Kiikarit huurteessa, miten ne saa kuivaksi?

Kiikkare

Pudotin vesitiiviit kiikarit mereen, mutta sain noukittua ne takaisin veneeseen sillä seurauksella että pari viikkoa uittamisesta ne olivat huurteessa. Miten ne saisi kuivaksi? Kannattaako yrittää lämmitellä niitä saunassa tai uunissa 75-100 astessa? Sen verran kalliit kiikarit että haluaisin yrittää kuivatella ne.

15

916

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kerron miten minä tein sen.Meillä on varakiikarina Neuovstoliittolainen merikiikari joka meni huurtuun pelkästä kosteasta ilmasta, siis ei joutunut edes saateeseen. Homma ratkesi niin että ruuvasin objektiivin irti rungosta ja laitettiin molemaat kuivumaan aurinkoon. Tunnin kuluttua oli huurre lähtenyt. Älä missään nimessä yritä kuivata niitä sisältäpäin, pinnoite lähtee.Se uunijuttu voi olla hyvä, ehkä noin 50 astetta.

    • Ärm

      Ota selvää missä on optisten mittauslaitteiden huoltolike ja kysy ensin sieltä mitä ehdottavat.
      Saattaa olla että sitä kiikaria ei pysty kotikonstein purkamaan.
      Älä laita ilman ammatti ihmisten ohjeita mihinkään uuniin kuivamaan. Monissa uudenaikaisissa laitteissa on typpikaasua suojaamassa kosteudelta ja sen takia olisi parasta ottaa yhteys asiantuntjaan.

      • Ärm on oikeassa.Tästä kannattaa aloittaa.Kiikarimme oli niin edullinen että tämä vaihtoehto ei käynyt mielessäkään.


      • Ärm

        Jos jotakin hyvää pitäisi sanoa entisestä Neuvostoliitosta, niin siellä tehtiin välineitä - tosin joskus aika rujoja - joita pystyi korjaamaan lähes jokainen kyläseppä.
        Sikäläiset vanhanliiton automiehet pystyivät tekemään konermontin vaikka tienvarressa, vaikka mittarissa olisi ollut -25 varjossa :D


    • Kauppiashuijannut

      Minkä merkkiset nämä "vesitiiviit" kiikarit ovat?

      • Kiikkare

        Helios Oceanmaster merkkiset kiikarit.


    • YstävänNeuvo

      "Kiikarit" pitää täyttää uudelleen virolaisella votkalla...

    • tragol

      Lasiliikkeestä haet silicagel- pyöniä litran verran ja ne ja kiikarit tiiviiseen kannelliseen astiaan, viikon päästä pitäis alkaa kirkastumaan, ennuste ei välttämättä ole kovin hyvä.

    • liisiä

      Kännykkää kuivateltu riisipussissa, kosteus kyllä poissa mutta ei suostunut käynnistyyn.

    • Kiikkare

      Pistin uuniin 3 tunniksi 50-75 asteeseen kuivumaan. Kyllä ne kuivuivat, mutta harmillisesti joku muovi/kumiosa ei tykännyt lämmöstä ja nyt se näkyy toisen putken läpi rumasti. Eli en suosittele!

      • Joakim1

        Mainitsit alussa, että kiikarit olivat kalliit. Kuinka kalliit? Eivät kuulosta kovinkaan laadukkailta. Vesitiiviit ovat typpitäytteisiä ja täysin hermeettisesti suljettuja, joten niissä ei kuivatus toimi eikä tietysti myöskään kosteutta pääse sisälle.

        Kannelle kunnon aurinkoon jätetty kiikari kuumenee helposti yli 50 asteen lämpötilaan, joten olisi pitänyt kestää tuo uunikuivatus.


      • 9-4

        Koska kiikarit eivät ole kaasutiiviitä, voit kiertää linssin auki ja tutkia tarkemmin ongelmaa. Samalla voi selvitä, mikä tiiviste on aiheuttanut vuodon alun perin. Jos löytyy tuttu hitsari, voi ennen kokoamista täyttää kiikarin argonilla tai typellä.


      • Veikko6700

        Taisit "kiikkare" olla sellainen tuulenpieksäjä. Kerroit kiikarisi olevan kallis ja kyselet neuvoja, ettei ne menisi pilalle.
        Sitten sulatat nuo kalleutesi uunissa ja toteat, että en suosittele moista hoitoa.
        Olen pahoillan puolestasi, sillä sait asiallisia neuvoja, joille et antanut paljoakaan arvoa.


      • Kiikkare
        Joakim1 kirjoitti:

        Mainitsit alussa, että kiikarit olivat kalliit. Kuinka kalliit? Eivät kuulosta kovinkaan laadukkailta. Vesitiiviit ovat typpitäytteisiä ja täysin hermeettisesti suljettuja, joten niissä ei kuivatus toimi eikä tietysti myöskään kosteutta pääse sisälle.

        Kannelle kunnon aurinkoon jätetty kiikari kuumenee helposti yli 50 asteen lämpötilaan, joten olisi pitänyt kestää tuo uunikuivatus.

        Ei ne nyt mitkään superkalliit olleet. Mutta koska niistä maksoin vähän yli 200 euroa, ajattelin yrittää kuivatella niitä. Sain ne kuivaksi, mutta vasemmassa putkessa on nyt vähän rumasti ja häiritsevästi mustaa roskaa. Kiikarit ovat nyt kuivat ja ehkä niistä on vielä iloa varakiikareina.

        Kiikarit ovat/olivat Helios Oceanmaster merkkiset.


    • isotyö

      Jos siellä on kaasu sisällä, niin eihän sinne vesi mene. Itse purin venäläiset kiikarit ja samalla putsasin linssienkirkastusaineella,mutta suurin työ oli saada ne peilit vai mitkä priskoopit ne ny on, nekun on säädetty pienillä ruuveilla ja sitten sinetöity jollain liimalla yhteen kohtaan ja minä onneton irroitin ja putsasin,toista päivää tärvääntyi niiden säätöön ,mutta onnistuin jotenkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      139
      3870
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      344
      2997
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      10
      1906
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      9
      1635
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1099
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      944
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      874
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      784
    9. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      771
    10. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      761
    Aihe