Patologinen valehtelu, eli mytomania (kreik. mythos tarina mania) eli pseudologia fantastica (kreik. pseudos väärä logos puhe, tieto phantasia mielikuvitus) on sairaalloinen halu valehdella ja keksiä sepitettyjä tarinoita. Mytomaniaa sairastavia kutsutaan mytomaaneiksi, suomeksi yleensä patologisiksi valehtelijoiksi.
Pakonomainen valehtelu ei ole lääketietellinen diagnoosi, vaan se liittyy muihin mielenterveyden ongelmiin oireena.
Jos ihminen hakee valehtelusta hyötyä, se saattaa olla osa narsistista persoonallisuushäiriötä. Käyttäytymismuodosta voi parantua, jos kokee sen itse ongelmaksi, mutta esimerkiksi narsistiseen persoonallisuushäiriöön liittyvää valehtelua ei voi saada parantumaan, sillä henkilö ei itse koe sitä ongelmaksi.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Patologinen_valehtelu
patologisesta valehtelusta
4
134
Vastaukset
- Me_olemme_sen
tienneet jo vuosia. Hyvä että avaudut meille ja kerrot suoraan skitsofreniasi sivujuonteista, Pia.
- HullultaRahatPois
Ei KUKAAN usko, että se sinun Piasi ihan joka paikassa kirjoittelee, vaikka kuinka tuota paskaa uskottelet päivästä ja vuodesta toiseen! Mitäs sä muuten teet työksesi, kun olet noin saatanan harhainen? Tuskin tuollaiselle löytyy edes mitään suojatyöpaikkaakaan.
Montako tuhatta "Pian kirjoitusta" olet tänäänkin eri puolilta nettiä bongannut? Luuletko että et kuuluisi mielisairaalaan, ja jos et, MIKSI ET?
Miten se Pia voi kirjoittaa useille palstoille samaan kellonaikaan samanaikaisesti satoja kertoja päivässä ja olla samalla töissä ja keikoilla ja muualla?
Olet muuten KYMPPITONNIN velkaa Pialle! Se tullaan sinulta perimään! - NytTuleeTuomio_Copy_Co
Tiesitkö, että SUPO seuraa mitä tällä palstalla kirjoitetaan!
Kaiken maailman ääriryhmän ideologioihin taipuvaiset ja väkivallalla uhkailijat on listattu.
Lopettakaa moinen möyhkääminen! - JussiÄssä
NytTuleeTuomio_Copy_Co kirjoitti:
Tiesitkö, että SUPO seuraa mitä tällä palstalla kirjoitetaan!
Kaiken maailman ääriryhmän ideologioihin taipuvaiset ja väkivallalla uhkailijat on listattu.
Lopettakaa moinen möyhkääminen!Siis lopeta.Ei lopettakaa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2008920
En löydä sinua
En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k265368- 534631
- 894390
- 583573
- 513346
Miten mä olisin
Rohkeampi lähestymään häntä. En tiedä. En osaa nykyään edes tikusta tehdä asiaa vaan käyttäydyn päin vastoin välttelen.583208Ne oli ne hymyt
Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä262846Anteeksi kun käyttäydyn
niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv442666- 432601