"Kovista kilpailijoista Skodan erottaa alusta, sillä se ei toimi aivan toivotulla tavalla. Koeajoauto oli varustettu säädettävällä iskunvaimennuksella. Comfort-asetuksella auto suorastaan keinahtelee isompien epätasaisuuksien ylitse, mutta välillä tämä menee jo epämääräisen puolelle ja kori tekee turhia liikkeitä. Tästä huolimatta terävät saumat tuntuvat korissa. Sport-asetuksella taasen iskunvaimennus jäykistyy todella paljon ja välittää kaikki tien epätasaisuudet auton sisälle. Paras kompromissi on iskunvaimennuksen normaali asetus, mikä ei kuitenkaan pysty samaan mukavuuteen kuin pahimmat kilpailijat." Lainattu:http://m.mtv.fi/lifestyle/autot/artikkeli/koeajossa-viela-vahan-ylellisempi-skoda-superb/5708348. Niin onko tämä sitä keinahtelua ja huojumista mistä aina skodan kohdalla puhutaan? Testissä oli kallein skoda superb neliveto 280hv
Uusi superb "keinahteli" testissä!
Sköndämiesss
16309
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 16
Vanhimmat
Se myös kyykähtää herkästi huojahduksen jälkeen. On kyllä kamalan hintanen itäauto tuo superb.
Kun ostaa TOYOTAn niin ei ole tuollaisia murheita. Toyotat on tunnetusti huippuhyviä ajo-ominaisuuksiltaan. Vokkelo konsernin auto eivät pysty lähellekään Toyotaa.
Hyvä että on myös tällaisia rehellisiä koeajoja joissa tuo jatkuva hytkyminen on todettu faktaksi.
Tuon jutun kommenteissa ollaan myös faktalinjalla:
>Kestääkö jakopää sataatuhatta ? Entä vaihteisto ?
>Ei.
Passatin koeajoissa ei ole tuollaisesta huojahtelusta mainittu mitään.
Taitaa olla niin, että se halpuus ja itäisyys näkyy taas kerran!
Heh
Eikö se kiihtyvyys ollut enään se tärkein kriteeri autoa ostettaessa?
koaajat eivät ilmeisesti osanneet säätää auton säädettävää alustaa sport asentoon.
http://m.mtv.fi/lifestyle/autot/artikkeli/koeajossa-viela-vahan-ylellisempi-skoda-superb/5708348
Autosta löytyy jopa hieman yllättävä puoli kaasua syvemmälle painettaessa. Tehoalueelle päästyään meno on todella reipasta ja nopeusmittarin seuraamisessa saa olla tarkkana. Alle kuuden sekunnin kiihtyvyys sataseen isolle perheautolle on todella riittävä suoritus. Tätä spurttia olennaisempaa on kuitenkin riittävien tehovarojen tuoma vaivattomuus ohitustilanteisiin. Vaikka autossa olisi enemmänkin lastia, ei tällä voimalinjalla tarvitse pelätä jäävänsä ohituskaistojen tukkeeksi jyrkemmissäkään mäissä.
Kovista kilpailijoista Skodan erottaa alusta, sillä se ei toimi aivan toivotulla tavalla. Koeajoauto oli varustettu säädettävällä iskunvaimennuksella. Comfort-asetuksella auto suorastaan keinahtelee isompien epätasaisuuksien ylitse, mutta välillä tämä menee jo epämääräisen puolelle ja kori tekee turhia liikkeitä. Tästä huolimatta terävät saumat tuntuvat korissa. Sport-asetuksella taasen iskunvaimennus jäykistyy todella paljon ja välittää kaikki tien epätasaisuudet auton sisälle. Paras kompromissi on iskunvaimennuksen normaali asetus, mikä ei kuitenkaan pysty samaan mukavuuteen kuin pahimmat kilpailijat.
Tuo itäauto maksaa yli 60 tonnia varusteilla heh heh:) on siinä ryssänmopolla hintaa. Samaan hintaan saa uuden E-sarjan joka on arvostettu auto.
Kirjoittaisit nämä ketjut valmiiksi etukäteen! Nyt menee monta minuuttia kirjoittelujen välillä ja tehokkuus kärsii! Joku saattaa erehtyä luulemaan, että palstalla olisi toinenkin provoilija ;-)
Palstalla on tiedetty tämä huojahtelu jo vuosikaudet.
Mitä tekee hevosvoimilla jos alusta on paska? Ei mitään, juuri ja juuri voi suoralla tiellä kiihdyttää, jos tie on muutoin hyväkuntoinen.
Kuinkas "länsiautot"?
Auto ei huojahtele nopeissa mutkissa, vaan kuljettaja ja matkustajat ainoastaan.
Lentävät kaarteessa huuthelvettiin mm. noppelisssa ja nauriksessa?
Ensimmäiseen mutkaan asti Skeida-wagen voi mennä lujaa.... sanotaan nätisti näin että skeida on sellainen "suoran tien ajettava", ja silloinkin sitä on koko ajan ohjattava, suuntavakaus on luokkaa Ö .
Skoda rock and roll. Täristää ja huojahtelee.
Skoda rock and roll.
Skoda kiveä ja sämpylää.
Enemmän olisin huolissani videossa esitetystä huojahtelusta. Pahimmillaan tuollaisen vuoksi voi henki mennä. Ja jos ei mene kaatumisen takia, Takatan sirpalepommi viimeistelee lopputuloksen.
https://youtu.be/xoHbn8-ROiQ
No onhan noi kippanat olleet jo kauan tiedossa, että ne huojuvat ja huojahtelevat. Olisi ollut suoranainen ihme jos tee ämmän testaajat eivät sitä holtitonta menoa olisi huomanneet.
Niin että nuppi tutisee.