Hervannasta on erinomaiset tieyhteydet joka suuntaan. Mihin hittoon sitä ratikkaa tarvitaan. Matka-ajan lyhentyminen on täyttä hölyn pölyä. Ratikka pysähtyy eli jarruttaa joka pysäkille, avaa ja sulkee ovet vaikka kukaan ei nousisi ratikkaan tai jäisi pois. Ilmeisesti ratikka palvelee niitä Hakametsän ja ympäristön alueen liikkeitä, jotka kuvittelevat saavansa lisää asiakkaita keskustan suunnasta.
Hakametsän vai Tampereen ratikka?
äly.hoi.järki.meni.jo
957
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
"Hervannasta on erinomaiset tieyhteydet joka suuntaan. Mihin hittoon sitä ratikkaa tarvitaan. "
Kiskolinjan rakentajia rikastuttamaan.
Tuskin missään muualla maailmassa yhdellä kuppaisella ratikkalinjalla on onnistuttu pilaamaan kaupungin keskustan autoliikenne yhtä tehokkaasti kuin Tampereella. Pyöräilevä vihreä Tampere, ei helvetti.
http://meidanmaa.fi/ratikka/ratikkamatka-ilman-ratikkaa.pdf
Toi ratikkajuttu on varmaan joku vitsi. Eihän se voi voi olla totta!!!!
http://www.meidanmaa.fi/ratikka
Kadut pilataan yhden ainoan muutaman minuutin välein kulkevan ajoneuvon takia. Mietis miten paljon katujen kuljetuskyky siinä pienenee? Sitä paitsi nehän eivät kulje lainkaan öisin!
Voi kun tuo juttu olisikin vitsi, vaan kun ei se näytä olevan. Varmistin samat tiedot suunnitelmakartoista. Nuo jäbät ovat tehneet sen, mitä poliitikkojen olisi pitänyt tehdä kauan sitten: mennä kadulle ja pohtia.
Tarjoan kavereille koska vaan uudet kuumat glögit jos asioita lumituiskussa lisää selvittävät.
Rahan kuppaus ratikalla on sen mittaluokan tapaus, että ei unohdu aivan äkkiä. Voi olla, että tulee jonkun kirjankin aiheeksi. Historiikkitasolle pääsee varmasti. Telkkariohjelmiin. Kun todellisuus alkaa paljastua.
Oikeuteen ainakin pääsevät, kun vastuita kaupunki vs muut aletaan selvitellä.
Miksi tällaista lumisadekävelyä ei olla tehty aiemmin!
Tuo ei voi olla TOTTA!
http://www.meidanmaa.fi/ratikka
EN USKO-EN USKO-EN-USKO
Olikos suunnitelmissa myös jokin lähes 300 metriä pitkä silta vain ratikkaa varten. Karkeasti arvioiden siinä kulkee korkeintaan 100 ratikkaa vuorokaudessa suuntaansa. Saa siinä ratikka ajaa aika monta vuotta, että tienaa silta hintansa, kun jokainen ratikan ylikulku kuluttaa veron maksajien rahaa ratikan käyttökuluja. Oliskohan 2 euron ylitysmaksu Manhattanin tyyliin jokaiselta matkustajalta sellainen käypä arvo. Maantiesilloista sentään autoilijat joutuvat automaattisesti maksumiehiksi.