Voiko pitää omia seuroja puhuen itse raamatusta kylän muille lestadiolaisille? Tarviiko paikalla olla jokin srk:n puhujista tai johtoryhmästä valvomassa että saarna noudattaa srk:n linjaa? Voiko jumalan sanaa kuunnella vain seuroissa rauhanyhdistyksellä?
Onko omien seurojen pitäminen sallittu
uteliaslesta
496
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Käytäntö on, että joku puhujiksi valituista tulee pitämään saarnan kotiseuroissa.
Hyvä kysymys. Kysyppä joku toinen.
ran pyydetään:
Voisimmeko pitää seurat, joihon kutsuttaisiin puhujiksi heinolalainen yhteiskuntatieteiden lisensiaatti Kalevi Laakso (= nimimerkki "melperi", nyt tarpeeton ylijäämäeläkeläisukko) sekä koulutukseltaan tietämättömäksi jäänyt mutta ainakin hierojana esiintynyt kempeleläinen Jussi (Juhani) Pellikka (nimimerkki "Kesitas")?
Palstalaisethan voisivat tässä ketjussa kuvailla, millaista noissa seuroissa olisi. Pliis, unohdetaan se Kalevin ja Jussin humostelu nyt ainakin vähäksi aikaa, jos seurasaliin olisi ehkä tullut kuulijoita ja katselijoita.
Miten niin jussi jäänyt muka tietämättömäksi? Kuinka kehtaat parjata Häntä? Entäs tämä toinen sitten, pituushan oli jossakin mainittu 1,89 sentiksi. Kun otetaan huomioon nimimerkki teutan kertoma kielto kon, no, konfeh, no perkele! Kon ve kik ke li pla kaa tis ta, ei heinolassa tuommoisia seuroja saa pitää, toisen osalta pitäisi tietää ainakin ÄO tai edes Ä ja Ö ennenkuin varmaa vastausta voi antaa. Edes Hän.