Toyotissa aina toinen ajovalo pimeä

http://m.iltalehti.fi/uutiset/20161107200024402_uu.shtml
Kattokaa nyt tuotakin. Summan mutikassa otettu kuva jostain kaupungilta ja tusina-tojo sattui kuvaan. Ja asiaan kuuluvasti toinen ajovalo paskana. Ei ole tuulesta temmattua juttua kun puhutaan tojotien valovioista. Aina on joku valo pimeä, vähintään tojo-hörhön yliskamarissa
572
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tojodassq on b-luokan sähköt. Kaikki minkä laittaa tojon virtapiirin, on lyhytaikaista. Akut, polttimot ja itse auto.

Äänestä

Halpisautoissa on halpissähköt. Toyotissa ei ole jännitteen alennusta päivävaloasennossa, koska se olisi vaatinut valmistajalta muutaman sentin verran kalliimpia komponentteja sähköjärjestelmään.
Noissa viime vuosikymmenen Toyotissa lampun kannoille menee akkujännitteen asemasta aina pari volttia korkeampi latausjännite, joka polttaa jatkuvasti päällä olevan lähivalon hyvinkin vähillä kilometreillä. Kehittyneemmissä autoissa on jännitteen alennus päivävaloasennossa tai latausjännitteestä riippumaton regulaattori ajovaloille.
Vasta huomiovalot ja päivävaloutomatiikka on tuonut apua tuohon Toyotan ongelmaan. Tosin uusia ongelmia on tullut tilalle huonosti toimivan automatiikan takia.

Äänestä

Kahden merkin valoissa on usein jotain häimää: toinen on Skoda jonka valot joskus vähän häikäisee, toinen on Tojo joka on usein silmäpuoli.

Äänestä

Joo huomattu on ja osasyy myös kuljettajissa. Ovat kädettömiä ja saamattomia vässyköitä.

Äänestä
  • Jos noita H7 joutuu vaihtelemaan muutaman kuukauden välein, niin kyllä siinä omistajan välinpitämättömyys kasvaa samassa suhteessa kun polttimolasku.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihhljöjh kirjoitti:

http://m.iltalehti.fi/uutiset/20161107200024402_uu.shtml
Kattokaa nyt tuotakin. Summan mutikassa otettu kuva jostain kaupungilta ja tusina-tojo sattui kuvaan. Ja asiaan kuuluvasti toinen ajovalo paskana. Ei ole tuulesta temmattua juttua kun puhutaan tojotien valovioista. Aina on joku valo pimeä, vähintään tojo-hörhön yliskamarissa

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu