin+kolmen+vuoden+päästä+ostinkin,+vai+olisiko+mennyt+neljäkin+vuotta+sillä+omarahoitusosuus+piti+ensin+säästää.
Jos työläisen työ sinänsä jotain tuottaa niin miksi hitossa te valitatte työttömyydestä? Miksi ette ala tuottamaan ja maksa siitä tuotosta työttömyyskorvauksianne jotta ei tarvitsisi minun niitä veroissani maksaa?
Miten partasuu Marx tuon selittää?
Vai pitääkö kuitenkin olla joku teitä fiksumpi joka on osannut pistää pystyyn työpaikan jossa sitten voitte muiden töitä tehdä palkalla? Kuka siinä silloin on se jonka ansiota ne saatavat varat ovat?
Niin+et+ole+elänyt+köyhän+kädestä+suuhun+ihmisen+elämää,+et+sinä+sitä+ymmärrä!
Juuri+tuolla+aikaisemmin+kirjoitit,+että+palkan+pitää+joustaa+kun+työttömyys+kasvaa.
Nyt+ei+ole+TYÖTÄ+mitä+tehdä+ja+säästää!
Et+kelpaa+edes+tytöttömyyskortistoon+jos+sinulla+ei+ole+ammattia+tai+koulutuspaikkaa.
Kukaan+ei+kuule+tyhmyyttään+osta+velaksi+vaan+kun+on+pakko+jos+aikoo+silmälasit+päähänsä+saada+tai+hampaat+suuhunsa!+Ne+maksaa+maltaita,+hunajaa!!!
Nykyyän+opintolainat+ovat+markkinakorkoisia,+ei+mitään+1%+-+2%+prosentin+korolla
Sinulle+on+ihan+sama+onko+selteleinä+vai+bitteinä,+olet+elänyt+seteliraha+kauden,+saanut+käteisalennuksia,+nyt+maksaminen+maksaa!
Väitän+vieläkin,+että+setelit+lompakossa+ovat+paljon+konkreettisempia+kuin+bittiraha!
Markkinakorot+ovat+alhaalla,+katsoin+juuri+euriboreja+ja+ne+olivat+kaikki+alle+0%+koroilla+12kk+eurobor+oli+noin+-0,07%+ja+tuohon+kun+lisätään+pankin+osuus+joka+lienee+1+-+2%+niin+ei+lopullinen+korkokaan+päätä+huimaa.+Markkinakorot+ovat+tänään+tosiaan+negatiivisia+mutta+kun+pankki+laittaa+siihen+marginaalinsa+niin+päästään+hieman+plussan+puolelle,+ei+tosin+kuten+minun+opinto+ja+asuntolainoissani+kun+korot+huitelivat+10+-+20%+välillä.
Palkkojen+todella+tai+ainakin+valmistetun+palvelun+tai+tuotteen+osalle+tulevan+työn+kustannuksen+pitää+laskea+jotta+työttömyys+saadaan+kuriin.+palkan+laskeminen+on+helpoin+tapa+mutta+tehostaminen+on+toinen.+Hintojen+pitää+olla+aina+kilpailukykyisiä+jolloin+ei+työttömyyttä+synny+nykyistä+vauhtia.
"Palkkojen todella tai ainakin valmistetun palvelun tai tuotteen osalle tulevan työn kustannuksen pitää laskea jotta työttömyys saadaan kuriin."
Palkat eivät ole este. Ne ovat jokseenkin EU:n keskitasoa. Työn kustannukset tulee aleta teknologisten ratkaisujen avulla. Palkkojen alentaminen vähentäisi ostovoimaa.
Pääomia maassa on suuret määrät joutilaana.
Kapitalismi on ajautunut ennenkokemattomaan kriisiin. Taloustaantuma jatkuu jo yhdeksättä vuotta. 30 luvun suhdannetaantuma oli suuri mutta mitätön nykyiseen verrattuna. Kun jatkuva kasvu on tiensä päässä järjestelmän puitteissa on mahdoton sopeutua uusiin ratkaisuihin.
Palkat eivät ole este mutta kustannukset ovat. Palkat ovat osa kustannuksia joten niiden osuutta on saatava alas tehostamalla tai laskemalla palkkoja.
Jos palkkoja alennetaan niin kilpailu laskee myös tuotteiden ja palvelujen hintoja joten tappio ei ole niin suuri.
Pääomia on Suomessa liiankin vähän, niitä ei voi jakaa yleiseen käyttöön vaan niillä työllistetään kunhan löytyy tilanne jossa tuottava toiminta on todennäköistä.
Kapitalismilla ei ole kriisiä vaan meillä on ay kriisi!
Kyllä kuule kapitalismilla ja sen myötä ay-liikkeelä on kriisi!
Se ei ole joko tai vaan sekä että!
Extyökkäri yhtyi taas Marxiin. Kapitalistin yksi keino lisätä voittojaan on palkkojen alentaminen.
Kapitalisteista en tiedä mutta yritysten pitää tehdä tulosta, jos ne eivät tee niin noutaja tulee ja koko porukka siirretään kilometritehtaalle.
On se kummaa miten kommunistinen näkemys estää näkemästä todellisuutta. Se on sairasta joten vetäkäämme joukolla kaikki mikä hiemankin haisee kommunismille alas huussista!
Mihin töihin, kun ei ole työpaikkoja.Luokaa ensin paikkoja.
Eduskunnassa on 200 plus 200 avustajaa, plus muut tollot ja kas eduskunta paisuu ja vain 100 miljardia ovat saaneet aikaan velkaa, herää kysymys miten "viisas" on se puolueen edustaja, sillä siellä ei ole yhtäkään kansanedustajaa vain puolueiden edustajia, eli ei ihme et kusessa ollaan.