Miksi Matti Vanhanen on niin äärettömän typerä tampio, että ensitöikseen pääministerinä menetti Suomelle jo EU:n lupaaman elintarvikeviraston?
Miten Suomella voi olla noin typerä ja osaamaton ja kielitaidoton pääministeri?
Miten?
Miten Suomella voi olla noin typerä ja osaamaton ja kielitaidoton pääministeri?
Miten?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Etkö tiedä, että Matti Vanhasen tilalle hankkima kemikaalivirasto hakkaa elintarvikeviraston, koska jokaisessa elintarvikkeessa on kemikaaleja.
Hähhää.
Katsopas Totuuskomissio 13 avausta alempaa. Siellä toinen älyn jättiläinen kyselee samaa. Ei viitsi jokaiselle erikseen selittää.
Sehän koko elintarvikevirasto oli Lipposen vaalipropagandaa,, senhän tietää jo alaluokkalainenkin...
Elintarvikevirastoa moninverroin tärkeämpi ja suurempi EU:n Kemikaalivirasto on loistava saavutus ja osoitus juonikkaiden keskustalaisten neuvottelutaidosta - italialaiset jäivät kateellisena nuolemaan näppejään mitättömän kääpiövirastonsa kanssa.
Vanhasen Suomeen järjestämästä EU:n kemikaalivirastosta on tulossa henkilömäärältään suurin virasto. Esim. Elintarvikevirasto on sen rinnalla kuin pieni nurkkapuoti.
Työ kemikaalialan Euroopan huipulla edellyttää huipputiedettä ja huipputiedemiehiä. On aivan eri juttu tehdä kemikaalinormi kuin ranskanleivän pituutta, pizzan halkaisijaa tai juuston paksuutta määrittävä normi.
Maamme tiede-elämälle Vanhasen ansiosta tullutta luottamuksen osoitusta EU:n taholta ei näköjään vielä edes ymmärretä Suomessa.
Elinkeinoelämä haluaa Helsinkiin luvatusta EU:n kemikaalivirastosta tuntuvasti suurempaa ja vahvempaa kuin komission on esittänyt.
Kemianteollisuuden toimitusjohtajan Hannu Vornamon mukaan viraston työtaakasta tulee niin suuri, ettei komission esitys noin 200 työntekijästä vuonna 2007 riitä.
Ranskassa on jo esitetty, että virasto käynnistettäisiin 500 työntekijällä. Myöhemmin henkilöstömäärä voisi Vornamon mukaan olla 700 - 800.
Viraston perustaminen on osa EU:n suurta kemikaaliuudistusta, joka tulee EU-parlamentin käsittelyyn keskiviikkona.
Viraston tehtävänä on pitää yllä teollisuuden kemikaalirekisteriä sekä valvoa kemikaalien käyttöä ja johtaa riskiarviointityötä.
Tietokantaan tullee tiedot noin 30 000 kemiallisesta aineesta. Markkinoilta poistuu samaan aikaan joitain prosentteja kemikaaleista.
EU:ssa koko kemikaaliviraston perustaminen on kiistanalainen asia.
On epätodennäköistä, että kemikaalivirasto perustetaan.
Moka-Mattia vietiin kuin litran mittaa tässäkin asiassa.
typerä kepulainen mikä typerä kepulainen.